Προς το περιεχόμενο

Για πείτε ιδέες για νέο Distro


bilakos10

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και μερικά χρόνια τρέχω Debian Squeeze, οπότε λέω να κάνω ένα clean installation και να δοκιμάσω καμιά άλλη διανομή. Για την ώρα σκέφτομαι Arch με Openbox.

 

Εσείς τι θα προτείνατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ανάλογα τι θες και τι μπορει να σου προσφέρει η κάθε διανομή. τι DE χρησιμοποιείς γενικότερα? το θες για desktop η για server?

το arch θα σου δώσει ότι θέλεις, όποτε το θέλεις, αρκεί να ξέρεις πως να το βάλεις. αφού εχεις εμπειρία απο debian μπορείς να δείς και Xubuntu. αν θες να ξεφύγεις απο τα debian based η επόμενη επιλογή είναι fedora με gnome (η με xfce) που απο τις "έτοιμες" διανομές νομίζω είναι απλή διαδικασία και ωραίο περιβάλλον. για κάτι ubuntu based αλλά με διαφορετικό γραφικό περιβάλλον, μπορείς να δεις και το elementaryOS, με το pantheon(μπορείς να το δεις και σε arch). για openSUSE δεν ξέρω γιατι όποτε εχω δοκιμάσει να το βάλω κάτι πήγαινε στραβά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Debian testing ή unstable με openbox :P

Σοβαρα τωρα, γιατι stable? Με gnome το εχεις εγκατεστημενο? Και ποσα χρονια το εχεις ετσι?

Debian Oldstable με Gnome για περίπου 3 χρόνια  :-D

Ίσως πάω σε Debian Testing τώρα γιατί βαριέμαι πολύ να ξανααρχίζω το διάβασμα για Arch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Debian testing ή unstable με openbox :P

 

αλήθεια αν έχω καταλάβει καλά η εγκατάσταση του testing / unstable γίνεται πρώτα με εγκατάσταση του stable και επιλογή των testing repos, σωστά? επειδή το είχα δοκιμάσει πριν λίγο καιρό είχα απογοητευτεί λίγο απο την διαδικασία, δεν υπάρχει κάποιο έτοιμο iso?

γιατι τα updates απο την stable (ανάλογα πότε βγήκε η κάθε stable) είναι πολλά και ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να σπάσει ενδιάμεσα. το μόνο που θυμάμαι οτι μου έκανε εντύπωση ήταν οτι με gnome 3.10 το debian έτρωγε ελάχιστη μνήμη σε σχέση με τις άλλες διανομές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ντε :-D

 

θα σου ελεγα να μεινεις σε αυτο που ξερεις καλυτερα. 

 

Απλα ανεβα σε testing και πανω.

 

μπορεις να παιξεις με το arch σε vbox να δεις αν σου κανει.

 

εδω ειμαι χροοοονια με arch+openbox παντως, πληρως ευχαριστημενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλήθεια αν έχω καταλάβει καλά η εγκατάσταση του testing / unstable γίνεται πρώτα με εγκατάσταση του stable και επιλογή των testing repos, σωστά? επειδή το είχα δοκιμάσει πριν λίγο καιρό είχα απογοητευτεί λίγο απο την διαδικασία, δεν υπάρχει κάποιο έτοιμο iso?

γιατι τα updates απο την stable (ανάλογα πότε βγήκε η κάθε stable) είναι πολλά και ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να σπάσει ενδιάμεσα. το μόνο που θυμάμαι οτι μου έκανε εντύπωση ήταν οτι με gnome 3.10 το debian έτρωγε ελάχιστη μνήμη σε σχέση με τις άλλες διανομές

Υπαρχει και ετοιμο iso που ανανεωνεται καθε 15 μερες αν θυμαμαι καλα

http://cdimage.debian.org/cdimage/weekly-builds/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ντε :-D

 

θα σου ελεγα να μεινεις σε αυτο που ξερεις καλυτερα. 

 

Απλα ανεβα σε testing και πανω.

 

μπορεις να παιξεις με το arch σε vbox να δεις αν σου κανει.

 

εδω ειμαι χροοοονια με arch+openbox παντως, πληρως ευχαριστημενος.

Να κάνω μια ερώτηση -αφελή ίσως;

 

Ας υποθέσουμε ότι λείπεις για κάποιες ημέρες και δεν έχεις καν ανοίξει τον υπολογιστή. Πόσο πιθανόν είναι να σου "σπάσει" το σύστημα στην πρώτη ανανέωση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση -αφελή ίσως;

 

Ας υποθέσουμε ότι λείπεις για κάποιες ημέρες και δεν έχεις καν ανοίξει τον υπολογιστή. Πόσο πιθανόν είναι να σου "σπάσει" το σύστημα στην πρώτη ανανέωση; 

 H απάντηση είναι... εξαρτάται :-)

Αν σε αυτό το διάστημα υπάρχει κάποια αλλαγή που απαιτεί παρέμβαση πέρα από το pacman -Syu και δεν την κάνεις, τότε κάτι μπορεί να "σπάσει". Το ζήτημα είναι τι ακριβώς εννοεί κάποιος όταν λέει ό "σπάει" το σύστημα. Σε arch είναι -γενικά μιλώντας- πιο εύκολο να δεις ειδοποίηση στον package manager λόγω αλλαγών σε κάποιο πακέτο από άλλες διανομές, ειδοποιήση που σημαίνει ότι πρέπει να κάνεις κάτι επιπλέον πριν την αναβάθμιση. Αυτό, αν το δεις πολυ "στενά" χαλά την εμπειρία χρήσης, αλλά δεν προκαλεί κάποιο πρόβλημα στο σύστημα. Για παράδειγμα, όταν για κάποιον λόγο αλλάζει το όνομα ενός πακέτου ή συγχωνεύεται σε ένα άλλο ο pacman θα ζητήσει επιβεβαίωση από τον χρήστη ή θα εμφανίζει σχετικό μήνυμα λάθους και θα τερματίσει, ενώ σε άλλους package managers/διανομές θα γίνει χωρίς τέτοιες... ενοχλήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 H απάντηση είναι... εξαρτάται :-)

Αν σε αυτό το διάστημα υπάρχει κάποια αλλαγή που απαιτεί παρέμβαση πέρα από το pacman -Syu και δεν την κάνεις, τότε κάτι μπορεί να "σπάσει". Το ζήτημα είναι τι ακριβώς εννοεί κάποιος όταν λέει ό "σπάει" το σύστημα. Σε arch είναι -γενικά μιλώντας- πιο εύκολο να δεις ειδοποίηση στον package manager λόγω αλλαγών σε κάποιο πακέτο από άλλες διανομές, ειδοποιήση που σημαίνει ότι πρέπει να κάνεις κάτι επιπλέον πριν την αναβάθμιση. Αυτό, αν το δεις πολυ "στενά" χαλά την εμπειρία χρήσης, αλλά δεν προκαλεί κάποιο πρόβλημα στο σύστημα. Για παράδειγμα, όταν για κάποιον λόγο αλλάζει το όνομα ενός πακέτου ή συγχωνεύεται σε ένα άλλο ο pacman θα ζητήσει επιβεβαίωση από τον χρήστη ή θα εμφανίζει σχετικό μήνυμα λάθους και θα τερματίσει, ενώ σε άλλους package managers/διανομές θα γίνει χωρίς τέτοιες... ενοχλήσεις.

 

 

@Chaos74

 

Έχω κάνει update υπολογιστή με Arch μετά από 6 μήνες και δεν έσπασε το παραμικρό. Τα συμπεράσματα δικά σου.

 

Γενικά αναφερόμουν σε "κατάρρευση" του συστήματος ή, τέλος πάντων, κάποια μεγάλη ζημιά που να χρήζει ιδιαίτερης παρέμβασης από τον χρήστη.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά αναφερόμουν σε "κατάρρευση" του συστήματος ή, τέλος πάντων, κάποια μεγάλη ζημιά που να χρήζει ιδιαίτερης παρέμβασης από τον χρήστη.

 

Δεν έχω δει μέχρι στιγμής πρόβλημα σε αναβάθμιση για το οποίο να μην έχει βγει -πριν από το upload του πακέτου- ανακοίνωση στην κεντρική σελίδα. Υποψιάζομαι ότι μπορεί να συμβεί σε περίπτωση που χρησιμοποιείς πακέτα από χτισμένα από το AUR, ειδικά αν αυτά είναι αντικαταστάτες βασικών πακέτων του λειτουργικού, αλλά εκεί η ευθύνη είναι ούτως ή άλλως αποκλειστικά στον χρήστη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...