Προς το περιεχόμενο

Περι...Linux


GiwrgosP-

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας φιλοι! Εγω με εναν φιλο μου θελουμε να αρχισουμε να μαθαινουμε καποια πραγματα σχετικα με linux (ubuntu και τετοια). Ειμαστε και οι 2 16 χρονων. Πιο πολυ το θελουμε για χομπυ αλλα δεν ξερουμε απο που να ξεκινησουμε για να μαθουμε τα βασικα τουλαχιστον για αρχη. Μπορει κανεις να μας κατατοπισει και να μας βοηθησει να κανουμε μια αρχη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα σου προτεινα να ξεκινησεις απο εδω http://linuxmint.gr/ , επειδη linux διανομες εχει παρα πολλες η καλυτερη κατεμε για αρχαριους χρηστες ειναι η mint 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα σου προτεινα να ξεκινησεις απο εδω http://linuxmint.gr/ , επειδη linux διανομες εχει παρα πολλες η καλυτερη κατεμε για αρχαριους χρηστες ειναι η mint 

Mint = εκδοση linux?

Το kali ειναι καλο για να αρχισουμε; Για καποιον λογο ο φιλος που θα ξεκινησουμε μαζι εχει βαλει στο ματι αυτη την διανομη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το kali ειναι καλο για να αρχισουμε; Για καποιον λογο ο φιλος που θα ξεκινησουμε μαζι εχει βαλει στο ματι αυτη την διανομη.

ωχ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλαρακι... συγνωμη κι'ολας αλλα αμα βαριεσαι να χρησιμοποιησεις το google και θες να σου ποσταρει καποιος ετοιμο link... ασ'το καλυτερα απο τωρα το linux.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλαρακι... συγνωμη κι'ολας αλλα αμα βαριεσαι να χρησιμοποιησεις το google και θες να σου ποσταρει καποιος ετοιμο link... ασ'το καλυτερα απο τωρα το linux.

ειπα για ετοιμο λινκ γιατι αναφερει κατι για xfce, kde και τετοια αλλα νομιζω οτι το xfce ειναι καλυτερο για αρχη συμφωνα με οτι διαβασα.

Για τις εκδοσεις δηλαδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο θα ειναι στο linux να μαθεις να διαμορφωνεις αποψη -εσυ ο ιδιος- και να μην εμπιστευεσαι απαραιτητα αυτα που διαβαζεις. Αυτη η διαδικασια ειναι που σε κανει να μαθαινεις εξαλλου (το ψαξιμο).

Και το linux θελει πολυ ψαξιμο.

 

Οποτε... εγω αν ημουν παλι 16 και ειχα ορεξη να ασχοληθω, θα τα κατεβαζα ΟΛΑ, θα τα δοκιμαζα ΟΛΑ και χωρις καλα-καλα να το καταλαβω, θα ειχα μπει σε ενα πιο σωστο μονοπατι απο το να περιμενω ετοιμη γνωση στο πιατο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ τι μου θυμισατε τωρα ......το 1992 επι εποχη 386 DX /40 με SCSI 2 Controller Adaptec και εγκατασταση σε Bernoyli Κασετες τοτε των 80 - 120 - 200 ΜΒ Ω ναι ΜΒ οχι Gigabyte  και εκανε να ξεκινησει για την εποχη του σε 1 λεπτο και 45 δευτερα

μην πω για την εγκατασταση που τοτε δεν ειχαμε Lan Internet και τετοια CD Τοτε δεν ειχα και αναγκαταστικα οτι πακετα ηθελα τα εκανα απο δισκετες και μαλιστα την πρωτη φορα σαν ανοιδεος αντεγραψα καπου στις 140 δισκετες απο το CD εγκατασταστασης και εκανα 7 ωρες εγκατασταση στο Bernouli Μιλαμε για το μαζοχισμο στο μεγαλειο του

χαχαχαχαχαχα

 

φιλε που θες να ασχοληθεις με linux ο Googloras ειναι το μεγαλο σχολειο τωρα οτι και να σου πουμε εμεις δεν θα καταλαβεις αν δεν βαλεις το pc σου κατω να του σκισεις τα ραμματα και να κανεις σωστη εγκατασταση και να δουλευουν και οι εφαρμογες αλλα και τα Devices του Η/Υ σου ευχομαι καλη αρχη και στους δυο φιλους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ τι μου θυμισατε τωρα ......το 1992 επι εποχη 386 DX /40 με SCSI 2 Controller Adaptec και εγκατασταση σε Bernoyli Κασετες τοτε των 80 - 120 - 200 ΜΒ Ω ναι ΜΒ οχι Gigabyte  και εκανε να ξεκινησει για την εποχη του σε 1 λεπτο και 45 δευτερα

μην πω για την εγκατασταση που τοτε δεν ειχαμε Lan Internet και τετοια CD Τοτε δεν ειχα και αναγκαταστικα οτι πακετα ηθελα τα εκανα απο δισκετες και μαλιστα την πρωτη φορα σαν ανοιδεος αντεγραψα καπου στις 140 δισκετες απο το CD εγκατασταστασης και εκανα 7 ωρες εγκατασταση στο Bernouli Μιλαμε για το μαζοχισμο στο μεγαλειο του

χαχαχαχαχαχα

 

φιλε που θες να ασχοληθεις με linux ο Googloras ειναι το μεγαλο σχολειο τωρα οτι και να σου πουμε εμεις δεν θα καταλαβεις αν δεν βαλεις το pc σου κατω να του σκισεις τα ραμματα και να κανεις σωστη εγκατασταση και να δουλευουν και οι εφαρμογες αλλα και τα Devices του Η/Υ σου ευχομαι καλη αρχη και στους δυο φιλους

 

:) Με παρεα οσο να ναι ειναι πιο ευκολο... μονος μου θα βαριομουν να το ψαξω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...