Προς το περιεχόμενο

Camera με Slow-Mo και Wide Angle


Jastonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρω πως οι Go Pro είναι ότι καλύτερο για εγγραφή σε ψηλά fps καθώς και wide angle, απλά επειδή είναι για πολύ συγκεκριμένο σκοπό (καταγραφή αγώνων squash για προσωπική χρήση), δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω τόσα λεφτά!

 

Αν υπάρχει κάτι στο 100ρικο, καμιά κινεζιά που να γράφει έστω σε 60fps και να χει 150°+ , θα με ενδιέφερε.

 

Διάβασα για κάποιες κινέζικες, τύπου SJ4000 που ενώ ισχυρίζονται ότι γράφουν 60fps, στην ουσία γράφουν σε 30.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δύσκολο να βρεις κάτι στα λεφτά που κοιτάς.. με 200 euro παίρνεις την Nikon j3 που δεν εχει 150 μοίρες θέαση ( αν και ίσως υπάρχει κάποιος fisheye) πάντως έχει το καλύτερο  slow motion που μπορείς να βρεις σε αυτά τα λεφτά και πολύ καλύτερη ποιότητα απο την gopro. φτάνει σε πολύ χαμηλή ανάλυση μέχρι τα 1.200 fps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Hayas, έχει κάποια άλλη κινεζιά, με περισσότερα fps ; δεν μας ενδιαφέρει τόσο η ποιότητα κατασκευής,τα μπλιμπλίκια, αλλά τα high fps.

 

Εχεις κάτι υπόψιν;

 

Η νικον που λες, σε τι ανάλυση εχει τα 1200fps; φαντάζομαι 320Χ240 ή συναφές;

 

Σε 1280Χ*, έχουμε καμμια με 120fps τουλάχιστο;

Επεξ/σία από kanesaxo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γενικά η νικον έχει διάφορα περίεργα χαρακτηριστικά όπως μέγιστη ταχύτητα κλέίστρου 1/16.000  !!!!!  

έχει 

  • 640 x 240 / 400 fps 
  • 320 x 120 / 1200 fps   σε hd kai fullhd τραβάει μέχρι 60 δεν έχει 120.....

Ωστόσο στα 400 δεν είναι τόσο άσχημη η εικόνα όσο φαντάζεσαι...... μπορείς να δείς διάφορα βίντεο στο youtube  

κινεζια τύπου gopro και με πολλά fps δεν ξέρω η sj4000 είναι πολυ καλή και φθηνή αλλά έχει νομίζω μέχρι 60fps

 

φθηνή και να τραβάει 120 fps σε αποδεκτή ανάλυση δεν ξέρω ( ξέρω αρκετές άλλα ξεφεύγει η τιμή) 

120 fps σε hd υποτίθεται τραβάω με το Lg g2 μου άλλα δεν έχει καλή ποιότητα αν έχεις κανα γνωστό με g2  με cloudy ρομ δοκίμασε το ....

Επεξ/σία από hayas88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

κινεζια τύπου gopro και με πολλά fps δεν ξέρω η sj4000 είναι πολυ καλή και φθηνή αλλά έχει νομίζω μέχρι 60fps

 

φθηνή και να τραβάει 120 fps σε αποδεκτή ανάλυση δεν ξέρω ( ξέρω αρκετές άλλα ξεφεύγει η τιμή) 

120 fps σε hd υποτίθεται τραβάω με το Lg g2 μου άλλα δεν έχει καλή ποιότητα αν έχεις κανα γνωστό με g2  με cloudy ρομ δοκίμασε το ....

 

Όχι... η SJ4000 έχει 30fps απλά κάνει duplicate τα frames και βγαίνει 60, αλλά είναι σαν να χεις τραβήξει 30.

 

Για 60fps σε κινεζιά, η μόνη που φαίνεται να το κάνει είναι η Mobius που έχει 50 ευρώ και μπορείτε να δείτε εδώ video sample. Εμένα με χαλάει γιατί δεν είναι wide angle.

φθηνή και να τραβάει 120 fps σε αποδεκτή ανάλυση δεν ξέρω ( ξέρω αρκετές άλλα ξεφεύγει η τιμή) 

120 fps σε hd υποτίθεται τραβάω με το Lg g2 μου άλλα δεν έχει καλή ποιότητα αν έχεις κανα γνωστό με g2  με cloudy ρομ δοκίμασε το ....

 

Ποια ξέρεις που ξεφεύγει σε τιμή; Πάμε σε GoPro ή έχεις κάτι ενδιάμεσο στο μυαλό σου;

Επεξ/σία από Jastonas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν λέω ξεφεύγει σε τιμή εννοώ 4 ψηφίο νούμερο οπότε μάλλον σε go pro.... Eίσαι σίγουρος οτι κάνει duplicate η sj4000 υπάρχουν διάφορες εκδόσεις πολλές παρουσιάζονται ως sj4000  αλλά δεν είναι οι Original....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν λέω ξεφεύγει σε τιμή εννοώ 4 ψηφίο νούμερο οπότε μάλλον σε go pro.... Eίσαι σίγουρος οτι κάνει duplicate η sj4000 υπάρχουν διάφορες εκδόσεις πολλές παρουσιάζονται ως sj4000  αλλά δεν είναι οι Original....

 

Ψάξε για sj4000 60fps video sample στο google και θα δεις ότι λένε όλοι πως δεν γράφει πραγματικά 60fps ούτε με firmware upgrade...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...