Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διόρθωσα το πρόβλημα με τα fonts και τα διπλά εικονίδια αλλά δεν μπορώ να βρω λύση για το Office και χρειάζομαι να δουλέψω αντίστοιχα αρχεία.

 

Να κάνω πάλι εγκατάσταση του Office 2010 Greek ή προτείνετε κάτι άλλο;

 

Τελικά, αποφάσισα και γύρισα πίσω στην 1703 και όλα λειτουργούν και πάλι άψογα και, κυρίως, το Office 2010, που είναι για μένα η βασικότερη εφαρμογή.

 

Μακάρι να διορθωθεί μελλοντικά αυτή η ανωμαλία και θα σκεφτώ αν θα αναβαθμίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για εμένα κατά ποσοστό 80% το update είναι μεγάλο fail! Πολλά προβλήματα, έκανα Restore preview build και ησύχασα. Δεν συνιστώ...

Care to elaborate man? Γιατί εγώ ας πούμε δε βλέπω κανένα πρόβλημα. Σε 2 PC. Αν θες πες κάτι που ίσως δεν έχουμε δει να τσεκάρουμε. (τσέκαρα αυτό με τον task manager, δεν είδα κάτι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Care to elaborate man? Γιατί εγώ ας πούμε δε βλέπω κανένα πρόβλημα. Σε 2 PC. Αν θες πες κάτι που ίσως δεν έχουμε δει να τσεκάρουμε. (τσέκαρα αυτό με τον task manager, δεν είδα κάτι)

Σε εμένα έτρεχα 1 firefox και έλεγε χωρίς να κάνεις expand "Firefox (5)" σε chrome έτρεχα 4 profiles έλεγε "Google Chrome (22)" σε όλα έκανες expand και στην περιγραφή σου έλεγε ότι είναι background apps, τι δουλειά είχαν με τον 1 ff και δεν τα είχε όπως πριν στα background processes;;; Επίσης δεν έλεγε πλέον τους τίτλους των ιστοσελίδων που βρισκόσουν κάτι ΠΟΛΥ σημαντικό για εμένα και την δουλειά μου. Τα notifications ήταν σπάσιμο νεύρων.... ενεργοποίησε το ένα, ενεργοποίησε το άλλο... έπρεπε ένα ένα να τα κάνεις disable. H οθόνη έμπαινε σε sleep mode και το backlight από το πουθενά άναβε και ήταν ένα μαύρο γκρίζο.... τα fonts που προαναφέρθηκαν, Outlook 2016 άνοιγε μετά από 2-3 λεπτά, από το Photoshop τα μισά fonts είχαν γίνει κινέζικα. Ένας wifi adapter σταμάτησε να αναγνωρίζεται όσους drivers και αν δοκίμασα. Το Premier το άνοιγες και έβγαζε σφάλματα και σταματούσε να αποκρίνεται κατά διαστήματα.

 

Θα μου πεις έλεγξες τον δίσκο για σφάλματα;; Ναι έναν Samsung 1TB NVMe SSD 960 Pro Series M.2 με Crystaldisk info 100% health.

 

Edit: Σε εμένα τα έκανε αυτά, σε άλλον μπορεί να μη τα κάνει... αν θέλει να τα δοκιμάσει κανένα πρόβλημα και αν δεν του αρέσουν κάνει ένα Restore to preview build. Simple as it sounds...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμένα έτρεχα 1 firefox και έλεγε χωρίς να κάνεις expand "Firefox (5)" σε chrome έτρεχα 4 profiles έλεγε "Google Chrome (22)" σε όλα έκανες expand και στην περιγραφή σου έλεγε ότι είναι background apps, τι δουλειά είχαν με τον 1 ff και δεν τα είχε όπως πριν στα background processes;;; Επίσης δεν έλεγε πλέον τους τίτλους των ιστοσελίδων που βρισκόσουν κάτι ΠΟΛΥ σημαντικό για εμένα και την δουλειά μου. Τα notifications ήταν σπάσιμο νεύρων.... ενεργοποίησε το ένα, ενεργοποίησε το άλλο... έπρεπε ένα ένα να τα κάνεις disable. H οθόνη έμπαινε σε sleep mode και το backlight από το πουθενά άναβε και ήταν ένα μαύρο γκρίζο.... τα fonts που προαναφέρθηκαν, Outlook 2016 άνοιγε μετά από 2-3 λεπτά, από το Photoshop τα μισά fonts είχαν γίνει κινέζικα. Ένας wifi adapter σταμάτησε να αναγνωρίζεται όσους drivers και αν δοκίμασα. Το Premier το άνοιγες και έβγαζε σφάλματα και σταματούσε να αποκρίνεται κατά διαστήματα.

 

Θα μου πεις έλεγξες τον δίσκο για σφάλματα;; Ναι έναν Samsung 1TB NVMe SSD 960 Pro Series M.2 με Crystaldisk info 100% health.

 

Edit: Σε εμένα τα έκανε αυτά, σε άλλον μπορεί να μη τα κάνει... αν θέλει να τα δοκιμάσει κανένα πρόβλημα και αν δεν του αρέσουν κάνει ένα Restore to preview build. Simple as it sounds...

 

Ακριβώς αυτό.

Σ' εμένα έκαναν αυτά και άλλα παλαβά και, κυρίως, με το Office 2010, που μου έσπασε τα νεύρα, αφού δεν μπορούσα να χρησιμοποιήσω καμία εφαρμογή του, ενώ ζητούσε ένα αρχείο (όπως και σε άλλα προγράμματα) και μετά το πισωγύρισμα όλα λειτούργησαν όπως πριν.

 

Επίσης, το task manager πήρε άλλη μορφή χωρίς να δείχνει όλες τις εφαρμογές που τρέχουν αλλά μόνο 2-3. Δεν ξέρω αν και άλλοι έχουν παρόμοια προβλήματα αλλά στο δικό μου pc αυτά με ανάγκασαν να γυρίσω στην 1703.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι σε 2 laptops Turbo-X, το ένα του 2007 και το άλλο του 2012, δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα (μέχρι στιγμής τουλάχιστον).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο desktop στο σπίτι ο οποίος είναι αναβάθμιση Windows 7 > 8 > 8.1 > 10 χωρίς format είναι κομπλέ με την 1709.

Το ίδιο και ο desktop στη δουλειά ο οποίος πήρε τα 10 (από 7) με τη δωρεάν αναβάθμιση. Κανένα απολύτως προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι σε upgrade από 1703, κανένα πρόβλημα στην αναβάθμιση, το μόνο που συνιστώ σε όλους όσοι μπουν στη διαδικασία να το προσπαθήσουν, να μην κάνουν updates που το πάνε στην 16299.19 γιατί μου έκανε BSODs με το καλημέρα. Αυτό βέβαια σε εταιρικό περιβάλλον (domain), θεωρώ όμως ότι δεν θα υπάρχει διαφορά.

 

Επίσης δεν μου έτρεχε ο Edge στο προφίλ ενός χρήστη, ούτε μετά τη διαγραφή και δημιουργία νέου προφίλ, ούτε μετά από κάποια fixes που πρότεινε η MS, τελικά το έλυσα μόνος μου με overwrite κάποιων registry κλειδιών στο HKCU από ένα προφίλ που έπαιζε κανονικά μετά από τρελό debugging. Για άλλη μια φορά, υποκλίνομαι στη MS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω συναντήσει θέματα με το update, ούτε και με το .19 . Το μοναδικό "περίεργο" που είδα σε ένα από τα μηχανάκια που είχα σε developer mode είναι ότι εμφάνισε κάποιο shortcut στο start από κάποιο παλιότερο uwp project του visual studio, το οποίο έσβησα με ένα απλό δεξί κλικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλη η κοπια αυτη. σε 3 πισια μεχρι στιγμης ολα δουλευουν μια χαρα. απο πανω τα περασα χωρις clean install. Κατεβασα τη κοπια που ηθελα αυτη τη φορα, με το windows downloader iso.exe απο το heidoc και εκανα το upgrade μεσα απο τα win για να κανω γρηγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα Update σε 1709 και ο task manager είναι αλλού για αλλού... 4 chromes εχω ανοιχτούς 22 μου βγάζει σε Group και χωρίς τον τίτλο της ιστοσελίδας που είσαι πλέον. Γίνεται να φτιάξει αυτό; Δοκίμασα εναλλακτικούς αλλά τα ίδια $#% είναι. Αν δε βρεθεί λύση με βλέπω για rollback καθώς είναι σημαντικό κομμάτι της δουλειάς μου.

 

Αφού είναι σημαντικό κομμάτι της "δουλειάς" σου, θα έπρεπε να ήξερες πως στον task manager των windows δεν φαίνεται ποτέ ο τίτλος της εκάστοτε διεργασίας, αλλά απλά το process που τρέχει πάντα γι αυτήν(πχ. Google Chrome)! Αυτά το βλέπεις από τον task manager του ίδιου του chrome! Όπου σου λέει πια διεργασία εκτελεί ποιο tab. Ακόμα κάθε extention που τρέχει από τον browser, εμφανίζεται κι αυτό ως ξεχωριστή διεργασία. Οπότε και 1 tab να έχεις και 4 plugins να τρέχουν, έχεις σύνολο 5 διεργασίες στο παρασκήνιο! Κι αυτό γίνεται χρόοονια τώρα... ανεξαρτήτως update του λειτουργικού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού είναι σημαντικό κομμάτι της "δουλειάς" σου, θα έπρεπε να ήξερες πως στον task manager των windows δεν φαίνεται ποτέ ο τίτλος της εκάστοτε διεργασίας, αλλά απλά το process που τρέχει πάντα γι αυτήν(πχ. Google Chrome)! Αυτά το βλέπεις από τον task manager του ίδιου του chrome! Όπου σου λέει πια διεργασία εκτελεί ποιο tab. Ακόμα κάθε extention που τρέχει από τον browser, εμφανίζεται κι αυτό ως ξεχωριστή διεργασία. Οπότε και 1 tab να έχεις και 4 plugins να τρέχουν, έχεις σύνολο 5 διεργασίες στο παρασκήνιο! Κι αυτό γίνεται χρόοονια τώρα... ανεξαρτήτως update του λειτουργικού...

 

Μάθετε λοιπόν τη "δουλειά" σας, καλύτερα.

Θα μας τρελάνεις;;; Δεν φαίνεται ο τίτλος της σελίδας του TAB του Chrome που έχεις ανοιχτό;;; Εγώ μέσω Multiple Chrome Profiles διαχειρίζομαι data entries τα οποία αν σε έναν τίτλο δω στον task manager ότι υπάρχει νέα entry κάνω Bring to front. Μιλάμε για πάνω από 80 Chromes ο κάθε chrome 1 tab, φαντάσου κάθε λίγο και λιγάκι να έβλεπα ένα chrome την φορά... ετσι πάω στο Apps του task manager και αν δω δίπλα στο τίτλο π.χ. το (+1) να αναβοσβήνει πάω αμέσως εκεί να διερευνήσω το νέο entry... 80 Chromes 40 + 40 από ξεχωριστές εγκαταστάσεις κάνεις expand και βγάζει τους 40 που έχεις όχι 230 και χωρίς τίτλους που εμφάνισε μετά το update. 

 

Edit: Έπεσε λογοκρισία από τους mods; Ωραία,15 χρονια μέλος έζησα να το δω και αυτό...

Επεξ/σία από SeXBOX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ και εγώ.

Στο σύστημα της υπογραφής έχω Windows 10 Pro 1703 και δουλεύουν όλα άριστα. 

Να "ρισκάρω" να κάνω ενημέρωση στην 1709 ή θα παίζει και να μου τα κάνει μπάχαλο;

Μεινε οπως εισαι .Δοκιμαστικα σε μηχανημα ,εβγαλε χαμηλη μνημη με 8 γιγαντες.

Και μηχανημα μονο για βασικες εφαρμογες γραφειου και ιντερνετ με παραθυρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι της άποψης ΟΣΟΙ ΘΕΛΟΥΝ να τα βάλουν ΑΦΟΒΑ! Από την στιγμή που μπορείς να κάνεις "Restore to a preview build" σε 2 λεπτά μετά από ένα restart θα είσαι πίσω στην 1703, τα μόνα που θα χάσεις θα είναι τα Apps που θα έχεις βάλει όσο είχες την 1709.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι σε 2 PC κανένα θέμα. Επίσης ρε συ, συμφωνώ με Jumaru. Ποτέ δεν έβλεπα τίτλο στο task manager των windows (του chrome ή οποιουδήποτε άλλου browser). Ίσως να έχεις κάποια enterprise έκδοση που το υποστηρίζει; Δεν ξέρω.

Τσέκαρα 2-3 από αυτά που λες και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα. Απλά, είναι ΚΛΑΣΙΚΟΤΑΤΗ MS, όπου δε μπορεί να βγάλει ένα ΑΙΟ Update της προκοπής που να δουλεύει σε όλα τα συστήματα. Είναι και που υπάρχουν εκατοντάδες διαφορετικοί συνδυασμοί συστημάτων, αλλά για μένα αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία για τις τρίχες της MS

 

ΥΓ: Για το θέμα των drivers έχει ειπωθεί πολλές φορές και οι απόψεις διίστανται. Άλλοι κατηγορούν την MS που αλλάζει κάθε τόσο τον κώδικα και πρέπει να βγάζει ο κατασκευαστής εκ νέου drivers για κάθε major update, άλλοι κατηγορούν τους κατασκευαστές που δεν βγάζουν καλύτερους drivers. Δε βγαίνει άκρη, πραγματικά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...