Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατέβασα την καινούργια έκδοση των Windows 10  (32bit) στο Lenovo Ideapad 300 15ISK και τώρα δεν έχω ίντερνετ, έχεις κανείς καμιά ιδέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γενικως πολυ βαρια τα εχουν κανει σε συγκριση απο τοτε που βγηκαν......... ενω τα 8.1 ειναι φτερο ακομη.

 

Ασε δραμα η κατασταση , ο pentium 1 με τον ide 20gb δισκο μου κανουν 2 ωρες να τα boot-αρουν και μετα η 512αρα μνημη μου γεμιζει με το καλημερα..δεν ειναι πραγματα αυτα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικως πολυ βαρια τα εχουν κανει σε συγκριση απο τοτε που βγηκαν......... ενω τα 8.1 ειναι φτερο ακομη.

Πως ακριβώς το διαπίστωσες αυτό; Πάνω σε τι δοκίμασες, γιατί δεν μπορώ να το διακρίνω δια γυμνού οφθαλμού, ούτε βλέπω διαφορά στη χρήση μνήμης πχ. 

Όσο το φορτώνουν με άχρηστα features βέβαια, λογικό να βαραίνει ένα λειτουργικό, σε σύγχρονα όμως συστήματα (~4-5 ετών πριν με SSD πάνω) , δε γίνεται αντιληπτή η διαφορά :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε δραμα η κατασταση , ο pentium 1 με τον ide 20gb δισκο μου κανουν 2 ωρες να τα boot-αρουν και μετα η 512αρα μνημη μου γεμιζει με το καλημερα..δεν ειναι πραγματα αυτα!!

φιλε μου εισαι στο 2017 δεν γινεται να καθεσαι πλεον με 512ram pc με 150 ευρω εχουν 2εως και 4 gb ram πλεον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε ας σοβαρευτουμε..κανουμε λες και μας λειπουν τα σπεκς...

 

Οποιος διατηρει παλιο πισι..να μεινει και με παλιο λειτουργικο..πλεον ολα τα πισι 5ετιας το πολυ σηκωνουν ανετα τα 10αρια.

 

Στο δικο μου μηχανημα , μονο με skype να τρεχει + ο,τι μαλακια υπαρχει στο background απο τα εγκατεστημενα προγραμματα (updaters,dropbox,steam,antivirus,windows services κλπ) μου πιανει 3γιγα απο τα 8.

Ε ενταξει...δεν το λες βαρυ λειτουργικο , δεν το λες ελαφρυ..αλλα πλεον που ολοι εχουμε απο εναν ssd και μνημες ddr3/ddr4 ολα τρεχουν νερακι..μην λεμε οτι ειναι και βαρια...επειδη μπορει να το χουμε πηξει στις μαλακιες και στους ιους και καπου πρεπει να ριξουμε την ευθυνη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ακριβώς το διαπίστωσες αυτό; Πάνω σε τι δοκίμασες, γιατί δεν μπορώ να το διακρίνω δια γυμνού οφθαλμού, ούτε βλέπω διαφορά στη χρήση μνήμης πχ. 

Όσο το φορτώνουν με άχρηστα features βέβαια, λογικό να βαραίνει ένα λειτουργικό, σε σύγχρονα όμως συστήματα (~4-5 ετών πριν με SSD πάνω) , δε γίνεται αντιληπτή η διαφορά :)

 

Δε μιλαω στη λειτουργια μιας και τα βρισκω απροσκοπτα. Στο boot ομως ενω παλια ξεκινουσαν αμεσως, δλδ θυμαμαι και χρονους 5 δευτερα, τωρα κανουν πανω απο 10 δευτερα, ενω σε ενα πισι ακριβως ιδιο που εχω με 8.1 κανουν καπου 5-6 δευτερα να μπουταρουν.

 

Στη λειτουργια τωρα τα παραθυρα στα 8.1 και γενικως η αποκριση τους μου φαινεται πιο γρηγορη ακομη και στο ματι. Ακριβως ιδια τα πισια.

 

4970K στα 4.4, 8giga μνημη και ιδια μητρικη και ssd.

 

Σε αλλο πισι τωρα με 8 γιγα, μηχανικο δισκο barracuda και 3770Κ κανουν κανα λεπτο να μπουταρουν. Ολα ειναι optimized με το w10privacy, με τον ιδιο τροπο και εχω κοψει ολα τα αχρηστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά στο boot είναι το τι τρέχεις εσύ στο κάθε pc και τι διεργασίες τρέχουν τα ίδια τα Windows κυρίως.

Μπορείς πολλά άχρηστα να τα απενεργοποιήσεις μόνος, χωρίς προγράμματα που δεν ξέρεις τι ακριβώς κάνουν και με ποιο τίμημα. Ποτέ δεν τα εμπιστευόμουν, και δε πρόκειται :) 

 

Τώρα για 2-3 sec διαφορά στο boot time, δε χάθηκε ο κόσμος και δε μπορούμε να πούμε ότι έγιναν βαριά τα windows εξαιτίας αυτού.

 

Αλλού έχουν θέματα, αυτά προκύπτουν από τα updates που σχεδόν κάθε φορά έχουν παιδικά/αστεία bugs.

Ας πούμε μετά το τελευταίο cumulative , κάθε φορά που πάω να μπω στα settings/updates, σκαλώνει 4-5sec και μετά μπαίνει, απλά μάλλον ψάχνοντας για updates (ενώ πιο πριν δεν το έκανε). Σε εμένα αυτό. Στης κοπέλας μου δεν το κάνει. Βγάλε άκρη εσύ τώρα.

 

Πάνω απο 8 SEC δεν έχω δει στο boot time σε εμένα. (PC υπογραφής και στης κοπέλας μου κάνουν μετρημένα 2 sec λιγότερα, εικάζω λόγω καλύτερου ssd - επεξεργαστή παρόμοιο , έχει τον 4670 και μητρική μια asrock h87 fatality )

 

Η μνήμη που μου τρώει είναι 3.2GB στα 16GB και στης κοπέλας μου 2.7 στα 8, έχω κάποια δικά μου να τρέχουν, and that's it το ίδιο και στης κοπέλας μου ( τα pc είναι δίπλα-δίπλα ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ μαν λέω ότι είναι λογικό :) Γιατί προσθέτουν μλκιες από την MS, έχει διεργασίες που δεν μπορείς να βγάλεις ή δεν έχω βρει πώς τις βγάζεις! Παρόλα αυτά δεν έχω δει διαφορά στους χρόνους εκκίνησης :/ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχναμε οτι εχει κανει μια μαγκια και πλεον φορτωνει τα παντα πριν καν κανεις login.

 

Καθομαι στην login screen και ακουω απο πισω να φορτωνει το skype..wtf δηλ !!

Κανω login και ολα ειναι φορτωμενα και ετοιμο το πισι για χρηση...κανενα lag οπως γινοταν παλιοτερα μεχρι να φορτωσει υπηρεσιες και μαλακιες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

2 ερωτησεις :

 

α) Εχω μια διεργασια που λεγεται SearchUI.exe και τρωει 70-90mb μονιμα. Ειναι το cortana ή απλα το Search; Αν και δε νομιζω να υπαρχει Cortana για εμας που ειμαστε απο Ελλαδα. Πως μπορω να καταλαβω εαν ειναι ενεργοποιημενη;

 

β) Παρολο που εχω απενεργοποιησει το Windows Search, δε μπορω να σβησω τον φακελο C:\ProgramData\Microsoft\Search. Για αναζητηση αρχειων χρησιμοποιω το Everything.

Τα φώτα σας αλάνια μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φρεσκος στα win 10 εδω.

Τα εκανα εγκατασταση σε ssd, εκδοση pro x64.

ΟΚ με την ενεργοποιηση, εκανα και το μενου να μοιαζει με τα 7 γιατι δεν μπορουσα να το συνηθισω με τιποτα απο το λιγο που το σκαλισα.

Υπαρχει καποια ρυθμιση τωρα να γινει? Κατι ειχα διαβασει για "παρακολουθηση" των windows, οτι τρωνε πολυ μνημη ασκοπα διεργασιες κοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...