Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανονική Pro Official από μαμά MS όχι πειρατική... γιατί λόγο δουλειάς καήκαμε αν είναι πειρατική :P

 

Αυτήν ακριβώς την εικόνα είχα συνηθίσει 1,5 χρόνο πριν το προχθεσινό update, μετά το update έβγαλε ένα μικρό τετραγωνάκι χωρίς καμία από τις πληροφορίες αυτές.

Δυστυχώς, δεν έβγαλα φωτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ΥΓ: Για το θέμα των drivers έχει ειπωθεί πολλές φορές και οι απόψεις διίστανται. Άλλοι κατηγορούν την MS που αλλάζει κάθε τόσο τον κώδικα και πρέπει να βγάζει ο κατασκευαστής εκ νέου drivers για κάθε major update, άλλοι κατηγορούν τους κατασκευαστές που δεν βγάζουν καλύτερους drivers. Δε βγαίνει άκρη, πραγματικά :P

Τι ενοεις drivers, ο μονος driver που κανουμε update και εγκατάσταση μετα τη πρωτη εγκατασταση ολων των driver τη πρωτη φορα ειναι της gpu.

 

Δηλαδη υπαρχει περιπτωση να κανουμε upgrade πχ στη 1709 και να πρεπει να κατεβάσουμε εκ νεου drivers μητρικής, ηχου και ολα τα σχετικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ενοεις drivers, ο μονος driver που κανουμε update και εγκατάσταση μετα τη πρωτη εγκατασταση ολων των driver τη πρωτη φορα ειναι της gpu.

 

Δηλαδη υπαρχει περιπτωση να κανουμε upgrade πχ στη 1709 και να πρεπει να κατεβάσουμε εκ νεου drivers μητρικής, ηχου και ολα τα σχετικα?

 

Τι ενοεις drivers, ο μονος driver που κανουμε update και εγκατάσταση μετα τη πρωτη εγκατασταση ολων των driver τη πρωτη φορα ειναι της gpu.

 

Δηλαδη υπαρχει περιπτωση να κανουμε upgrade πχ στη 1709 και να πρεπει να κατεβάσουμε εκ νεου drivers μητρικής, ηχου και ολα τα σχετικα?

Συνήθως οι παραπάνω αναφορές είναι για διαφορετικές συσκευές :) Όχι για gpu κλπ. 

Κυρίως για παλαιότερες που μπορεί να χρησιμοποιεί κάποιος στο σύστημά του 

 

@SexBox την παραπάνω εικόνα δε θυμάμαι αν την είχα με ff, γιατί έχω να τον χρησιμοποιήσω πολύ καιρό. Δουλεύω με Chrome και ποτέ δε θυμόμουν να είχα τον τίτλο του εκάστοτε tab εκεί. Πάντα έβλεπα google chrome, τον αριθμό από δίπλα (δίχως expand- όπως και τώρα). 

Το παραπάνω δεν το έβλεπα ποτέ :/

Τι στην ευχή; ΚΑι εγώ αυθεντικά Win 10 pro έχω.. Μπορεί να είμαι λάθος και να μην το πρόσεξα ever... Ενιγουέι , εμένα αυτό δε με ενοχλεί γιατί δεν με ενδιέφερε και ποτέ, αλλά αν ας πούμε στα καλά καθούμενα αφαιρέθηκε, θα πρέπει να το εξηγήσει κάπως η ms...Αλλά μάλλον πολλά ζητάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι της άποψης ΟΣΟΙ ΘΕΛΟΥΝ να τα βάλουν ΑΦΟΒΑ! Από την στιγμή που μπορείς να κάνεις "Restore to a preview build" σε 2 λεπτά μετά από ένα restart θα είσαι πίσω στην 1703, τα μόνα που θα χάσεις θα είναι τα Apps που θα έχεις βάλει όσο είχες την 1709.

Επειδη καποιοι θα δουνε αυτο το post και πιθανων να το κανουν, ''ΑΦΟΒΟ'' δεν ειναι σε καμια περιπτωση να τη κανεις την αναβαθμιση, μη το λες με τοση σιγουρια αλλα κρατα λιγο επιφυλαξη γιατι για να πω κι εγω τη δικη μου εμπειρια μετα απο "Restore to a preview build" οπως ειπες εχω δει στο δικο μου συστημα αλλα και σε αλλα συστηματα και μαλιστα high end και με original windows να πεταει μαυρη οθονη και να τα κανει ολα π.....να, και το εχω δει ακομα και σε εγκατασταση απο επισημο iso της ms! 

 
Οποτε καλο θα ηταν να κραταμε μια επιφυλαξη γιατι σιγουρο δεν ειναι τιποτα και το πιο ευστοχο παραδειγμα ειναι οτι τα μισα συστηματα που αναβαθμισαν τρεχανε μπαλα και τα αλλα μισα τα εκανε π.....να οπως και σε μενα που ευτιχως δε προλαβε γιατι για καλο μου ''επαιξα εξυπνα'' και το γλυτωσα.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, επείσθην. :P 

 

Δε θα το κάνω το update, αφού το σύστημα μου, δουλεύει κομπλέ όπως είναι τώρα.

 

Όταν έρθει η ανάγκη για format ή αναβαθμίσω κάποιο κομμάτι, τότε θα κάνω clean install κατευθείαν την 1709.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάρτα γραφικών βρωμάει.. :( Τσέκαρε την..

 

Άντε να δούμε τι θα δούμε..

 

Δοκημασα και μια αλλη καρτα γραφικων... καποια στιμη μου το βγαλε παλι.  

 

Παει να φορτωσει windows και εκει που εχει το μπλε παραθυρακι και το κυκλο απο κατω που φορτωνει, μου εμφαιζει κατι κοκκινες τελειες πανω σε αυτα τα δυο... σαν να ειναι χαλασμενα τα γραφικα ενα πραμα. μετα δε κανει τιπτοα... 

 

πρεπει να πατησω restart απο τη κεντρικη μοναδα και να φορτωσει σωστα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αφήνει να μπεις safe mode? Έχει κάνει εγγραφή critical errors στο event viewer? Από εκεί μπορεί ενδεχομένως να βγάλεις κάποια άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερη εμπειρία ανά τα χρόνια με updates της MS, είναι πως αν δεν υπάρχει: κανένας "περίεργος" driver ή κακογραμμένη εφαρμογή και γενικότερα ένα "καλοσυντηρημένο" σύστημα, έχεις πολλές πιθανότητες κάπου να την φας. Στις πρώτες 2 βασίζεσαι σε άλλους(περιορισμένα κρούσματα), αλλά τουλάχιστον την 3η περίπτωση μπορείς να την αποφύγεις(το μεγαλύτερο μέρος των προβλημάτων).

 

Αλλά βρε παιδιά, ειδικά όταν είναι μηχάνημα δουλειάς... κάντε κράτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, επείσθην. :P

 

Δε θα το κάνω το update, αφού το σύστημα μου, δουλεύει κομπλέ όπως είναι τώρα.

 

Όταν έρθει η ανάγκη για format ή αναβαθμίσω κάποιο κομμάτι, τότε θα κάνω clean install κατευθείαν την 1709.

Ακριβως αυτο ομως! Πιστευω πως δεν υπαρχει απολυτως κανενας λογως για τον καθενα αν ηδη τρεχει ικανοποιητικα το συστημα του να βαλει τετοιου ειδους update.

 

Πρoσωπικα για μενα ο μονος λογος για να κανεις ενα τετοιο update ειναι να ειχες προγραμματισει ουτος ή αλλος φορματ απο πριν και απλα να πεσεις στη περιπτωση που βγαινει και καινουριο update.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επειδη καποιοι θα δουνε αυτο το post και πιθανων να το κανουν, ''ΑΦΟΒΟ'' δεν ειναι σε καμια περιπτωση να τη κανεις την αναβαθμιση, μη το λες με τοση σιγουρια αλλα κρατα λιγο επιφυλαξη γιατι για να πω κι εγω τη δικη μου εμπειρια μετα απο "Restore to a preview build" οπως ειπες εχω δει στο δικο μου συστημα αλλα και σε αλλα συστηματα και μαλιστα high end και με original windows να πεταει μαυρη οθονη και να τα κανει ολα π.....να, και το εχω δει ακομα και σε εγκατασταση απο επισημο iso της ms! 

 
Οποτε καλο θα ηταν να κραταμε μια επιφυλαξη γιατι σιγουρο δεν ειναι τιποτα και το πιο ευστοχο παραδειγμα ειναι οτι τα μισα συστηματα που αναβαθμισαν τρεχανε μπαλα και τα αλλα μισα τα εκανε π.....να οπως και σε μενα που ευτιχως δε προλαβε γιατι για καλο μου ''επαιξα εξυπνα'' και το γλυτωσα.

 

Δε θα διαφωνήσω για την μαύρη οθόνη, το εχω πάθει κι εγώ μια φορά ΑΛΛΑ είχα κάνει αλλαγές στο hardware, θυμάμαι που είχα 8.1 έκανα upgrade σε 10 και έβαλα 3η κάρτα γραφικών, μετά έκανα restore και έφαγα την μαύρη οθόνη που λες αλλά έτρεξα σε iso upgrade to 8.1 ήδη σε 8.1 και έφτιαξε χωρίς να χαθεί τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν παίρνετε ένα Image του δίσκου πριν κάνετε το update? Σε περίπτωση που κάτι δεν πάει καλά απλά επιστρέφετε στην προηγουμενη κατάσταση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα πραγμα περιεργο: σε καθε επαναλειτουργια ή επανεκκινηση, μου βγαινει ενα παραθυρακι με την εξης ειδοποιηση: COMMUNICATION WITH SERVICE PROCESS FAILED. TRAY CAN NOT START και ΟΚ

Τι ειναι;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...