Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

B)

Εντάξει αφού είναι ξεκάθαρα για σένα.

Σου τα είπε και ο άλλος φίλος και δεν κατάλαβες.

Κάπου είχα διαβάσει ότι η ίδια η Microsoft είχε αναφέρει πως όσοι έχουν πειρατικά Windows θα μπορούν να αναβαθμίσουν σε Windows 10, αλλά θα είναι πάλι πειρατικά. Δεν κερδίζεις κάτι. 

Τί σημαίνει ξέπλυμα βρες και έλα να συνεννοηθούμε.

 

Κι άμα σε ελέγξουν και στον επαγγελματικό σου χώρο

και εκεί σου ζητήσουν τα παραστατικά της άδειας με την οποία έγινε η αναβάθμιση,

εσύ εξήγησέ τους για τα δικά σου περί ξεπλύματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

B)

Εντάξει αφού είναι ξεκάθαρα για σένα.

Σου τα είπε και ο άλλος φίλος και δεν κατάλαβες.

Τί σημαίνει ξέπλυμα βρες και έλα να συνεννοηθούμε.

 

Κι άμα σε ελέγξουν και στον επαγγελματικό σου χώρο

και εκεί σου ζητήσουν τα παραστατικά της άδειας με την οποία έγινε η αναβάθμιση,

εσύ εξήγησέ τους για τα δικά σου περί ξεπλύματος.

Αν αναφέρεσαι σε μένα, εγώ δεν είπα κάτι για ξέπλυμα, ποιο κάτω άρχισαν να το αναφέρουν. Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος γιατί η MS επέτρεψε σε πειρατές να αναβαθμιστούν και να εμφανίζονται σαν νόμιμοι. Και προφανώς αν είσαι επιχείρηση και δεν έχεις παραστατικό αγοράς τότε θα έχεις πρόβλημα.

 

Εγώ ανέφερα απλώς ότι είχα διαβάσει σε ένα άρθρο ότι οι πειρατές θα μπορούν να αναβαθμίζονται, αλλά θα είναι πάλι πειρατές. Δυστυχώς έχει περάσει τόσος καιρός που έχουν βγει τα 10άρια που αυτό το άρθρο που είχα διαβάσει έχει χαθεί μέσα στο μεγάλο πλήθος άρθρων που έχουν βγει μέχρι τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδιά,

είμαστε σίγουροι ότι η MS κατά τη διάρκεια των αναβαθμίσεων δεν έχει κρύψει κάπου μια ένδειξη "ΠΕΙΡΑΤΙΚΟ" και μετά από 2-3 χρόνια θα το πετάξει κατάμουτρα και άντε βρες το δίκιο σου;

 

Πιστεύω ότι τη δυνατότητα να ξεχωρίσει τα παράνομα από τα νόμιμα την είχε και την έχει, οπότε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

B)

Εντάξει αφού είναι ξεκάθαρα για σένα.

Σου τα είπε και ο άλλος φίλος και δεν κατάλαβες.

Τί σημαίνει ξέπλυμα βρες και έλα να συνεννοηθούμε.

 

Κι άμα σε ελέγξουν και στον επαγγελματικό σου χώρο

και εκεί σου ζητήσουν τα παραστατικά της άδειας με την οποία έγινε η αναβάθμιση,

εσύ εξήγησέ τους για τα δικά σου περί ξεπλύματος.

 

 

Επαγγελματικό χώρο ?  :shock:  Σε όσα έχω γράψει δεν έχω αναφέρει κάτι για επαγγελματίες. Μιλάω για home users, για φίλους που κορόιδευαν ότι έσκαγα 100αρια για λειτουργικό (ενώ αυτοί οι έξυπνοι τα έβρισκαν) και τώρα κομπάζουν ότι τελικά επιβραβεύτηκαν και πήραν γνήσιο λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αναφέρεσαι σε μένα, εγώ δεν είπα κάτι για ξέπλυμα, ποιο κάτω άρχισαν να το αναφέρουν. Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος γιατί η MS επέτρεψε σε πειρατές να αναβαθμιστούν και να εμφανίζονται σαν νόμιμοι. Και προφανώς αν είσαι επιχείρηση και δεν έχεις παραστατικό αγοράς τότε θα έχεις πρόβλημα.

 

Εγώ ανέφερα απλώς ότι είχα διαβάσει σε ένα άρθρο ότι οι πειρατές θα μπορούν να αναβαθμίζονται, αλλά θα είναι πάλι πειρατές. Δυστυχώς έχει περάσει τόσος καιρός που έχουν βγει τα 10άρια που αυτό το άρθρο που είχα διαβάσει έχει χαθεί μέσα στο μεγάλο πλήθος άρθρων που έχουν βγει μέχρι τώρα.

Όχι εσύ καλά τα λες, δεν αναφέρθηκα σε σένα πέρα από το ότι έχεις δίκιο.

 

Τα σπασμένα Windows που αναβαθμίστηκαν,

παρέμειναν παράνομα μετά την αναβάθμιση στα 10

έστω κι αν ενεργοποιούνται αυτόματα πλέον.

Νομικά αυτά τα Windows είναι ακάλυπτα σε κάθε επαγγελματικό και μη χώρο,

και αυτό το είχε επισημάνει η Microsoft στην ανακοίνωση που επικαλείσαι.

 

Κανένα ξέπλυμα λοιπόν όπως ειπώθηκε από άλλους,

το μόνο θετικό παράπλευρο όφελος που συνέβη πέρα από την ευχερέστερη διάδοση της νέας έκδοσης,

ήταν ότι καθάρισε αρκετά το οικοσύστημα των Windows από τους ιούς που συνόδευαν τα διάφορα cracks.

https://www.forbes.com/sites/insertcoin/2015/03/19/why-microsoft-is-giving-away-windows-10-to-pirates/#3e58a47d712f

Microsoft has clarified that even though pirates will be able to auto-upgrade to Windows 10, the version they get will still be considered unlicensed.

“Although non-Genuine PCs might be able to upgrade to Windows 10, the upgrade will not change the genuine state of the license. This applies across geographies. Customers that are improperly licensed before the upgrade will be improperly licensed after the upgrade. We will provide a mechanism for non-genuine Windows 10 PC devices to “get genuine” via the new Windows Store, whether they are upgraded versions of Windows or purchased. We will have details on this as we get closer to launch.” 

So, not outright amnesty or a fresh, legal start for all, but a free upgrade to Windows 10 all the same. Hopefully "conversion" licenses will be affordable enough to be attractive.

https://www.polygon.com/2015/3/18/8252373/windows-10-free-upgrade-pirates

 

A Microsoft spokesperson clarified in a statement to Polygon that the upgrade to Windows 10 will "not change the genuine state of the license," meaning non-genuine copies of the operating system will continue to be non-genuine.

The consumer free upgrade offer for Windows 10 applies to qualified new and existing devices running Windows 7, Windows 8.1 and Windows Phone 8.1. Some editions are excluded from the consumer free upgrade — including Windows 7 Enterprise, Windows 8/8.1 Enterprise, and Windows RT/RT 8.1. Active Software Assurance customers in volume licensing have the benefit to upgrade to other Windows 10 enterprise offerings.

We have always been committed to ensuring that customers have the best Windows experience possible. With Windows 10, although non-Genuine PCs may be able to upgrade to Windows 10, the upgrade will not change the genuine state of the license. Non-Genuine Windows is not published by Microsoft. It is not properly licensed, or supported by Microsoft or a trusted partner. If a device was considered non-genuine or mislicensed prior to the upgrade, that device will continue to be considered non-genuine or mislicensed after the upgrade. According to industry experts, use of pirated software, including Non-Genuine Windows, results in a higher risk of malware, fraud (identity theft, credit card theft, etc), public exposure of your personal information, and a higher risk for poor performance or feature malfunctions.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι εσύ καλά τα λες, δεν αναφέρθηκα σε σένα πέρα από το ότι έχεις δίκιο.

 

Τα σπασμένα Windows που αναβαθμίστηκαν,

παρέμειναν παράνομα μετά την αναβάθμιση στα 10

έστω κι αν ενεργοποιούνται αυτόματα πλέον.

Νομικά αυτά τα Windows είναι ακάλυπτα σε κάθε επαγγελματικό και μη χώρο,

και αυτό το είχε επισημάνει η Microsoft στην ανακοίνωση που επικαλείσαι.

 

Κανένα ξέπλυμα λοιπόν όπως ειπώθηκε από άλλους,

το μόνο θετικό παράπλευρο όφελος που συνέβη πέρα από την ευχερέστερη διάδοση της νέας έκδοσης,

ήταν ότι καθάρισε αρκετά το οικοσύστημα των Windows από τους ιούς που συνόδευαν τα διάφορα cracks.

https://www.forbes.com/sites/insertcoin/2015/03/19/why-microsoft-is-giving-away-windows-10-to-pirates/#3e58a47d712f

https://www.polygon.com/2015/3/18/8252373/windows-10-free-upgrade-pirates

 

 

1) Και τι έγινε που κάποιο PC είναι ακάλυπτο νομικά επειδή δεν έχει προυπάρξη νόμιμη άδεια ? Θα κάνουν ντού στα σπίτια ? :-D

 

2) Από την στιγμή που έχω λειτουργικό, ενεργοποιημένο χωρίς να έχω περάσει crack κτλ. αν αυτό δεν είναι γνήσιο λειτουργικό τι είναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Κάπου είχα διαβάσει ότι η ίδια η Microsoft είχε αναφέρει πως όσοι έχουν πειρατικά Windows θα μπορούν να αναβαθμίσουν σε Windows 10, αλλά θα είναι πάλι πειρατικά. Δεν κερδίζεις κάτι. Στο ebay κυκλοφορούν κλειδάκια για Windows 10 Pro με λιγότερα από 10 ευρώ, πάρε από εκεί ένα. Εγώ έχω εδώ και 4.5 μήνες αγορασμένα κλειδιά για Windows 10 Pro και Office 2016 Pro Plus συνολικής αξίας 13 ευρώ και δεν μου έχουν παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα.

Δεν παίζει αυτό. Την περίοδο που ήταν δωρεάν όσοι αναβάθμισαν πήραν γνήσια άδεια. Πρέπει να έγινε το "ξέπλυμα" της 10ετίας σε πειρατικό υλικό που έγινε γνήσιο. Ας είναι καλά η αποτυχία των Win 8 αλλιώς δεν θα γινόταν κάτι τέτοιο.

Αυτό που σου λέει έχει δίκιο και αναφέρεται σε αυτό που ισχύει από νομικής απόψεως.

Κάποιος που αναβάθμισε από πειρατική 'άδεια',

στα αλήθεια τα κατάφερε και το σύστημα εμφανίζεται έγκυρα αναβαθμισμένο.

 

Αλλά ξέπλυμα με τη νομική διάσταση, δεν έγινε.

 

Έγινε ξέπλυμα με όλη την σημασία της λέξεως. Αλλά από την στιγμή που το επεδίωξε η μαμά εταιρεία όλα τα άλλα είναι να χαμε να λέγαμε.

πρώτα έγραψες αυτά

και τώρα που ήρθαν και οι παραπομπές

1) Και τι έγινε που κάποιο PC είναι ακάλυπτο νομικά 

οπότε το θέμα τελειώνει

 

για το εξής όμως

2) Από την στιγμή που έχω λειτουργικό, ενεργοποιημένο χωρίς να έχω περάσει crack κτλ. αν αυτό δεν είναι γνήσιο λειτουργικό τι είναι ?

επικαλούμαι την ηλικία σου να αντιληφθείς αυτό που λες

και επλίζω το 07 να μην είναι έτος γέννησης

γιατί δεν έχει και νόημα μετά η κουβέντα

LOL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας έχω πάρει ένα λάπτοπ και δεν ανοίγει καθόλου λέει bootable device όταν ανοίγω την συσκευή πήγα στο bios και είδα οτι έχει uefi mode αλλα δεν υποστηρίζει καθόλου legacy Δεν υπάρχει καθόλου , γιατί με το uefi mode βάζω να τρέξει με την σειρα το στικακι μετα ο δισκος και τιποτα αλλα ξερω με το legacy mode γινεται αλλα δεν υπαρχει καθολου σαν εντολη μηπως πρεπει να κανω εγκατασταση αλλη εκδοση του bios bios; εχω acer es1 533

Το παρόν θέμα δεν είναι για να λύνει προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μεγάλα updates θα γίνονται 2 φορές τον χρόνο. Κάθε 6 μήνες.

 

Εχω μια απορια: πότε θα κυκλοφορησει η μεγαλη αναμενομενη αναβαθμιση των Windows 10 ?

Αλλά γιατί ρωτάς? Σου αρέσουν οι αναβαθμίσεις? Βαρέθηκες όπως είσαι τώρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα μεγάλα updates θα γίνονται 2 φορές τον χρόνο. Κάθε 6 μήνες.

 

Αλλά γιατί ρωτάς? Σου αρέσουν οι αναβαθμίσεις? Βαρέθηκες όπως είσαι τώρα?

Ναι, ακατσωτος ειμαι! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα την απόφαση να αναβαθμίσω τα win7 σε 10. Όταν έκλεινα το pc και το ξανά άνοιγα μετά από αρκετές ώρες κολλούσε στο boot με το logo και το κυκλάκι από κάτω. Αν πατήσω reset ξεκινάει κανονικά μετά. Το πρόβλημα διορθώθηκε μετά από ένα update αλλά μετά από ένα άλλο update επανήλθε. Δεν είχα κανένα τέτοιο πρόβλημα στα 7 πριν.
Πως μπορώ να το διορθώσω; Έχει συμβεί ξανά σε κάποιον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...