Προς το περιεχόμενο

Linux + laptop + multiple graphic cards


pmav99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το laptop μου μας άφησε χρόνους και σκέφτομαι να πάρω καινούριο. Το πρόβλημα μου είναι τι κάρτα γραφικών να διαλέξω. Τα περισσότερα που κυκλοφορούν έχουν την integrated intel + κάποια ξεχωριστή on board. 

 

Σκοπεύω να εγκαταστήσω μόνο Linux. Για τη χρήση που θα κάνω, ξέρω από το desktop, ότι και η σκέτη integrated των intel 4ης γενιάς μου αρκεί. Να σημειώσω ότι θα ήθελα (πολύ) να μην χρειάζεται να κάνω αλχημείες ούτε τώρα, ούτε στο μέλλον. Αν μάλιστα παίζει και out of the box, θα είμαι διπλά ευχαριστημένος.

 

Το ερώτημα λοιπόν είναι "Ποιο είναι το status με τις πολλαπλές κάρτες γραφικών;"

 

Πόσο εύκολη είναι η συμβίωση των δύο καρτών; Φαντάζομαι ότι τα περισσότερα laptop δεν θα έχουν επιλογή για απενεργοποίηση της μίας από το BIOS. Ξέρετε κάποιο laptop που να γίνεται στα σίγουρα η απενεργοποίηση;

 

Αν δουλεύουν και οι δύο ποια είναι τα προβλήματα και πόσο έντονα είναι αυτά;

 

Ποιες οι διαφορές μεταξύ NVIDIA/ATI;

 

Πόσοι από εσάς έχετε laptop με τέτοιο συνδυασμό και τι έχετε κάνει; Πως είναι η μέχρι τώρα εμπειρία σας; 

 

ΥΓ. Ξέρω ότι κάποια από αυτά έχουν απαντηθεί παλαιότερα, αλλά νομίζω ότι δεν θα είναι άσχημα να υπάρχει και ένα θέμα που θα τα έχει συγκεντρωτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το bumblebee είναι αυτό που θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις αν το laptop έχει 2 κάρτες.

Βέβαια δεν λειτουργεί και πολύ καλά απ'ότι έχω διαβάσει. 

 

Από την στιγμή που θες τον υπολογιστή για απλά πράγματα, πάρε έναν με intergrated graphics μόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ.

 

Το κόστος δεν με απασχολεί και τόσο πολύ. O λόγος που δεν θέλω να περιοριστώ στα laptop που έχουν μόνο ενσωματωμένη intel, είναι ότι τα περισσότερα μοντέλα που κυκλοφορούν έχουν και ξεχωριστή κάρτα, ενώ αν πας και σε μοντέλα με μεγάλη ανάλυση ή/και IPS panel υπάρχουν ελάχιστα που έχουν μόνο την ενσωματωμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκοπεύω να εγκαταστήσω μόνο Linux. Για τη χρήση που θα κάνω, ξέρω από το desktop, ότι και η σκέτη integrated των intel 4ης γενιάς μου αρκεί. Να σημειώσω ότι θα ήθελα (πολύ) να μην χρειάζεται να κάνω αλχημείες ούτε τώρα, ούτε στο μέλλον. Αν μάλιστα παίζει και out of the box, θα είμαι διπλά ευχαριστημένος.

Η σκέτη intel όντως είναι υπεραρκετή όχι μόνο για εφέ στο desktop αλλά και για παιχνίδια αν δεν έχεις απαιτήσεις (εγώ με desktop i5 παίζω άνετα και skyrim και άλλα σε χαμηλές αναλύσεις 1024 - 1280).

 

Το ερώτημα λοιπόν είναι "Ποιο είναι το status με τις πολλαπλές κάρτες γραφικών;"

 

Πόσο εύκολη είναι η συμβίωση των δύο καρτών; Φαντάζομαι ότι τα περισσότερα laptop δεν θα έχουν επιλογή για απενεργοποίηση της μίας από το BIOS. Ξέρετε κάποιο laptop που να γίνεται στα σίγουρα η απενεργοποίηση;

Πολύ καλύτερη από παλαιότερα αλλά όχι απροβλημάτιστη και "out of the box" όπως θέλεις. Ένα παίδεμα θα το φας σίγουρα. Αν το laptop σου έχει hardware mux (όχι και τόσο σύνηθες) τότε θα είναι εύκολο να κλείσεις μία εκ των δύο αλλά θα πρέπει να το ψάξεις από κάποιον που έχει ακριβώς το ίδιο μοντέλο για να είσαι σίγουρος.

 

Αν δουλεύουν και οι δύο ποια είναι τα προβλήματα και πόσο έντονα είναι αυτά;

Η χειρότερη περίπτωση που θα σου τύχει είναι να μην μπορείς ούτε να κλείσεις την discrete αλλά ούτε και να την χρησιμοποιήσεις. Έτσι μένεις με τις δυνατότητες της intel (είτε σου αρκούν είτε όχι) αλλά και με μειωμένο χρόνο μπαταρίας λόγω της discrete.

 

Ποιες οι διαφορές μεταξύ NVIDIA/ATI;

Nvidia θα αναγκαστείς να βάλεις τον κλειστό λογικά, όπως πρότεινε και ο chisao, γιατί ο nouveau δεν έχει ακόμη καλό power management που σε laptop σε καίει πιο πολύ από ένα desktop.

 

Amd μέχρι και 6άρα κάρτα ο radeon τα πάει πάρα πολύ καλά και επίσης σε πολλές 7άρες τα πάει καλά οπότε ίσως να μην αντιμετωπίσεις πρόβλημα. Σε Rτάδε κάρτες από ό,τι διαβάζω δεν παίζει ακόμη καλά ο ανοιχτός.

 

Η δική μου πρόταση - βαθμολόγηση (για μη gaming laptop) είναι:

 

10 Σκέτη Intel

 

8 Σκέτη Amd (μέχρι και 7αρα σειρά)

 

7 Σκέτη Nvidia

 

6.5 hardware-mux hybrid με είτε amd ή nvidia

 

4 Όλα τα υπόλοιπα.

 

Αν μπορείς να βρεις μοντέλο που να σου κάνουν τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά - εγγυήσεις - whatever και έχει μόνο ενσωματωμένη intel θα είναι το καλύτερο. Εγώ (για desktop) έχω μία nvidia GTX460, μία amd 6750 και δεν τις χρησιμοποιώ γιατί η intel μου κάνει μια χαρά δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω intel hd3000 με amd 6770m. Δουλεύει σχετικά καλά αλλά το tearing με την amd πάει σύννεφο!!! Και επειδή εγώ είμαι ψείρας δυστυχώς το λάπτοπ το έχω μόνο σε windows (όπου και εκεί πρέπει να κάνω ταρζανιές για να παίζουν κάποια παιχνίδια χωρίς tearing!). Πραγματικά αναρωτιέμαι, τόσο δύσκολο είναι να διορθωθεί αύτο το κwλοtearing? Τώρα τελευταία λέω να δοκιμάσω κάτι με kwin να δω μήπως με αυτόν κάνω κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην intel, με sna acceleration, βαζεις στο xorg.conf Option "TearFree" "true" και τελος.

με nvidia που ειχα παλια, ενεργοποιουσα vsync στον compositor (compton) για να φυγει το tearing.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολύ όλους.

 

 

Η χειρότερη περίπτωση που θα σου τύχει είναι να μην μπορείς ούτε να κλείσεις την discrete αλλά ούτε και να την χρησιμοποιήσεις. Έτσι μένεις με τις δυνατότητες της intel (είτε σου αρκούν είτε όχι) αλλά και με μειωμένο χρόνο μπαταρίας λόγω της discrete.

 

Φαντάζομαι ότι αυτό σημαίνει ότι θα έχεις και αυξημένες θερμοκρασίες.

 

Η πλάκα είναι ότι (και προς μεγάλη μου έκπληξη) ότι αν θες καλή οθόνη μόνο με intel σχεδόν όλα σε οδηγούν σε macbook!

 

Πάντως αν έχει και κάποιος άλλος προσωπική εμπειρία με υβριδικά γραφικά ή/και γνωρίζει από μοντέλα laptop όπου απενεργοποιείται στα σίγουρα η μία από τις δύο ευχαρίστως να τον ακούσουμε (διαβάσουμε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό μου (Lenovo G580) έχει intel και nvidia. Του έχω βάλει bumble bee(αν κ μου έβγαλε λίγο τη πίστη μέχρι να σεταριστεί καλά) οι θερμοκρασίες σε σχέση με τα windows είναι συνήθως στο +4(αρκετά καλά νομίζω). Επίσης απ όσο θυμάμαι έχει επιλογή απο το bios για απενεργοποίηση μιας εκ των δύο( δεν μ πολύ βολέυει επειδή κάνω συχνές αλλαγές(linux-win) οπότε κάθε φορά βγες μπες στο bios)...θα το τσεκάρω σε λίγο και θα σου πω αν έχει την επιλογή της απενεργοποίησης σίγουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα...Μήπως έχει κανείς Mint 17 με AMD/intel και να έχει καταφέρει να εγκαταστήσει με οποιονδήποτε τρόπο τους κλειστούς οδηγούς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...