Προς το περιεχόμενο

Γαλλικά ή Ισπανικά; Τί προτείνετε;


lebron15

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ, από Οκτώβριο σκοπεύω να αρχίσω ξένη γλώσσα και είμαι μεταξύ των δύο, γαλλικών και ισπανικών. Γνωρίζω πως τα ισπανικά είναι πιο εύκολα σαν γλώσσα, τα μιλάνε πολλοί άνθρωποι στον κόσμο και ίσως υπάρξουν τίποτα ευκαιρίες για δουλειά σε καμιά χώρα της λατινικής Αμερικής. Από την άλλη τα γαλλικά θεωρούνται δυσκολότερα αλλά πιστεύω πως θα μου είναι πιο χρήσιμα για ενδεχόμενο μεταπτυχιακό μιας που είμαι των κοινωνικών επιστημών.

 

Όποια και να διαλέξω θέλω σε ένα χρόνο να δώσω για Β2, 6 ώρες την εβδομάδα και εννοείται πως θα πέσει μπόλικο διάβασμα.

 

Αυτό που μου δημιουργεί το δίλημμα είναι αν είναι εφικτό να πάει κάποιος για Β2 στα γαλλικά σε ένα χρόνο, αλλιώς θα είχα αποφασίσει ήδη. Είμαι κάτοχος C2(ECPE) στα αγγλικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Τον 1 χρόνο για Β2 σε οποιαδήποτε γλώσσα χωρίς να γνωρίζεις τα βασικά ξέχνα το. Επέλεξε 2 χρόνια καλύτερα. Όσο για την γλώσσα εγώ θα πήγαινα γαλλικά χωρίς πολύ σκέψη. Δουλειά σε χώρα που μιλάνε Ισπανικά πέρα από την Ισπανία δεν νομίζω οτι αξίζει να πας. Οι χώρες της λατινικής Αμερικής αντιμετωπίζουν σοβαρά προβλήματα οικονομικά σχεδόν όλες και μιλάω για την Αργεντινή κυρίως που είναι η γνωστότερη και μεγαλύτερη χώρα, για Κολομβίες, Βολιβίες κτλ ούτε λόγος, εκεί υπάρχει και σοβαρό θέμα ασφάλειας με υψηλή εγκληματικότητα και απαγωγές. Και μην ξεχνάς οτι προβλήματα με αρκετή ανεργεία έχει και η Ισπανία αλλά αποτελεί πολύ καλύτερη επιλογή συγκριτικά με την λατινική Αμερική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δουλεια πρωτα γερμανικα>γαλλικα>ισπανικα

Για την παρτυ σου, νταξει δεν ξερω και τα γουστα σου για μενα ισπανικα, ομορφη, ευκολη και ποιητικη γλωσσα!

 

Yo sé un poco de español

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λεφτά αδερφέ ειναι στην κεντρική Ευρώπη. Και στην κεντρική Ευρώπη έχεις αγγλικά γαλλικά γερμανικά.

 

Μετα, κάποια σκανδιναβική διάλεκτος θα ήταν μεγάλο ατού. Καταλαβαίνω τις δυσκολίες, απλά το αναφέρω.

 

Πάντως κι εγω που διαβάζω μόνος μου εδώ και κατι μήνες, ισπανικά διαβάζω. Το κάνω ομως για μένα καθαρά, δεν μου φαντάζει προς το παρόν ισχυρό εφόδιο επαγγελματικής αποκατάστασης.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ, από Οκτώβριο σκοπεύω να αρχίσω ξένη γλώσσα και είμαι μεταξύ των δύο, γαλλικών και ισπανικών. Γνωρίζω πως τα ισπανικά είναι πιο εύκολα σαν γλώσσα, τα μιλάνε πολλοί άνθρωποι στον κόσμο και ίσως υπάρξουν τίποτα ευκαιρίες για δουλειά σε καμιά χώρα της λατινικής Αμερικής. Από την άλλη τα γαλλικά θεωρούνται δυσκολότερα αλλά πιστεύω πως θα μου είναι πιο χρήσιμα για ενδεχόμενο μεταπτυχιακό μιας που είμαι των κοινωνικών επιστημών.

 

Όποια και να διαλέξω θέλω σε ένα χρόνο να δώσω για Β2, 6 ώρες την εβδομάδα και εννοείται πως θα πέσει μπόλικο διάβασμα.

 

Αυτό που μου δημιουργεί το δίλημμα είναι αν είναι εφικτό να πάει κάποιος για Β2 στα γαλλικά σε ένα χρόνο, αλλιώς θα είχα αποφασίσει ήδη. Είμαι κάτοχος C2(ECPE) στα αγγλικά.

 

ουτε με σφαιρες

 

για ισπανικα δεν ξερω γιατι δεν τα μιλω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως γράφεις και εσύ τα ισπανικά είναι ευκολότερα αλλά τα γαλλικά πολύ πιο χρήσιμα.

 

Αθτα περί λατινικής αμερικής απλά τα ξεχνάς

 

Θα προτεινα Γαλλικά μεταξύ των δύο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γαλλικά, Ιταλικά, Ισπανικά είναι καθαρά λατινογενείς γλώσσες. Και έχουν μεγάλες ομοιότητες μεταξύ τους. Από προσωπική μου εμπειρία, αν μάθεις τη μια είναι πολύ εύκολο να μάθεις τις άλλες δύο (ειδικά αν ξέρεις Ισπανικά για να μάθεις Ιταλικά και το ανάποδο). Γενικά θα πρότεινα να αρχίσεις με τα Γαλλικά που είναι πιο χρήσιμα και πιο δύσκολα, και μετά δεν θα σου είναι τίποτα να μάθεις και Ισπανικά αν θελήσεις. Θα σου πάρει 1 χρόνο μαξ αν ξέρεις Γαλλικά ήδη για να μάθεις και Ισπανικά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yo sé un poco de español

 

Uso Duolingo para aprender un poco de español a mí mismo.

 

 

offtopic

 

Θα ήταν καλό να υπήρχαν ξενόγλωσσα official offtopic threads στο insomnia για μια έξτρα εξάσκηση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχόμουν τα πράγματα να ήταν διαφορετικά. Λοιπόν, όπως είπα εγώ και εσείς τα γαλλικά είναι πιο χρήσιμα σαν γλώσσα, αλλά δεν έχω όρεξη να κάνω τέσσερα χρόνια μαθήματα για το Β2, επίσης με καίει τόσο ο χρόνος γιατί με ενδιαφέρει ένα μεταπτυχιακό στη Γαλλία όπου και η γλώσσα είναι απαραίτητη. 

 

Για τα ισπανικά δεν το συζητώ, έχω ζωντανό παράδειγμα που πήρε κρατικό Β2 με μόνο 7 μήνες μαθήματα και χωρίς να διαβάζει ιδιαίτερα, επίσης άλλη μαθήτρια από το ίδιο φροντιστήριο πήρε C1 στο ίδιο διάστημα.

 

Πάντως, γνωστή αλυσίδα φροντιστηρίων υπόσχεται DELF - B2 σε 7 - 12 μήνες στην ιστοσελίδα της. Πήρα τηλέφωνο και μου το επιβεβαίωσαν, μάλιστα ως τη Δευτέρα ισχύει μία προσφορά με μόνο 110ε το μήνα. Με προβληματίζει μήπως είναι ψιλοαπάτη η φάση, να σε πείσουν δηλαδή ότι μπορείς να πας για Β2 σε λίγους μήνες και τελικά κοντά στον Ιούνιο να σου πουν ότι δεν έχεις το κατάλληλο επίπεδο και πήγαινε για Α2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...