Προς το περιεχόμενο

Windows Xp σε Linux. Εφικτό ή όχι;


Crystalenia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Συγνώμη αν επαναλαμβάνω κάποια ερώτηση, αλλά ψάχνοντας στο φόρουμ δεν βρήκα κάτι που να με "καλύπτει". Έχω έναν υπολογιστή με Windows xp, των οποίων η υποστήριξη όπως όλοι ξέρουμε έχει λήξει. Επειδή τα νέα προγράμματα της εταιρείας δεν με ικανοποιούν ιδιαίτερα και επειδή έχω ακούσει από φίλους ότι τα Apple μετά το θάνατο του Steve Jobs έχουν πάρει την κάτω βόλτα σκέφτομαι να το γυρίσω σε Linux. Εχω δουλέψειμε το λειτουργικό αυτό στο παρελθόν μιας και το είχαν στους υπολογιστές της βιβλιοθήκης και μπορώ να πω ότι δεν με δυσκόλεψε ιδιαίτερα.

 

Το θέμα είναι, μπορεί να γίνει αυτή η αλλαγή χωρίς να πειραχθουν τα αρχεία/προγραμματα/κλπ που έχω τώρα; Επίσης δεν είμαι σίγουρη αν και κατα πόσο το hardware που έχω μπορεί να σηκώσει τα Linux.

Ένα άλλο θέμα που με απασχολεί είναι το κόστος. Πόσο κοστίζει πραγματικά ένα λειτουργικό σύστημα Linux; Ως γνωστόν τα καταστήματα "ειδικοί" επί του θέματος αυξάνουν τις τιμές κατά βούληση....

 

Κάθε εμπειρία, άποψη, γνώση θα ήταν ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Συγνώμη αν επαναλαμβάνω κάποια ερώτηση, αλλά ψάχνοντας στο φόρουμ δεν βρήκα κάτι που να με "καλύπτει". Έχω έναν υπολογιστή με Windows xp, των οποίων η υποστήριξη όπως όλοι ξέρουμε έχει λήξει.

 

Εν μέρει σωστό και εν μέρει λάθος -αλλά δεν είναι εδώ η ουσία.

 

Επειδή τα νέα προγράμματα της εταιρείας δεν με ικανοποιούν ιδιαίτερα και επειδή έχω ακούσει από φίλους ότι τα Apple μετά το θάνατο του Steve Jobs έχουν πάρει την κάτω βόλτα σκέφτομαι να το γυρίσω σε Linux.

 

Καμία σχέση! :P 

 

Εχω δουλέψειμε το λειτουργικό αυτό στο παρελθόν μιας και το είχαν στους υπολογιστές της βιβλιοθήκης και μπορώ να πω ότι δεν με δυσκόλεψε ιδιαίτερα.

 

Το θέμα είναι, μπορεί να γίνει αυτή η αλλαγή χωρίς να πειραχθουν τα αρχεία/προγραμματα/κλπ που έχω τώρα; Επίσης δεν είμαι σίγουρη αν και κατα πόσο το hardware που έχω μπορεί να σηκώσει τα Linux.

 

Ένα άλλο θέμα που με απασχολεί είναι το κόστος. Πόσο κοστίζει πραγματικά ένα λειτουργικό σύστημα Linux; Ως γνωστόν τα καταστήματα "ειδικοί" επί του θέματος αυξάνουν τις τιμές κατά βούληση....

 

Γενικώς το Linux δεν κοστίζει τίποτα. Υπάρχουν πολλές διανομές: κοινοτικές (π.χ. Debian, Arch, Gentoo, Slackware, κ.λπ.) , διανομές που αποτελούν "test bed" εταιριών  (π.χ. Fedora, openSUSE, Mandriva, κ.λπ.) και τέλος, διανομές που είναι εταιρικές (π.χ. RedHat, κ.λπ.). Η τελευταία κατηγορία αφορά, εν πολλοίς, την τεχνική υποστήριξη και ίσως τον έλεγχο της σταθερότητας του λογισμικού -τίποτα περισσότερο επί της ουσίας (δηλαδή, "τεχνολογία" και διαθέσιμο λογισμικό).  

 

Κάθε εμπειρία, άποψη, γνώση θα ήταν ευπρόσδεκτη.

 

Επί της ουσίας του ερωτήματος. Υπάρχουν δύο σημεία που πρέπει να αναφερθούν:

1. Ορισμένα προγράμματα υπάρχουν σε διάφορες εκδόσεις/πλατφόρμες (π.χ. Open/Libre Office) δηλαδή για Windows, Linux, κ.λπ. Για αυτήν την κατηγορία δεν θα έχεις πρόβλημα.

2. Ορισμένα προγράμματα υπάρχουν μόνο για μια πλατφόρμα -π.χ. Windows. Σε αυτήν την περίπτωση έχεις τρεις λύσεις: είτε βρίσκεις κάτι ισοδύναμο για Linux, είτε τα "τρέχεις" μέσω Wine (compatibility layer για Linux), είτε σε μια εικονική μηχανή (π.χ. VirtualBox) περνάς τα Windows XP και κάνεις έτσι την δουλειά σου.

Η απόφαση έχει να κάνει με πολλές παραμέτρους.

 

Γενική συμβουλή: θα συνιστούσα να επιλέξεις μια μεγάλη και γνωστή διανομή που ανήκει στις δύο πρώτες κατηγορίες (δηλαδή δεν νομίζω ότι αξίζει να πληρώσεις για τεχνική υποστήριξη). Λόγου χάρη κάποια από τις Fedora, openSUSE, Debian, Ubuntu, Mageia, Sabayon θα ήταν μάλλον μια καλή επιλογή. Φυσικά εδώ εκφράζω μια αμιγώς προσωπική προτίμηση.

Πάντως, αν επιλέξεις να βάλεις Linux, ένας (σχεδόν απόλυτος) κανόνας είναι ότι το λογισμικό που θα εγκαθιστάς θα πρέπει να περνάει τον έλεγχο της διανομής -κάτι που σημαίνει ότι θα χρησιμοποιείς μόνο τα αποθετήρια (repositories) της διανομής (εκτός αν ξέρεις τι πας να κάνεις και τί κίνδυνοι ενέχονται).

 

Όσον αφορά την συμβατότητα ανάμεσα σε λειτουργικό και το υλικό σου, οι περισσότερες μεγάλες διανομές παρέχουν live dvd, το οποίο μπορείς να τα "κατεβάσεις", να τα "κάψεις" και να εκκινήσεις (με τις ανάλογες BIOS ρυθμίσεις) τον υπολογιστή σου από αυτό, προκειμένουν να πάρεις μια γεύση -όχι μόνο του λειτουργικού αλλά και του κατά πόσο η εν λόγω διανομή υποστηρίζει το υλικό σου.

 

Για περαιτέρω διευκρινίσεις, ρώτησε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τα νέα προγράμματα της εταιρείας δεν με ικανοποιούν ιδιαίτερα

Ποιας εταιριας? Της ms?

 

Τα αρχεια σου μπορουνε να μεταφερθουνε στη λινουξοεγκατασταση και να ανοιγουν με τις αντιστοιχες λινουξοεφαρμογες, πχ τα .doc στο libreoffice writer. Εκτος αν εχεις "περιεργα" αρχεια, πχ απο autocad ή photoshop?

Οι ιδιες οι εφαρμογες που τα ανοιγουν ειναι αλλη ιστορια. Πχ δεν υπαρχει photoshop για λινουξ και αν εισαι απο αυτους που κανουν σοβαρη δουλεια, δυσκολα θα βρεις καποια εναλλακτικη* στο λινουξ.

Γιαυτο το πραγματικο κοστος της μεταβασης δεν ειναι μονο το χρηματικο θεμα αλλα και ο χρονος που θα ξοδεψεις για την μεταβαση, ασχετως αν αυτη θα ειναι επιτυχημενη η οχι.

 

* Ναι, ειμαι γνωστος "κακομαθημενος" χρηστης του photoshop και οχι, το gimp δεν μπορει να το φτασει ουτε κατα διανοια, τουλαχιστον για τις δουλειες που κανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιας εταιριας? Της ms?

 

Τα αρχεια σου μπορουνε να μεταφερθουνε στη λινουξοεγκατασταση και να ανοιγουν με τις αντιστοιχες λινουξοεφαρμογες, πχ τα .doc στο libreoffice writer. Εκτος αν εχεις "περιεργα" αρχεια, πχ απο autocad ή photoshop?

Οι ιδιες οι εφαρμογες που τα ανοιγουν ειναι αλλη ιστορια. Πχ δεν υπαρχει photoshop για λινουξ και αν εισαι απο αυτους που κανουν σοβαρη δουλεια, δυσκολα θα βρεις καποια εναλλακτικη* στο λινουξ.

Γιαυτο το πραγματικο κοστος της μεταβασης δεν ειναι μονο το χρηματικο θεμα αλλα και ο χρονος που θα ξοδεψεις για την μεταβαση, ασχετως αν αυτη θα ειναι επιτυχημενη η οχι.

 

* Ναι, ειμαι γνωστος "κακομαθημενος" χρηστης του photoshop και οχι, το gimp δεν μπορει να το φτασει ουτε κατα διανοια, τουλαχιστον για τις δουλειες που κανω.

Ε πάντως το photoshop είναι (ίσως) από τις λίγες εξαιρέσεις. Εν γένει, βρίσκεται εναλλακτική λύση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Chaos.74, (δεν βγάζω άκρη με την παράθεση) "Επειδή τα νέα προγράμματα της εταιρείας δεν με ικανοποιούν ιδιαίτερα και επειδή έχω ακούσει από φίλους ότι τα Apple μετά το θάνατο του Steve Jobs έχουν πάρει την κάτω βόλτα σκέφτομαι να το γυρίσω σε Linux.

 

Καμία σχέση! :P  "

Προσπάθησα να εξηγήσω για ποιό λόγο ψάχνομαι για τα Linux.

 

@jim_p, ναι, της Microsoft. και όχι, το πρόβλημα μου δεν είναι το photoshop, πάντως ευχαριστώ!

 

@Chaos.74

Πάντως, αν επιλέξεις να βάλεις Linux, ένας (σχεδόν απόλυτος) κανόνας είναι ότι το λογισμικό που θα εγκαθιστάς θα πρέπει να περνάει τον έλεγχο της διανομής -κάτι που σημαίνει ότι θα χρησιμοποιείς μόνο τα αποθετήρια (repositories) της διανομής (εκτός αν ξέρεις τι πας να κάνεις και τί κίνδυνοι ενέχονται).

Δεν έχω ιδέα τι σημαίνει αυτό....

 

Όσον αφορά την συμβατότητα ανάμεσα σε λειτουργικό και το υλικό σου, οι περισσότερες μεγάλες διανομές παρέχουν live dvd, το οποίο μπορείς να τα "κατεβάσεις", να τα "κάψεις" και να εκκινήσεις (με τις ανάλογες BIOS ρυθμίσεις) τον υπολογιστή σου από αυτό, προκειμένουν να πάρεις μια γεύση -όχι μόνο του λειτουργικού αλλά και του κατά πόσο η εν λόγω διανομή υποστηρίζει το υλικό σου.

Αν κάτι πάει στραβά εκεί τι κάνω; Υπάρχει περίπτωση αυτό να μου κολλήσει τον υπολογιστή; Μετράει και κάτι χρονάκια το καμάρι μου και δεν του έχω και πολύ εμπιστοσύνη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι προγραμματα χρησιμοποιεις αυτη τη στιγμη στο υπολογιστη και τι χρηση θα κανεις η περιμενεις να κανεις μετα την αλαγη ?

 

Οπως σου ειπαν και ποιο πανω κατεβασε μια διανομη απο τις ποιο γνωστες  που μπορεις να δουλεψεις και χωρις να γινει εγκατασταση (απλως τρεχει απο το dvd) και δες πως σε καλυπτει απο θεμα hardware (βλεπει ολες τιος συσκευες σου ? ).

Δουλεψε το και λιγο δες τα προγράμματα που εχει μεσα και συνηθως καλυπτουν απλες αναγκες και μετα οτι απορειες εχεις για περισοτερα εδω ειναι το φορουμ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι προγραμματα χρησιμοποιεις αυτη τη στιγμη στο υπολογιστη και τι χρηση θα κανεις η περιμενεις να κανεις μετα την αλαγη ?

 

 

Ας πούμε έχω το Advanced System Care Ultimate το οποίο δεν θα ήθελα να χάσω, χρησημοποιώ προγράμματα για μετατροπή αρχείων ήχου, εικόνας, βίντεο κυρίως, ε κάποια παιχνίδια απο torrents, τα κλασσικά προγράμματα επεξεργασίας κειμένου, Media player για παντώς τύπου αρχεία, έχω ενα Correl που δεν ξέρω αν μπορώ να το σώσω... Σου αναφέρω τα πιο σημαντικα, δεν μπορώ σαφώς να απαριθμήσω όλα τα προγράμματα που έχω εγκατεστημένα αυτήν την στιγμή....

 

Με την αλλαγή δεν σκοπευώ να αλλάξω κάτι στην χρήση του υπολογιστή, απλά με ενδιαφέρει να υπάρχει υποστήριξη. Αργά ή γρήγορα θα πρέπει να το κάνω. Το πρώτο βήμα ήταν να σταματήσει η υποστήρηξη απο την Microsoft, σε λίγο καιρό θα καταργηθούν οι εκδόσεις προγραμμάτων που είναι συμβατές με windows xp και ή θα πρέπει να παραμείνω σε απαρχαιωμένες εκδόσεις που θα "σηκώνει" το λειτουργικό σύστημα ή θα πρέπει να τις καταργήσω εντελώς. Οπότε τι τώρα τι σε 2 μήνες, τι σε 1 χρόνο... Η ουσία παραμένει η ίδια!  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πούμε έχω το Advanced System Care Ultimate το οποίο δεν θα ήθελα να χάσω, χρησημοποιώ προγράμματα για μετατροπή αρχείων ήχου, εικόνας, βίντεο κυρίως, ε κάποια παιχνίδια απο torrents, τα κλασσικά προγράμματα επεξεργασίας κειμένου, Media player για παντώς τύπου αρχεία, έχω ενα Correl που δεν ξέρω αν μπορώ να το σώσω... Σου αναφέρω τα πιο σημαντικα, δεν μπορώ σαφώς να απαριθμήσω όλα τα προγράμματα που έχω εγκατεστημένα αυτήν την στιγμή....

 

Με την αλλαγή δεν σκοπευώ να αλλάξω κάτι στην χρήση του υπολογιστή, απλά με ενδιαφέρει να υπάρχει υποστήριξη. Αργά ή γρήγορα θα πρέπει να το κάνω. Το πρώτο βήμα ήταν να σταματήσει η υποστήρηξη απο την Microsoft, σε λίγο καιρό θα καταργηθούν οι εκδόσεις προγραμμάτων που είναι συμβατές με windows xp και ή θα πρέπει να παραμείνω σε απαρχαιωμένες εκδόσεις που θα "σηκώνει" το λειτουργικό σύστημα ή θα πρέπει να τις καταργήσω εντελώς. Οπότε τι τώρα τι σε 2 μήνες, τι σε 1 χρόνο... Η ουσία παραμένει η ίδια!  :-)

Αγαπητή φίλη

 

1. Η λύση ενός Apple έχει και καλά και κακά:

α) πολλή καλή ποιότητα κατασκευής  

β) εξαιρετικό λειτουργικό με βάση το Unix  -έτσι, μπορείς να ανοίξεις τερματικό και να κάνεις εργασίες που θα έκανες και σε Linux 

γ) σχεδόν ό,τι υπάρχει για Windows, υπάρχει και για OSX -το ανάποδο όχι                                                        

δ) υπερκοστολογημένο προϊόν                                                                                         

ε) όχι και τόσο μεγάλη ελευθερία (δεν είναι open source)                                                 

στ) ό,τι σχετίζεται με αυτό (π.χ. περιφερειακά, κ.λπ.) είναι επίσης υπερκοστολογημένο   

 

Για μένα, τα παραπάνω έχουν διαφορετικό βάρος (εξ ου και έχω Linux).

 

2. Το live dvd είναι απλώς ένα εργαλείο. Όπως με το μαχαίρι, έτσι και με ένα live dvd μπορείς να κάνεις κάτι απλό και αθώο (έλεγχος συμβατότητας και δοκιμή περιβάλλοντος εργασίας) ή κάτι κακό (π.χ. να φορμάρεις/σβήσεις τον δίσκο!)

 

3. Το Linux (ενικός αριθμός) είναι απλός ο πυρήνας του λειτουργικού. Από εκεί και πέρα υπάρχει ένα σύνολο από εργαλεία (userland) -εν αντιθέσει με το Unix, όπου αυτά είναι μέρος του λειτουργικού- καθώς και ένα σύνολο πακέτων/προγραμμάτων που θες να χρησιμοποιήσεις. Αμφότερα τα σύνολα αυτά, είθισται, να τα λαμβάνει κάποιος από τα κατάλληλα αποθετήρια της διανομής. Σε εντελώς αδρές γραμμές: η διανομή σου έρχεται με τον πυρήνα του Linux, τα αντίστοιχα userland εργαλεία, ένα γραφικό περιβάλλον της επιλογής σου (Gnome, KDE, Xfce, MATE, Cinnamon, κ.λπ.), κάποια προεγκατεστημένα πακέτα (π.χ. LibreOffice) και ένα θεμελιώδες εργαλείο που καλείται package manager (PM). Αυτός αναλαμβάνει τρία πράγματα:

α) προσθαφαίρεση πακέτων (μαζί με την επίλυση, ευθεία ή αντίστροφη, των εξαρτήσεων -από άλλα προγράμματα)

β) αναβάθμιση του συστήματος 

γ) εν γένει έλεγχο ενημερώσεως του συστήματος

Ο PM "τραβάει" τις πληροφορίες και τα αντίστοιχα αρχεία (πρωτότυπα αρχεία και εξαρτήσεις) από προκαθορισμένες (από τους δημιουργούς της διανομής) τοποθεσίες. Βασικά πρόκειται για servers όπου οι developers της διανομής "κρεμάνε" τα απαιτούμενα πακέτα. Μέσα από τον PM περνάνε όλα. Σπανίως (και μόνο αν ξέρεις τί κάνεις) θα "πας σε μια σελίδα να κατεβάσεις ένα πρόγραμμα (binary) για να το εγκαταστήσεις" -όπως έκανες με τα Windows. Π.χ. μια τέτοια περίπτωση είναι ο Chrome της Google (στο περίπου, γιατί μετά την εγκατάσταση ενημερώνει τα αποθετήρια για μια νέα προσθήκη -αυτήν της Google). Αυτό σημαίνει πως βάζεις μόνο ό,τι σου παρέχει η διανομή -εξ ου και σου πρότεινα κάποια από τις μεγάλες και (ταυτοχρόνως) "εύκολες" διανομές.

 

Τέλος, θα επιμείνω σε τρεις δυνατές (με την έννοια του εφικτού) λύσεις:

1. Προσπαθείς να βάλεις Windows 7/8 ώστε να έχεις το περιβάλλον που έχεις συνηθήσει.

ή

2. Δοκιμάζεις, κατ' αρχήν, ένα live dvd μιας διανομής Linux για να δεις πως σου φαίνεται και κατά πόσο είναι συμβατή με το υλικό σου (η παλαιότητα δεν παίζει τόσο ρόλο στο Linux, λόγω της πληθώρας των διανομών). Απλώς θα εκκινήσεις τον υπολογιστή σου από το εν λόγω live dvd και δεν θα πειράξεις τον σκληρό δίσκο σου. Με απλή χρήση δεν πρόκειται να επιφέρεις κάποια ζημιά.

ή

3. Όσο έχεις ακόμη τα XP, μπορείς να εγκαταστήσεις μια Linux διανομή σε κάποια virtual μηχανή (π.χ. κατέβασε κάποιο από τα virtualbox ή vmware και έπειτα το .iso της διανομής που σε ενδιαφέρει). H λύση αυτή είναι παρόμοια της 2. μόνο που θα σου δώσει μια πιό άμεση εμπειρία και καλύτερο έλεγχο συμβατότητας. Eπιπλέον η όλη διαδικασία θα είναι μια καλή (και αθώα, άνευ ζημιών) άσκηση για να δεις αν θα μπορέσεις να ανταπεξέλθεις σε κάπως πιό περίπλοκα (λόγω αλλαγής) πράγματα.

 

Σε κάθε περίπτωση:

Α. Χρειάζεται λίγο διάβασμα, ψάξιμο (όπως για κάθετί νέο, κάθε μετάβαση) -όσον αφορά το νέο λειτουργικό.

Β. Προσπάθησε να κάνεις εξ αρχής μια λίστα με τα προγράμματα που θες και να ψάξεις να βρεις είτε ισοδύναμά τους για Linux είτε κατά πόσο υφίστανται εκδόσεις των ίδιων για Linux.

Γ. Πρωτού κάνεις το ο,τιδήποτε, έχεις δημιουργήσει ασφαλή (cd/dvd) αντίγραφα των δεδομένων που σε ενδιαφέρουν

 

Σε Linux δεν χρειάζεσαι έξτρα προγράμματα για ιούς και λοιπά χαριτωμένα είδη -εκτός αν σκοπεύεις να ανταλλάσσεις αρχεία με χρήστες Windows (οπότε θα χρειαστείς 1-2 εργαλεία για να προστατέψεις αυτούς μεταξύ τους... εσύ δεν θα έχεις ανάγκη αρκεί να ακολουθείς κάποια απλά βήματα). Συνεπώς, από αυτήν την άποψη, η λίστα των προγραμμάτων που θα χριεαστείς, μικραίνει.  Επιπλέον θα έχεις εργαλεία που δεν θα είχες (αν όχι καθόλου, σίγουρα όχι "εύκολα") σε Windows. Π.χ. by default θα έχεις pdf printer. Eπίσης με μια απλή εντολή (μιας γραμμής) σε κονσόλα θα μπορείς να ενώνεις (merge) πολλά .pdf αρχεία σε ένα, κ.ο.κ.

 

Δεν προσπαθώ να σε πείσω ή να διαφημίσω το Linux. Ξέρω ότι η μετάβαση δεν θα είναι "ρόδινη", αλλά όλα είναι θέμα αξιολογήσεως και προτεραιοτήτων.

 

Πάντως, η πιό ασφαλής οδός θα ήταν να τα κάνεις όλα αυτά με την βοήθεια κάποιου ατόμου που γνωρίζει τα θέματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτά που διάβασα από την τσ θα της έλεγα να κάτσει με τα Xp που τα γνωρίζει.

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και είναι εφικτή η μετάβαση και στην προτείνω ανεπιφύλακτα. Κάθε λειτουργικό, έτσι και το Linux, έχει ένα χρόνο εκμάθησης, η άποψη μου όμως είναι ότι αξίζει και με το παραπάνω για λόγους που προαναφέρθηκαν. Για όποια απορία εδώ είμαστε. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς και είναι εφικτή η μετάβαση και στην προτείνω ανεπιφύλακτα. Κάθε λειτουργικό, έτσι και το Linux, έχει ένα χρόνο εκμάθησης, η άποψη μου όμως είναι ότι αξίζει και με το παραπάνω για λόγους που προαναφέρθηκαν. Για όποια απορία εδώ είμαστε. :)

Μπα... μάλλον την φοβήσαμε! :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα... μάλλον την φοβήσαμε! :P

 

Ομολογώ ότι το μηνυμά σου με άγχωσε λίγο, αλλά όπως είπε και ο oxygen, θέλει το χρόνο του... τολμώ να πω ότι είμαι καλή στο να μαθαίνω προγράμματα και λογισμικά, αν λάβεις υπόψιν ότι ο πρώτος μου υπολογιστής ήταν BIOS, χωρίς τίποτα απάνω, ε, νομίζω το χω... :-D

 

Αγαπητή φίλη

 

1. Η λύση ενός Apple έχει και καλά και κακά:

α) πολλή καλή ποιότητα κατασκευής  

β) εξαιρετικό λειτουργικό με βάση το Unix  -έτσι, μπορείς να ανοίξεις τερματικό και να κάνεις εργασίες που θα έκανες και σε Linux 

γ) σχεδόν ό,τι υπάρχει για Windows, υπάρχει και για OSX -το ανάποδο όχι                                                        

δ) υπερκοστολογημένο προϊόν                                                                                         

ε) όχι και τόσο μεγάλη ελευθερία (δεν είναι open source)                                                 

στ) ό,τι σχετίζεται με αυτό (π.χ. περιφερειακά, κ.λπ.) είναι επίσης υπερκοστολογημένο   

 

Για μένα, τα παραπάνω έχουν διαφορετικό βάρος (εξ ου και έχω Linux).

 

2. Το live dvd είναι απλώς ένα εργαλείο. Όπως με το μαχαίρι, έτσι και με ένα live dvd μπορείς να κάνεις κάτι απλό και αθώο (έλεγχος συμβατότητας και δοκιμή περιβάλλοντος εργασίας) ή κάτι κακό (π.χ. να φορμάρεις/σβήσεις τον δίσκο!)

 

3. Το Linux (ενικός αριθμός) είναι απλός ο πυρήνας του λειτουργικού. Από εκεί και πέρα υπάρχει ένα σύνολο από εργαλεία (userland) -εν αντιθέσει με το Unix, όπου αυτά είναι μέρος του λειτουργικού- καθώς και ένα σύνολο πακέτων/προγραμμάτων που θες να χρησιμοποιήσεις. Αμφότερα τα σύνολα αυτά, είθισται, να τα λαμβάνει κάποιος από τα κατάλληλα αποθετήρια της διανομής. Σε εντελώς αδρές γραμμές: η διανομή σου έρχεται με τον πυρήνα του Linux, τα αντίστοιχα userland εργαλεία, ένα γραφικό περιβάλλον της επιλογής σου (Gnome, KDE, Xfce, MATE, Cinnamon, κ.λπ.), κάποια προεγκατεστημένα πακέτα (π.χ. LibreOffice) και ένα θεμελιώδες εργαλείο που καλείται package manager (PM). Αυτός αναλαμβάνει τρία πράγματα:

α) προσθαφαίρεση πακέτων (μαζί με την επίλυση, ευθεία ή αντίστροφη, των εξαρτήσεων -από άλλα προγράμματα)

β) αναβάθμιση του συστήματος 

γ) εν γένει έλεγχο ενημερώσεως του συστήματος

Ο PM "τραβάει" τις πληροφορίες και τα αντίστοιχα αρχεία (πρωτότυπα αρχεία και εξαρτήσεις) από προκαθορισμένες (από τους δημιουργούς της διανομής) τοποθεσίες. Βασικά πρόκειται για servers όπου οι developers της διανομής "κρεμάνε" τα απαιτούμενα πακέτα. Μέσα από τον PM περνάνε όλα. Σπανίως (και μόνο αν ξέρεις τί κάνεις) θα "πας σε μια σελίδα να κατεβάσεις ένα πρόγραμμα (binary) για να το εγκαταστήσεις" -όπως έκανες με τα Windows. Π.χ. μια τέτοια περίπτωση είναι ο Chrome της Google (στο περίπου, γιατί μετά την εγκατάσταση ενημερώνει τα αποθετήρια για μια νέα προσθήκη -αυτήν της Google). Αυτό σημαίνει πως βάζεις μόνο ό,τι σου παρέχει η διανομή -εξ ου και σου πρότεινα κάποια από τις μεγάλες και (ταυτοχρόνως) "εύκολες" διανομές.

 

Τέλος, θα επιμείνω σε τρεις δυνατές (με την έννοια του εφικτού) λύσεις:

1. Προσπαθείς να βάλεις Windows 7/8 ώστε να έχεις το περιβάλλον που έχεις συνηθήσει.

ή

2. Δοκιμάζεις, κατ' αρχήν, ένα live dvd μιας διανομής Linux για να δεις πως σου φαίνεται και κατά πόσο είναι συμβατή με το υλικό σου (η παλαιότητα δεν παίζει τόσο ρόλο στο Linux, λόγω της πληθώρας των διανομών). Απλώς θα εκκινήσεις τον υπολογιστή σου από το εν λόγω live dvd και δεν θα πειράξεις τον σκληρό δίσκο σου. Με απλή χρήση δεν πρόκειται να επιφέρεις κάποια ζημιά.

ή

3. Όσο έχεις ακόμη τα XP, μπορείς να εγκαταστήσεις μια Linux διανομή σε κάποια virtual μηχανή (π.χ. κατέβασε κάποιο από τα virtualbox ή vmware και έπειτα το .iso της διανομής που σε ενδιαφέρει). H λύση αυτή είναι παρόμοια της 2. μόνο που θα σου δώσει μια πιό άμεση εμπειρία και καλύτερο έλεγχο συμβατότητας. Eπιπλέον η όλη διαδικασία θα είναι μια καλή (και αθώα, άνευ ζημιών) άσκηση για να δεις αν θα μπορέσεις να ανταπεξέλθεις σε κάπως πιό περίπλοκα (λόγω αλλαγής) πράγματα.

 

Σε κάθε περίπτωση:

Α. Χρειάζεται λίγο διάβασμα, ψάξιμο (όπως για κάθετί νέο, κάθε μετάβαση) -όσον αφορά το νέο λειτουργικό.

Β. Προσπάθησε να κάνεις εξ αρχής μια λίστα με τα προγράμματα που θες και να ψάξεις να βρεις είτε ισοδύναμά τους για Linux είτε κατά πόσο υφίστανται εκδόσεις των ίδιων για Linux.

Γ. Πρωτού κάνεις το ο,τιδήποτε, έχεις δημιουργήσει ασφαλή (cd/dvd) αντίγραφα των δεδομένων που σε ενδιαφέρουν

 

Σε Linux δεν χρειάζεσαι έξτρα προγράμματα για ιούς και λοιπά χαριτωμένα είδη -εκτός αν σκοπεύεις να ανταλλάσσεις αρχεία με χρήστες Windows (οπότε θα χρειαστείς 1-2 εργαλεία για να προστατέψεις αυτούς μεταξύ τους... εσύ δεν θα έχεις ανάγκη αρκεί να ακολουθείς κάποια απλά βήματα). Συνεπώς, από αυτήν την άποψη, η λίστα των προγραμμάτων που θα χριεαστείς, μικραίνει.  Επιπλέον θα έχεις εργαλεία που δεν θα είχες (αν όχι καθόλου, σίγουρα όχι "εύκολα") σε Windows. Π.χ. by default θα έχεις pdf printer. Eπίσης με μια απλή εντολή (μιας γραμμής) σε κονσόλα θα μπορείς να ενώνεις (merge) πολλά .pdf αρχεία σε ένα, κ.ο.κ.

 

Δεν προσπαθώ να σε πείσω ή να διαφημίσω το Linux. Ξέρω ότι η μετάβαση δεν θα είναι "ρόδινη", αλλά όλα είναι θέμα αξιολογήσεως και προτεραιοτήτων.

 

Πάντως, η πιό ασφαλής οδός θα ήταν να τα κάνεις όλα αυτά με την βοήθεια κάποιου ατόμου που γνωρίζει τα θέματα.

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Πολλά απο αυτά που αναφέρεις δεν αναφέρονται πχ στην Ιστοσελίδα της Ubuntu. όσο για το ψάξιμο, έχω βάλει στους σελιδοδείκτες ένα ολόκληρο κατέβατο με πληροφορίες της προαναφερθήσας Ιστοσελίδας που αναμένει να αναγνωσθεί. Η λύση της Apple δεν μου αρέσει γιατί όπως είπες είναι υπερκοστολογημένη - τρανή απόδειξη τα iPhone που έχει γεμίσει η αγορά... το Samsung Core που έχω εγώ είναι πολύ πιο φθηνό και πολύ πιο καλό απο το iPhone, πόσο μάλλον κάποιος που θα δώσει και 100-200 ευρώ παραπάνω.... Το ίδιο πιστεύω ισχύει και με τους υπολογιστές. Αν είχα αυτην την στιγμή 1000 ευρώ να αγοράσω mac, δεν θα ήμουν εδώ, θα ήμουν στον τεχνικό μου να κάνω το pc ξεφτέρι με τα μισά λεφτά....  ;)

 

Με αυτά που διάβασα από την τσ θα της έλεγα να κάτσει με τα Xp που τα γνωρίζει.

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

 

Όπως ήδη προανέφερα, είναι θέμα χρόνου να τα αποχωρηστώ... :cry:  αργά ή γρήγορα θα αναγκαστώ να το κάνω... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σύστημα έχεις; Γιατί δεν πας σε Windows 8 ή 7;<br><br>

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

Έχω Windows Xp. Ο λόγος που δεν θέλω να πάω σε Windows 7 ή 8 είναι επειδή τα έχω δει και δουλέψει απο υπολογιστές φίλων και τα δυο. Τα μεν 7 δεν παρέχουν καμία προσωπική προστασία, πχ δεν μπορείς να σποσυνδεθεις απο εφαρμογές όπως Skype ή e-mail. Σε ένα οικιακό υπολογιστή που χρησιμοποιουν 5 άτομα αυτό είναι πρόβλημα. Τα δε 8 έχοντας σχεδιαστεί για κινητά (η αποτυχημένη - για μένα - προσπάθεια των Windows να χτυπήσει την Apple) είναι επιμελώς απαράδεκτα και χρειάζονται ακόμα πολύ δουλειά για να μπορούν να τρέξουν σε pc. Και τα δύο απαιτούν πλήρη διαγραφή του σκληρού και ~150€ για το νέο λογισμικό, χώρια τι θα ζητήσει ένας τεχνικός. Επίσης είχα πολύ κακές εμπειρίες απο vista τα οποία ήταν απαγορευτικά προς το χρήστη. Στην ουσία πρέπει εσύ να ακολουθείς τα "θέλω" και τις προτιμήσεις του υπολογιστή - σορρυ, δεν πληρωσα ένα μηχάνημα για να κάνει ότι θέλει αυτό, αλλά για να κάνει ότι θέλω εγώ! Και τέλος επειδή η Windows έχει αποδείξει αρκετές φορές ότι δεν ενδιαφέρεται για το χρήστη και δεν μαθαίνει από τα λάθη της (τρανή απόδειξη ότι "σκότωσε" τα xp), αρνούμαι να υποστηρίξω οτιδήποτε "new and fancy" της εν λόγω εταιρείας.

 

Sent from my GT-I8260 using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε λίγο.

Δεν πέθαναν τα xp...απλά σταματάει η ενημέρωση τους και η τεχνική υποστήριξη από την MS

Για οικιακό υπολογιστή, όσα ατομα και να συνδέονται μια χαρά είναι.

 

Αν δεν σου αρέσουν τα 8άρια δικαίωμα σου.

Αλλά τα 7 πχ που φαντάζομαι ότι τα βρίσκεις οκ αισθητικά,

μια χαρά μπορούν να κάνουν αυτό που λές,

ένα απλό logout κάνε απο τον browser σου όταν φεύγεις απο το mail

και το ίδιο στο skype.

 

Δεν είναι κάτι φοβερό.

 

Τώρα για την τιμή που ανέφερες, το 99% των οικιακών χρηστών στην Ελλάδα έχουν πειρατικά windows.

Αν για χψ λόγους δεν θες πειρατικά, και πάλι είναι δικαίωμα σου,

τότε έχει σε πολύ καλές τιμές στις αγγελίες

7άρια πλήρη, νόμιμα και λειτουργικά.

 

Όσο για την πλήρη διαγραφή του σκληρού, αυτό είναι κάτι που ότι OS και να βάλεις

είτε Linux, είτε MacOS, είτε Windows

μπορείς να επιλέξεις αν θα γίνει ή όχι.

Μπορείς πχ να κάνεις ένα partition

και να έχεις ενα μηχάνημα dual boot (δλδ και με τα παλιά σου τα xp και ότι συστημα επιλέξεις στο άλλο)

Με Windows θα βλέπει απευθείας και τα αρχεία του υπόλοιπου "παλιού" κομματιού του σκληρού σου, μάλιστα, ενώ με Linux όχι.

 

Δεν αξίζει να δαπανήσεις ώρες επί ωρών

για να μάθεις να χειρίζεσαι Linux

ενώ δεν εχεις μάθει πως αποσυνδέεσαι με ασφάλεια απο εφαρμογές email ή Skype....

 

Τα γράφω όλα αυτά σε φιλικό πνεύμα, να το ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...