Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2.2.1 στο mtorrent. Ευχαριστώ εκλεισα κάποια άχρηστα που τρέχανε στο startup , ρυθμισα και λίγο το virtual memory που το ειχα αυτόματο και έπεσε στο 18%

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολυ χαζα και ελλατωματικα τα 10αρια, δν σου αφηνει πολλες φορες να βαλεις τα εικονιδια οπως θες και κανεις μιση ωρα + οταν εγκαθιστας κατι καινουργιο και δεν εμφανιζεται στην επιφανεια κανεις 100 ωρες να το βρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ χαζα και ελλατωματικα τα 10αρια, δν σου αφηνει πολλες φορες να βαλεις τα εικονιδια οπως θες και κανεις μιση ωρα + οταν εγκαθιστας κατι καινουργιο και δεν εμφανιζεται στην επιφανεια κανεις 100 ωρες να το βρεις

Δεν φταίνε τα 10, αλλού πρέπει να ψαχτείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ χαζα και ελλατωματικα τα 10αρια, δν σου αφηνει πολλες φορες να βαλεις τα εικονιδια οπως θες και κανεις μιση ωρα + οταν εγκαθιστας κατι καινουργιο και δεν εμφανιζεται στην επιφανεια κανεις 100 ωρες να το βρεις

:huh:  :huh:

 

Αυτό με τα εικονίδια το έχω διαβάσει κι εγώ από αλλού.. Δεν έχω όμως ιδέα τι παίζει. Δεν χρησιμοποιώ εικονίδια, όμως αν τα χρειαστώ, πάντα είναι στη θέση που τα έβαλα.

 

Το άλλο περί εγκατάστασης, δεν το κατάλαβα καθόλου. Έχει επιλογή για recently installed τα οποία βγάζει πάνω πάνω στο start menu. Που είναι το πρόβλημά σου;

 

Μια συμβουλή. 

Πρωτού βγάλετε ελαττωματικά τα Windows 10, κάνετε ένα κόπο να τα ψάξετε πρώτα. 

Ότι έχουν ακόμη και σήμερα κάποια θεματάκια, τα έχουν, αλλά ας μη τα ισοπεδώνουμε και όλα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:huh:  :huh:

 

Αυτό με τα εικονίδια το έχω διαβάσει κι εγώ από αλλού.. Δεν έχω όμως ιδέα τι παίζει. Δεν χρησιμοποιώ εικονίδια, όμως αν τα χρειαστώ, πάντα είναι στη θέση που τα έβαλα.

 

Το άλλο περί εγκατάστασης, δεν το κατάλαβα καθόλου. Έχει επιλογή για recently installed τα οποία βγάζει πάνω πάνω στο start menu. Που είναι το πρόβλημά σου;

 

Μια συμβουλή. 

Πρωτού βγάλετε ελαττωματικά τα Windows 10, κάνετε ένα κόπο να τα ψάξετε πρώτα. 

Ότι έχουν ακόμη και σήμερα κάποια θεματάκια, τα έχουν, αλλά ας μη τα ισοπεδώνουμε και όλα...

Καμια σχεση με τα 7 που φαινοταν ξεκαθαρα ποτε ενα νεο προγραμμα εγκατασταθηκε. Το LaTeX εβαλα και μιση ωρα να το βρω, και τα 7 δν χρειαζοντουσαν το recently installed, εκανε μπαμ ποιο προγραμμα ηταν καινουργιο.

 

Και δεν περιοριζονται τα προβληματα μονο στα εικονιδια, πολλες φορες στους browsers κυριως αν επιλεξεις κειμενο(το κανεις μπλε) μετα πολυ δυσκολα το αποεπιλεγεις, δν πα να πατας σε κενο χωρο και να προσπαθεις να επιλεξεις κατι αλλο, τιποτα αυτο εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια σχεση με τα 7 που φαινοταν ξεκαθαρα ποτε ενα νεο προγραμμα εγκατασταθηκε. Το LaTeX εβαλα και μιση ωρα να το βρω, και τα 7 δν χρειαζοντουσαν το recently installed, εκανε μπαμ ποιο προγραμμα ηταν καινουργιο.

 

Και δεν περιοριζονται τα προβληματα μονο στα εικονιδια, πολλες φορες στους browsers κυριως αν επιλεξεις κειμενο(το κανεις μπλε) μετα πολυ δυσκολα το αποεπιλεγεις, δν πα να πατας σε κενο χωρο και να προσπαθεις να επιλεξεις κατι αλλο, τιποτα αυτο εκει.

 

Τίποτα από αυτά που γράφεις δεν είναι πρόβλημα του λειτουργικού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμια σχεση με τα 7 που φαινοταν ξεκαθαρα ποτε ενα νεο προγραμμα εγκατασταθηκε. Το LaTeX εβαλα και μιση ωρα να το βρω, και τα 7 δν χρειαζοντουσαν το recently installed, εκανε μπαμ ποιο προγραμμα ηταν καινουργιο.

 

Και δεν περιοριζονται τα προβληματα μονο στα εικονιδια, πολλες φορες στους browsers κυριως αν επιλεξεις κειμενο(το κανεις μπλε) μετα πολυ δυσκολα το αποεπιλεγεις, δν πα να πατας σε κενο χωρο και να προσπαθεις να επιλεξεις κατι αλλο, τιποτα αυτο εκει.

Δεν είναι απαραίτητο να ψάχνεις να βρεις ένα πρόγραμμα έτσι. Το κάθε πρόγραμμα δημιουργεί εικονίδια στο desktop, και αν όχι το βρίσκεις πανεύκολα με την αναζήτηση. Πραγματικά, αν έχεις τέτοια προβλήματα, πρέπει να ψάξεις να βρεις αλλού τη λύση τους. 

Τα άλλα που λες είναι τελείως άσχετα με τα Windows. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τα άλλα που λες είναι τελείως άσχετα με τα Windows. 

Ναι πραγματι ειναι ασχετα με τα windows για αυτο εχω δοκιμασει σε 10 διαφορετικα pc και παντου το ιδιο προβλημα, με 7 τιποτα. Δεν ειμαι χτεσινος, το παν για εμενα στα windows ειναι η ταχυτητα, και ψεματα μην λεμε τα 7 ηταν οτι καλυτερο εχει βγει ποτε, δν χρειαζοσουν ΠΟΤΕ το search και ολα ηταν ξεκαθαρα. Στα 10 εχουν μπερδεψει τα μπουτια τους, καταρχας εχουν settings και control panel, εχουν δυο τροπους να κανεις uninstall τα προγραμματα και το ενα δν εχει τα ιδια με το αλλο. Βασικες λειτουργιες οπως το να βρεις ο ηπολογιστης μου ειναι πολυ δυσκολο γιατι πρεπει να πληκτρολογισεις ''αυτος ο υπολογιστης'' ή ''this pc'' (κανω συνεχεια εγκαταστασεις λογισμικου). Γενικα ειμαι απογοητευμενος με τα 10αρια, ο μονος λογος που τα χρησιμοποιω ειναι οτι το laptop ηρθε με αυτα και δεν θελω να τα πειραξω. Τελος η φωτεινοτητα ειναι απαισια, εβαλα σε ενα παλιο λαπτοπ και πανω απο 10 λεπτα δν τα κρατησα, αλλαγη αμεσως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν είσαι χτεσινός, όλα αυτά που λες θα έπρεπε να είναι πολύ εύκολα για σένα. 

 

Μια χαρά ταχύτατα είναι τα 10. Σε όλα τους. Επειδή έχεις κάποιο κακό πιθανότατα λάπτοπ, δεν βλέπω το λόγο να κατακρίνεις τα Windows. Ίσα ίσα που σε παλαιότερα λάπτοπ κάνουν εξαιρετική διαχείριση. Σε laptop του 2008 τα δοκίμασα πρώτη φορά και ήταν πολύ καλύτερα από τα 7 (με 3GB Ram ).

 

Με την επιλογή/αποεπιλογή του κειμένου σε ένα browser που αναφέρεις, απορώ τι εννοείς και σπάω το κεφάλι μου να καταλάβω.

 

Το "είμαι απογοητευμένος με τα 10ρια" , με το " τα 10ρια είναι για τα μπάζα" , έχει διαφορά ;)

 

Τελος η φωτεινοτητα ειναι απαισια, εβαλα σε ενα παλιο λαπτοπ και πανω απο 10 λεπτα δν τα κρατησα, αλλαγη αμεσως

Αυτό είναι σχετικό με τα 10 δηλαδή...Μάλιστα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν είσαι χτεσινός, όλα αυτά που λες θα έπρεπε να είναι πολύ εύκολα για σένα. 

 

Μια χαρά ταχύτατα είναι τα 10. Σε όλα τους. Επειδή έχεις κάποιο κακό πιθανότατα λάπτοπ, δεν βλέπω το λόγο να κατακρίνεις τα Windows. Ίσα ίσα που σε παλαιότερα λάπτοπ κάνουν εξαιρετική διαχείριση. Σε laptop του 2008 τα δοκίμασα πρώτη φορά και ήταν πολύ καλύτερα από τα 7 (με 3GB Ram ).

 

Με την επιλογή/αποεπιλογή του κειμένου σε ένα browser που αναφέρεις, απορώ τι εννοείς και σπάω το κεφάλι μου να καταλάβω.

 

Το "είμαι απογοητευμένος με τα 10ρια" , με το " τα 10ρια είναι για τα μπάζα" , έχει διαφορά ;)

 

Αυτό είναι σχετικό με τα 10 δηλαδή...Μάλιστα.

Μπερδευεσαι, το laptop ειναι ολοκαινουργιο, επισης ΔΕΝ δουλευω μονο με το laptop αλλα και με κανονικα pc με πολυ σοβαρο hardware για CFD simulations. ΔΕΝ ειναι τυχαιο οτι ΟΛΟΙ οι η/υ με 10αρια εχουν τα ιδια θεματα ενω με 7 αρια ΔΕΝ εχουν. Δεν ειμαι κανενας χαζος και μπορω να αναγνωρισω ποτε κατι ειναι καλυτερο ή οχι.  Προσπαθω να ειμαι ΠΑΝΤΑ αντικειμενικος και αμεροληπτος γιατι ειμαι καταναλωτης και δεν εχω λογο να υποστηριξω κατι για το οποιο δν εχω κερδος εγω. Ειναι αληθεια οτι τα 8αρια ηταν οτι χειροτερο εχει βγει ποτε απο windows, χειροτερα και απο τα vista, και τα 10 ειναι πολυ καλυτερα μεν αλλα καμια σχεση με τα 7. 

Ειναι σκετη απογοητευση και για τα μπαζα τα 10αρια, δεν τα συνηστω, ασχολουμε με windows απο 7 χρονων και τωρα ειμαι 23, οποτε μην μου πουλας ειρωνεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ειναι σκετη απογοητευση και για τα μπαζα τα 10αρια, δεν τα συνηστω, ασχολουμε με windows απο 7 χρονων και τωρα ειμαι 23, οποτε μην μου πουλας ειρωνεια

ΑΑΑ οκ συγγνωμη τοτε, απολογουμαι.

Η απολογια μου εχει να κανει με το γεγονος οτι ασχοληθηκα βεβαια. 

 

ΥΓ: 33 εδω, ασχολουμαι απο τα 6.. Εχεις να πεις κατι ή παλι ειρωνευομαι; Ειναι αστειο το επιχειρημα σου για να δικαιολογησεις την δηθεν ειρωνεια μου, ελπιζω να το καταλαβαινεις.

 

ΥΓ2: Η αποψη σου σεβαστη αλλα δεν την ασπαζομαι. Και οχι μονον εγω. :) 

 

ΥΓ3: Ολοι ως καταναλωτες μιλαμε. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΑΑ οκ συγγνωμη τοτε, απολογουμαι.

Η απολογια μου εχει να κανει με το γεγονος οτι ασχοληθηκα βεβαια. 

 

ΥΓ: 33 εδω, ασχολουμαι απο τα 6.. Εχεις να πεις κατι ή παλι ειρωνευομαι; 

 

Καλα φιλε οκ, σημασια δν εχει που εισαι 30 και εγω 23 σημασια εχει οτι οταν ησουν και εσυ 23 δεν μπορει να ειχες πολυ διαφορετικη κριτικη σκεψη απο τωρα που εισαι 30. Απορω πως γινεται να ασχολησε κοντα 30 χρονια και να μην βλεπεις οτι εχουν παει τα πραγματα πισω. Πες μου ενα λογο να θελω να υπερασπιστω τα 7αρια. Εχω κατηγορηθει απο φιλους και οικογενεια οτι λοιδορω τα παλια χρονια και τεινω να κοιτω μονο προς το μελλον , ωστοσο, οσο και να θελω να τα υποστηριξω τα 10αρια δν γινετε, ασχολουμε 10h + καθε μερα με το pc και μου σπανε τα νευρα. Δεν πιστευω οτι ειμαι καποιος κολλημενος. Οταν βγηκαν τα 10 ελεγα ειναι σιγουρα καλυτερα απο τα 7 οταν ακουγα τους αλλους να τα βριζουν, τελικα επρεπε να κατσω για να το δω, και δεν με νοιαζει που σε κατασκοπευουν, με νοιαζει που πατας ctrl + alt + delete και βλεπεις να τρεχουν 173 processes, 2107 threads, 74900 handles και η ραμ εινα 4,5gb γεματη χωρις λογο. Αν στα 7 κολλουσες κατι μπορουσες να κανεις ενα inspection στο τι τρεχει, στα 10αρια αντε βγαλε ακρη. Και επειδη ασχολουμε πολυ με cracked software πραγματικα ειναι εφιαλτης τα 10. Πρωτα τα τρεχω σε virtual machine σε 7 ή xp για να ερευνησω αν ξεκινησε καμια περιεργη διεργασια και μετα στα 10, αλλα καταλαβαινεις οτι ειναι σπαστικο αυτο. Τωρα αν θες να παιξεις παιχνιδια τοτε ναι πασο, ειναι τα 10 καλυτερα(και παλι οχι παντα). Τελος παντων το σταματαω εδω, δεν ειναι τυχαιο οτι μεγαλη μεριδα του κοσμου τα βριζουν, δεν θελω να σε πεισω ουτε να με πεισεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...