Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κριτικη σκεψη, τι εννοεις; Οτι βλεπω μπροστα μου λεω. 

Απλα δε σου αρεσουν τα Win 10.  Δε σε βολεψαν για καποιο λογο και τα κατηγορεις γενικως. Σου επαναλαμβανω οτι και εγω ειχα προβληματα.

 

Αλλο δε μου καθισαν καλα/δε μου αρεσουν/ δε βολευουν (που εχει συμβει σε πολλους και τα κατηγορουν οπως λες), και αλλο το να λες κατηγορηματικα "ειναι για τα μπαζα". Να θυμισω οτι υπαρχουν απειροι συνδυασμοι hardware, ε καπου δε θα κατσουν καλα...πως να το κανουμε. Μου εχει συμβει με τα 7 ακριβως αυτο που περιγραφω. Πριν καμποσα χρονια βεβαια. Τι παει να πει, οτι τα 7 ειναι για τα μπαζα; 

 

Δε χρειαζεται το ctrl+alt+del , αλλα το ctrl+shift+esc για να δεις τα processes :P

Σε πρωτη φαση με τις βασικες μου εφαρμογες να τρεχουν απο πισω, έχω σε χρήση 3.2GB Ram, λιγα παραπανω απο οσα ειχα στα 7 , οταν ομως ειχα 8GB ram (τωρα εχω 16GB). Δεν εχω κανενα περιεργο leak.

Εχει να κανει και με το ποση ραμ βλεπουν. Οπως και ο Chrome. Αν δει παραπανω και μπορει να ρουφηξει, το κανει. 

Τα processes ειναι περισσοτερα γιατι εχει περισσοτερες μπουρδες που κανεις δε χρησιμοποιει. Εφοσον γνωριζεις 2 πραγματα, τα κλεινεις και ξεμπερδευεις.

 

Και επειδη ασχολουμε πολυ με cracked software πραγματικα ειναι εφιαλτης τα 10. Πρωτα τα τρεχω σε virtual machine σε 7 ή xp για να ερευνησω αν ξεκινησε καμια περιεργη διεργασια και μετα στα 10, αλλα καταλαβαινεις οτι ειναι σπαστικο αυτο. 

Ασχολιαστο. Δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα με αυτου του ειδους το content. ΟΥΤΕ ενα ομως. 

 

Το ληγω και εγω εδω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλα φιλε οκ, σημασια δν εχει που εισαι 30 και εγω 23 σημασια εχει οτι οταν ησουν και εσυ 23 δεν μπορει να ειχες πολυ διαφορετικη κριτικη σκεψη απο τωρα που εισαι 30. Απορω πως γινεται να ασχολησε κοντα 30 χρονια και να μην βλεπεις οτι εχουν παει τα πραγματα πισω. Πες μου ενα λογο να θελω να υπερασπιστω τα 7αρια. Εχω κατηγορηθει απο φιλους και οικογενεια οτι λοιδορω τα παλια χρονια και τεινω να κοιτω μονο προς το μελλον , ωστοσο, οσο και να θελω να τα υποστηριξω τα 10αρια δν γινετε, ασχολουμε 10h + καθε μερα με το pc και μου σπανε τα νευρα. Δεν πιστευω οτι ειμαι καποιος κολλημενος. Οταν βγηκαν τα 10 ελεγα ειναι σιγουρα καλυτερα απο τα 7 οταν ακουγα τους αλλους να τα βριζουν, τελικα επρεπε να κατσω για να το δω, και δεν με νοιαζει που σε κατασκοπευουν, με νοιαζει που πατας ctrl + alt + delete και βλεπεις να τρεχουν 173 processes, 2107 threads, 74900 handles και η ραμ εινα 4,5gb γεματη χωρις λογο. Αν στα 7 κολλουσες κατι μπορουσες να κανεις ενα inspection στο τι τρεχει, στα 10αρια αντε βγαλε ακρη. Και επειδη ασχολουμε πολυ με cracked software πραγματικα ειναι εφιαλτης τα 10. Πρωτα τα τρεχω σε virtual machine σε 7 ή xp για να ερευνησω αν ξεκινησε καμια περιεργη διεργασια και μετα στα 10, αλλα καταλαβαινεις οτι ειναι σπαστικο αυτο. Τωρα αν θες να παιξεις παιχνιδια τοτε ναι πασο, ειναι τα 10 καλυτερα(και παλι οχι παντα). Τελος παντων το σταματαω εδω, δεν ειναι τυχαιο οτι μεγαλη μεριδα του κοσμου τα βριζουν, δεν θελω να σε πεισω ουτε να με πεισεις

Ασχολείται με cracked software και του φταίνε τα 10αρια. Βασικά εμείς φταίμε που ασχολούμαστε και σου απαντάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κριτικη σκεψη, τι εννοεις; Οτι βλεπω μπροστα μου λεω. 

Απλα δε σου αρεσουν τα Win 10.  Δε σε βολεψαν για καποιο λογο και τα κατηγορεις γενικως. Σου επαναλαμβανω οτι και εγω ειχα προβληματα.

 

Αλλο δε μου καθισαν καλα/δε μου αρεσουν/ δε βολευουν (που εχει συμβει σε πολλους και τα κατηγορουν οπως λες), και αλλο το να λες κατηγορηματικα "ειναι για τα μπαζα". Να θυμισω οτι υπαρχουν απειροι συνδυασμοι hardware, ε καπου δε θα κατσουν καλα...πως να το κανουμε. Μου εχει συμβει με τα 7 ακριβως αυτο που περιγραφω. Πριν καμποσα χρονια βεβαια. Τι παει να πει, οτι τα 7 ειναι για τα μπαζα; 

 

Δε χρειαζεται το ctrl+alt+del , αλλα το ctrl+shift+esc για να δεις τα processes :P

Σε πρωτη φαση με τις βασικες μου εφαρμογες να τρεχουν απο πισω, έχω σε χρήση 3.2GB Ram, λιγα παραπανω απο οσα ειχα στα 7 , οταν ομως ειχα 8GB ram (τωρα εχω 16GB). Δεν εχω κανενα περιεργο leak.

Εχει να κανει και με το ποση ραμ βλεπουν. Οπως και ο Chrome. Αν δει παραπανω και μπορει να ρουφηξει, το κανει. 

Τα processes ειναι περισσοτερα γιατι εχει περισσοτερες μπουρδες που κανεις δε χρησιμοποιει. Εφοσον γνωριζεις 2 πραγματα, τα κλεινεις και ξεμπερδευεις.

 

Ασχολιαστο. Δεν εχω αντιμετωπισει κανενα προβλημα με αυτου του ειδους το content. ΟΥΤΕ ενα ομως. 

 

Το ληγω και εγω εδω.

 

Γενικά έχουν περίεργη συμπεριφορά :) Και μένα η μνήμη ειναι περίπου απο 2,6 έως 3,5 αλλά χωρίς να κάνω τίποτα το έχω δει να πάει και στα 5 με τα ίδια προγράμματα ανοιχτά. Οτι κάτι παίζει με τα win10 στο θέμα της μνήμης ειναι σίγουρο , άλλωστε υπάρχουν τόνοι απο θέματα στο Ιντερνετ γιαυτο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά έχουν περίεργη συμπεριφορά :) Και μένα η μνήμη ειναι περίπου απο 2,6 έως 3,5 αλλά χωρίς να κάνω τίποτα το έχω δει να πάει και στα 5 με τα ίδια προγράμματα ανοιχτά. Οτι κάτι παίζει με τα win10 στο θέμα της μνήμης ειναι σίγουρο , άλλωστε υπάρχουν τόνοι απο θέματα στο Ιντερνετ γιαυτο :)

Δηλ. εγώ που έχω τώρα ανοιχτά 22 tabs και η μνήμη μου είναι στα 4.8 το πρόβλημα που είναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά έχουν περίεργη συμπεριφορά :) Και μένα η μνήμη ειναι περίπου απο 2,6 έως 3,5 αλλά χωρίς να κάνω τίποτα το έχω δει να πάει και στα 5 με τα ίδια προγράμματα ανοιχτά. Οτι κάτι παίζει με τα win10 στο θέμα της μνήμης ειναι σίγουρο , άλλωστε υπάρχουν τόνοι απο θέματα στο Ιντερνετ γιαυτο :)

Σε εμένα είχα εντοπίσει το πρόβλημα στο bittorrent και στα πολλά torrent ταυτόχρονα. Είχε τρομερό leak. Έφτανε τα 9GB χρήσης  -_-   a050.gif

Επέστρεψα στο μtorrent 2.2.1 και έχει wayyyyyyyy less usage. Κανένα άλλο πρόγραμμα δεν χρησιμοποιεί πολλά παραπάνω από όσα πριν. 

Άσε που νομίζω ότι τα δέσμευε επίτηδες το bittorrent (ακόμη και αν τα torrents ήταν low priority). Ήταν λες και έδινε στον εαυτό του προτεραιότητα να τρέχει χωρίς πρόβλημα. Και αυτό το leak, δε φαινόταν πουθενά στον Task Manager. Το κατάλαβα με ένα Ram tool που είχα βρει.

 

 Επίσης έχω το pc σχεδόν πάντα ανοιχτό, και παρόλα αυτά δεν ξεπερνάει τα 4-4.5 GB χρήσης, κάτι που θα έβρισκα λογικό. 

Δε ξέρω αν με τον καιρό γίνεται κάτι άλλο (το περισσότερο που είχα clean install ήταν 9 μήνες και αυτό γιατί ταλαιπωρήθηκα από ένα πρόβλημα το οποίο έχω δει να αντιμετωπίζουν και σε παλιότερα λειτουργικά, απλά είναι μη σου τύχει).

 

Συμφωνώ ότι έχουν περίεργη συμπεριφορά, διαφορετική, ειδικά μετά από κάθε update. Αυτό ήταν που έκραζα εγώ, ο τρόπος που δίνονται τα updates και πολλές φορές 1 έφτιαχναν , 5 χαλούσαν.

Μετά το creators κάπως σταθεροποιήθηκαν τα πράγματα. Μετά το τελευταίο cumulative δε δούλευε το Riva Tuner αλλά απλά ήθελε την τελευταία ΒΕΤΑ να βάλω.

 

Αλλά τα θέματα μνήμης εξήγησα γιατί συμβαίνουν. Δεν έχω παρατηρήσει memory leaks με υπαιτιότητα των Windows. Αυτό που παρατήρησα είναι πως, όσο τους δίνεις, τόση παραπάνω θα χρησιμοποιούν, πάντα ανάλογα και με το page file που έχεις ορίσει (δυστυχώς τα αστεία με το κλειστό pagefile συνεχίζουν από αμνημονεύτων εποχών, μπορεί να έχεις 512GB Ram αλλά αυτό το ρημάδι αν δε το'χεις ανοιχτό κάποια στιγμή τρως μήνυμα "low memory" ή κάτι τέτοιο :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμένα είχα εντοπίσει το πρόβλημα στο bittorrent και στα πολλά torrent ταυτόχρονα. Είχε τρομερό leak. Έφτανε τα 9GB χρήσης  -_-   a050.gif

Επέστρεψα στο μtorrent 2.2.1 και έχει wayyyyyyyy less usage. Κανένα άλλο πρόγραμμα δεν χρησιμοποιεί πολλά παραπάνω από όσα πριν. 

Άσε που νομίζω ότι τα δέσμευε επίτηδες το bittorrent (ακόμη και αν τα torrents ήταν low priority). Ήταν λες και έδινε στον εαυτό του προτεραιότητα να τρέχει χωρίς πρόβλημα. Και αυτό το leak, δε φαινόταν πουθενά στον Task Manager. Το κατάλαβα με ένα Ram tool που είχα βρει.

 

 Επίσης έχω το pc σχεδόν πάντα ανοιχτό, και παρόλα αυτά δεν ξεπερνάει τα 4-4.5 GB χρήσης, κάτι που θα έβρισκα λογικό. 

Δε ξέρω αν με τον καιρό γίνεται κάτι άλλο (το περισσότερο που είχα clean install ήταν 9 μήνες και αυτό γιατί ταλαιπωρήθηκα από ένα πρόβλημα το οποίο έχω δει να αντιμετωπίζουν και σε παλιότερα λειτουργικά, απλά είναι μη σου τύχει).

 

Συμφωνώ ότι έχουν περίεργη συμπεριφορά, διαφορετική, ειδικά μετά από κάθε update. Αυτό ήταν που έκραζα εγώ, ο τρόπος που δίνονται τα updates και πολλές φορές 1 έφτιαχναν , 5 χαλούσαν.

Μετά το creators κάπως σταθεροποιήθηκαν τα πράγματα. Μετά το τελευταίο cumulative δε δούλευε το Riva Tuner αλλά απλά ήθελε την τελευταία ΒΕΤΑ να βάλω.

 

Αλλά τα θέματα μνήμης εξήγησα γιατί συμβαίνουν. Δεν έχω παρατηρήσει memory leaks με υπαιτιότητα των Windows. Αυτό που παρατήρησα είναι πως, όσο τους δίνεις, τόση παραπάνω θα χρησιμοποιούν, πάντα ανάλογα και με το page file που έχεις ορίσει (δυστυχώς τα αστεία με το κλειστό pagefile συνεχίζουν από αμνημονεύτων εποχών, μπορεί να έχεις 512GB Ram αλλά αυτό το ρημάδι αν δε το'χεις ανοιχτό κάποια στιγμή τρως μήνυμα "low memory" ή κάτι τέτοιο :P )

Λιγάκι offtopic η απάντηση μου με το θέμα, αλλά αν θες δοκίμασε το qbittorrent. Στον υπολογιστή μου με Windows 10 Pro 64bit, η τελευταία έκδοση είναι σταθερότατη. Μάλιστα το συγκεκριμένο πρόγραμμα δεν είναι απλώς δωρεάν, αλλά είναι και open source, γλυτώνεις εντελώς από τις διαφημίσεις και τα μαμούνια που εγκαθιστά το utorrent.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λιγάκι offtopic η απάντηση μου με το θέμα, αλλά αν θες δοκίμασε το qbittorrent. Στον υπολογιστή μου με Windows 10 Pro 64bit, η τελευταία έκδοση είναι σταθερότατη. Μάλιστα το συγκεκριμένο πρόγραμμα δεν είναι απλώς δωρεάν, αλλά είναι και open source, γλυτώνεις εντελώς από τις διαφημίσεις και τα μαμούνια που εγκαθιστά το utorrent.

To έχω και αυτό στο pc :) Τα χρησιμοποιώ εναλλάξ! 

Το 2.2.1 δεν έχει μαμούνια, μετά το 3.0+ υπήρχε το θέμα με τα mining mamounia :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στη παρέα ! Απο χθες μου πετάει μήνυμα στον υπολογιστή ότι η άδεια χρήσης των Windows θα λήξει σύντομα.

Πηγαίνω κανονικά στις ρυθμίσεις όπως με προτρέπει και φαίνονται κανονικά ενεργοποιημένα τα Windows 10.

Γιατί συμβαίνει αυτό και τι πρέπει να κάνω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στη παρέα ! Απο χθες μου πετάει μήνυμα στον υπολογιστή ότι η άδεια χρήσης των Windows θα λήξει σύντομα.

Πηγαίνω κανονικά στις ρυθμίσεις όπως με προτρέπει και φαίνονται κανονικά ενεργοποιημένα τα Windows 10.

Γιατί συμβαίνει αυτό και τι πρέπει να κάνω ;

Δες Link.png Site: εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολείται με cracked software και του φταίνε τα 10αρια. Βασικά εμείς φταίμε που ασχολούμαστε και σου απαντάμε.

 Εγω φταιω που γραφω στο insomnia βασικα. Ενας λογος που χρησιμοποιει ο κοσμος windows ειναι το cracking ειτε σου ''αρεσει'' ΕΣΕΝΑ ειτε ΟΧΙ, τα 10αρια ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ σε αυτο οταν τρεχουν 300 διεργασιες και δν ξερεις αν καποια απο αυτη ειναι καποιος ιος, σχολεια του τυπου Ασχολείται με cracked software και του φταίνε τα 10αρια. Βασικά εμείς φταίμε που ασχολούμαστε και σου απαντάμε  δειχνουν οτι εθελοτυφλεις για να υποστηριξεις κατι. Δεν ειχα σκοπο να το συνεχισω αλλα ανθρωποι σαν ΕΣΕΝΑ μου σπανε περισσοτερο τα νευρα απο καθε αλλο. Τελος παντων, με ανθρωπους σαν εσας δν εχει νοημα η συζητηση που δεν βλεπουν τα πραγματα καθαρα, οτι ειναι ελλατωματικα πανβαρα windows που ειναι κατωτερα των 7. 

 

Αν θες απαντα για να το παιξεις εξυπνος, ξερεις που σε γραφω απο εδω και στο εξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω φταιω που γραφω στο insomnia βασικα. Ενας λογος που χρησιμοποιει ο κοσμος windows ειναι το cracking ειτε σου ''αρεσει'' ΕΣΕΝΑ ειτε ΟΧΙ, τα 10αρια ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ σε αυτο οταν τρεχουν 300 διεργασιες και δν ξερεις αν καποια απο αυτη ειναι καποιος ιος, σχολεια του τυπου Ασχολείται με cracked software και του φταίνε τα 10αρια. Βασικά εμείς φταίμε που ασχολούμαστε και σου απαντάμε δειχνουν οτι εθελοτυφλεις για να υποστηριξεις κατι. Δεν ειχα σκοπο να το συνεχισω αλλα ανθρωποι σαν ΕΣΕΝΑ μου σπανε περισσοτερο τα νευρα απο καθε αλλο. Τελος παντων, με ανθρωπους σαν εσας δν εχει νοημα η συζητηση που δεν βλεπουν τα πραγματα καθαρα, οτι ειναι ελλατωματικα πανβαρα windows που ειναι κατωτερα των 7.

 

Αν θες απαντα για να το παιξεις εξυπνος, ξερεις που σε γραφω απο εδω και στο εξης.

Να είσαι καλά μικρέ, καιρό είχα να γελάσω έτσι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη το προβλημα του ειναι οτι δεν μπορει να ελεγξει τις διεργασιες που τρεχουν για το ποιες ειναι ασφαλεις και ποιες οχι μετα απο την εκτελεση crack σε προγραμματα? 

 

Καταπληκτικη λογικη. Απορω και που του απαντατε.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντιμετωπιζω ενα ψιλοθεματακι και χρειαζομαι βοηθεια

 

Ειμαι με win 10 εκδοση 1607 και δεν θελω να αναβαθμισω στην 1703 

Το προβλημα τωρα

 

Η καρτα γραφικων μου ειναι 1080 Ti και εχω μεινει με τους 381.89 drivers, διοτι οποιον νεωτερο και αν βαλω εχω θεμα με στιγμιαια παγωματα σε ολα τα παιχνιδια.

 

Εχω τσεκαρει οτι δεν φταιει κατι αλλο.

 

Υπαρχει καποια λυση ή ειναι μονοδρομος το update των windows;

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νεο  build  Windows 10 Insider Preview Build 16278

 

https://blogs.windows.com/windowsexperience/2017/08/29/announcing-windows-10-insider-preview-build-16278-pc/

General changes, improvements, and fixes for PC

  • We fixed an issue where upgrading to recent flights would fail if you had a speech for a secondary language installed.
  • We fixed an issue where printing from 32-bit apps running on 64-bit versions of the OS was broken when using v3 print drivers on recent builds.
  • The ability to take HDR screenshots on your PC via the Xbox app has been removed starting with this build. We plan to re-introduce this feature again in the future.
  • We fixed an issue resulting in drag and drop onto websites intermittently not working in Microsoft Edge.
  • We fixed an issue where Microsoft Edge would crash after choosing to pin certain websites to Start.
  • We fixed an issue where a tab in Microsoft Edge could get in a state where it displayed a tab preview thumbnail even though your mouse wasn’t hovering over the tab.
  • We fixed an issue in Microsoft Edge for certain websites where after watching an embedded video full screen then using Esc to return to the page would result in the video controller no longer being visible.
  • We fixed an issue in Microsoft Edge where pasting an image to Imgur.com from your clipboard wouldn’t work.
  • We fixed an issue where the Emoji Panel’s tooltips could become mixed up.
  • We fixed an issue from recent flights resulting in precision touchpads potentially dropping gestures after coming out of sleep.
  • We fixed an issue where the battery flyout might incorrectly show “PC not charging” while the device was changing in recent builds.
  • We fixed an issue where fonts using shortcuts would become unusable and disappear from the Fonts folder.
  • We fixed an issue resulting in multiple apps crashing in the previous flight if you tried to log into the app using Facebook.
  • We fixed and issue where Delivery Optimization Group Policy / MDM policy for DOMinFileSizeToCache was ignored and the service defaults were used instead
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...