Προς το περιεχόμενο

Windows Xp σε Linux. Εφικτό ή όχι;


Crystalenia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχεις δίκιο, αναδιατυπώνω, DOS. Αυτό που ήθελα να εξηγήσω είναι ότι δεν είμαι "καλομαθημένη" στα windows, έχω δουλέψει διάφορα λειτουργικά. Δεν με φοβήζει δηλ το νέο περιβάλλον. Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση σου και τον χρόνο σου.

 

 

Ευχαριστώ! θα τα κοιτάξω.

 

 

Εμ, ναι... έχεις ένα δίκιο εκεί....

BIOS: Phoenix - AwardBIOS v6.00PG

Processor: Intel® Pentium® D CPU 3.00GHz

Memory: MSI 1014MB RAM DIMM

 

Αρκούν αυτά; :unsure:

Πάντως έχεις μια μανία με το BIOS :P.

Κάρτα γραφικών?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είπα ότι τα 7αριά, όπως λες, δεν παρέχουν προστασία προσωπικών δεδομένων και ανέφερα σαν παράδειγμα το Skype. Εννοείται οτι δεν κρίνω το λειτουργικό από μία εφαρμογή....

 

Γινε λιγο πιο συγκεκριμενη εδω. Ειδικα το παραδειγμα με το skype δεν μπορω να το καταλαβω καθολου. Δεν χρησιμοποιω skype αλλα ας μας πει καποιος αν το προγραμμα συμπεριφερεται διαφορετικα σε XP απ'οτι σε 7/8

 

Ειμαι 99.9% πεπεισμενος οτι και διαφορετικη συμπεριφορα να ειδες θα ειχε να κανει με την παραμετροποιηση του προγραμματος και οχι με το ιδιο το λειτουργικο.

 

Παρεπιπτοντως, σε μηχανημα που χρησιμοποιειται απο πολλους χρηστες καλο ειναι να υπαρχει διαφορετικο προφιλ στον καθε χρηστη. Αυτο γινεται μια χαρα στα XP και προσφερει και βολικοτητα. Δεν θα βλεπει ο ενας τα εγγραφα του αλλου ή τα bookmarks ουτε θα χρειαζεται να εχουν τις ιδιες ρυθμισεις στο GUI

Στα 7 τα πραγματα ειναι ακομα καλυτερα απο πλευρα ασφαλειας, ειδικα αν χρησιμοποιεις UAC

 

Αν αυτα σου φαινονται δυσκολα ή περιττα πως θα πας σε linux που αναγκαστικα πρεπει να μπλεξεις με πολλαπλους χρηστες αλλα και διαβαθμιση δικαιωματων? Η μηπως θα κρατησεις ολες τις παλιες κακες συνηθειες που ειναι αυτες που ευθυνονται για την πλειοψηφια των προβληματων ασφαλειας στα windows? Ναι οι συνηθειες και ο τροπος χρησης ειναι το μεγαλυτερο προβλημα και οχι τοσο οι ιδιες οι δυνατοτητες που προσφερει το λειτουργικο.

 

Δεν λεω να μην παιξεις με το linux, αλλα αν το κανεις για τους λαθος λογους απλως θα απογοητευτεις, θα γυρισεις στα windows και θα ριξεις μαυρη πετρα πισω σου.

Βαλτο σε ξεχωριστο partition με dual boot και πειραματισου ελευθερα, με το δικο σου ρυθμο και χωρις το αγχος του να βρεις αμεσως πως θα επαναφερεις ολη τη λειτουργικοτητα που ειχες στα windows.

 

Καποιοι θα κανουν τα παντα να σε πεισουν για την τεχνικη ανωτεροτητα του linux καθως και τη δυνατοτητα του να καλυψει ολες σου τις αναγκες. Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω αν η αγαπη τους γι αυτο τους τυφλωνει τοσο που δεν βλεπουν προφανη προβληματα και ελλειψεις που θα συναντησει ο νεος χρηστης στη συνολικη εμπειρια χρησης.

 

Την εμπειρια σου με το dos μην τη μετρας τοσο. Δεν θα σε βοηθησει ιδιαιτερα.

Επεξ/σία από Bspus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Oxygene κάτι έχεις καταλάβει πάρα πολύ λάθος...

 

1. Διαβάζει μερικά αλλά για να τα χρησιμοποιήσεις χρειάζεσαι εργαλεία για linux

 

 

Στην συγκεκριμένη περίπτωση  μιλάμε για ntfs. Ο driver για ntfs (ntfs3g) είναι προεγκατεστημένος (ή διαθέσιμος) σε όλες τις διανομές. Δεν χρειάζεται κανέναν άλλο "εργαλείο για linux". Όπως δεν χρειάζεται κανέναν πρόσθετο εργαλείο για fat, udf και για τα περισσότερα filesystems...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου επιτρέψεις να σταθώ σε τρία πράγματα που είπες.


Παρεπιπτοντως, σε μηχανημα που χρησιμοποιειται απο πολλους χρηστες καλο ειναι να υπαρχει διαφορετικο προφιλ στον καθε χρηστη. Αυτο γινεται μια χαρα στα XP και προσφερει και βολικοτητα. Δεν θα βλεπει ο ενας τα εγγραφα του αλλου ή τα bookmarks ουτε θα χρειαζεται να εχουν τις ιδιες ρυθμισεις στο GUI

Στα 7 τα πραγματα ειναι ακομα καλυτερα απο πλευρα ασφαλειας, ειδικα αν χρησιμοποιεις UAC

 

Αν αυτα σου φαινονται δυσκολα ή περιττα πως θα πας σε linux που αναγκαστικα πρεπει να μπλεξεις με πολλαπλους χρηστες αλλα και διαβαθμιση δικαιωματων?

 

Το ότι αυτήν την στιγμή ο υπολογιστής λειτουργεί με έναν χρήστη είναι συνειδητή επιλογή μου και έχει έναν ανώτερο σκοπό. (δεν θα επεκταθώ πάνω σε αυτό το θέμα). Επειδή έχω κακή εμπειρία με νεότερες εκδόσεις των Windows, πολύ απλά δεν τα εμπιστευομαι!! Έχω χάσει λαπτοπ (windows vista) για να φταίει ο Explorer, δημιουργία της Microsoft και τα δύο. (ούτε και εδώ θα επεκταθώ)

Δεν εμπιστευομαι πλεον τιποτα που φέρει την υπογραφή της Microsoft. Νομίζω ότι αυτό είναι δικαίωμα μου και θα παρακαλέσω να σταματήσει η κριτική πάνω σε αυτό το θέμα.

 

Η μηπως θα κρατησεις ολες τις παλιες κακες συνηθειες που ειναι αυτες που ευθυνονται για την πλειοψηφια των προβληματων ασφαλειας στα windows? Ναι οι συνηθειες και ο τροπος χρησης ειναι το μεγαλυτερο προβλημα και οχι τοσο οι ιδιες οι δυνατοτητες που προσφερει το λειτουργικο.

 

Προβλήματα ασφαλείας έχω να συναντήσω πάνω από δέκα χρόνια σε αυτόν τον υπολογιστή, ακριβώς επειδή γνωρίζω τι κάνω. Γι'αυτό άλλωστε μετράει και τοσα "πολλα χρονάκια" (όπως είπε ο Chaos.74) στην πλάτη του. Δεν κάθομαι πρώτη φορά μπροστά σε υπολογιστή.

 

 

Δεν λεω να μην παιξεις με το linux, αλλα αν το κανεις για τους λαθος λογους απλως θα απογοητευτεις, θα γυρισεις στα windows και θα ριξεις μαυρη πετρα πισω σου.

Είπα σε κάποιο προηγούμενο μνμ και επαναλαμβάνω ότι έχω δουλέψει ήδη το Linux και έχω μείνει πόλυ ευχαριστημένη απο αυτά. Δεν διάλεξα κάτι στα τυφλα, το διαλέγω συνειδητά.

 

Καποιοι θα κανουν τα παντα να σε πεισουν για την τεχνικη ανωτεροτητα του linux καθως και τη δυνατοτητα του να καλυψει ολες σου τις αναγκες. Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω αν η αγαπη τους γι αυτο τους τυφλωνει τοσο που δεν βλεπουν προφανη προβληματα και ελλειψεις που θα συναντησει ο νεος χρηστης στη συνολικη εμπειρια χρησης.

 

Δεν έχω σκοπό να "παίξω" με το Linux, αλλά να το "υιοθετήσω" σαν λειτουργικό. Σε windows 7 ή 8 ΔΕΝ πάω. Εσύ δεν μπορείς να καταλάβεις την αγάπη κάποιων για το Linux, εγώ πάλι δεν μπορώ να καταλάβω την εμμονή κάποιων να μείνω ντε και καλά στα Windows. Αν ήθελα κάποιον να με μεταπείσει θα ήμουν σε άλλη θεματική ενότητα και οχι στο "Linux".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά τραγικοί όσοι επιμένουν στην χρήση ενός λειτουργικού που κυκλοφόρησε πριν από 13 ολόκληρα χρόνια και έχει χάσει την υποστήριξη του πλέον και με την "βούλα".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη, απλα ειχα την εντυπωση οτι

 

Κάθε εμπειρία, άποψη, γνώση θα ήταν ευπρόσδεκτη.

 

Μαλλον το παρερμηνευσα.

 

Εχεις την εμπειρια σου στο linux απο τα PC της βιβλιοθηκης, εχεις και εμπειρια με τα λειτουργικα της microsoft. Προφανως ξερεις τι κανεις και δε σηκωνεις και μυγα στο σπαθι σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην συγκεκριμένη περίπτωση  μιλάμε για ntfs. Ο driver για ntfs (ntfs3g) είναι προεγκατεστημένος (ή διαθέσιμος) σε όλες τις διανομές. Δεν χρειάζεται κανέναν άλλο "εργαλείο για linux". Όπως δεν χρειάζεται κανέναν πρόσθετο εργαλείο για fat, udf και για τα περισσότερα filesystems...

« για να τα χρησιμοποιήσεις » λέει ο άνθρωπος όχι για να τα δεις,σκέψου αρχεία από messenger/outlook/office ξέρω και εγώ τι άλλο,θα πρέπει για το κάθε ένα να ψάξει κάτι αντίστοιχο για linux που να την βολέψει.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη, απλα ειχα την εντυπωση οτι

 

 

Κάθε εμπειρία, άποψη, γνώση θα ήταν ευπρόσδεκτη.

 

Μαλλον το παρερμηνευσα.

Σχετικά με το Linux. Όχι με τα Windows...Sent from my GT-I8260 using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

« για να τα χρησιμοποιήσεις » λέει ο άνθρωπος όχι για να τα δεις,σκέψου αρχεία από messenger/outlook/office ξέρω και εγώ τι άλλο,θα πρέπει για το κάθε ένα να ψάξει κάτι αντίστοιχο για linux που να την βολέψει.

 

Ο άνθρωπος στην αρχή είπε ότι δεν μπορείς να δεις καν τα αρχεία του partition των win από linux. Όταν ο Oxygene τον διόρθωσε επισημαίνοντας ότι αυτό είναι ανακρίβεια, επανήλθε λέγοντας ότι "διαβάζει μερικά και χρειάζεται utilities για να τα χρησιμοποιήσεις". Πέρα από το προφανές (ότι για να χρησιμοποιήσεις κάποιο αρχείο χρειάζεσαι το αντίστοιχο πρόγραμμα...) τι ακριβώς σημαίνει αυτό που απάντησες; Στις περισσότερες "εύκολες" διανομές linux δεν χρειάζεται κανένα πρόσθετο πρόγραμμα -ούτε να ψάξεις- για να διαβάσεις την πλειοψηφία των αρχείων που έχει κάποιος σε win, αρκετές έρχονται με προεγκατεστημένα τα σχετικά προγράμματα :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...