Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τσέκαρα πάλι μια το desktop μου και είναι digitaly signed τα windows που έχω ...ξαναλέω πως δεν έσκασα ούτε ενα ευρό, ούτε κρακς ούτε έκανα upgrade απο παλιά windows. Αναρωτιέμαι πως το έκανα :P . Όχι δεν είναι πολλά τα 5-10 ευρό αλλά πόσο καιρό θα κρατήσει το κλειδί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό trojan/malware δεν είναι;

 

Όχι, ενεργοποίηση των Windows κάνει και ανανεώνεται κάθε μέρα ώστε να σου λέει πάντα ότι σου απομένουν 180 μέρες και δουλεύει κανονικότατα για Win7+ και Office. Πρέπει να το πάρεις από το MDL forums όμως γιατί εκεί είναι το σωστό link από τον δημιουργό του, οπουδήποτε αλλού και μπορεί να κολλήσεις ό,τι θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου είχα διαβάσει ότι η ίδια η Microsoft είχε αναφέρει πως όσοι έχουν πειρατικά Windows θα μπορούν να αναβαθμίσουν σε Windows 10, αλλά θα είναι πάλι πειρατικά. Δεν κερδίζεις κάτι. Στο ebay κυκλοφορούν κλειδάκια για Windows 10 Pro με λιγότερα από 10 ευρώ, πάρε από εκεί ένα. Εγώ έχω εδώ και 4.5 μήνες αγορασμένα κλειδιά για Windows 10 Pro και Office 2016 Pro Plus συνολικής αξίας 13 ευρώ και δεν μου έχουν παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα.

 

 

Δεν παίζει αυτό. Την περίοδο που ήταν δωρεάν όσοι αναβάθμισαν πήραν γνήσια άδεια. Πρέπει να έγινε το "ξέπλυμα" της 10ετίας σε πειρατικό υλικό που έγινε γνήσιο. Ας είναι καλά η αποτυχία των Win 8 αλλιώς δεν θα γινόταν κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου είχα διαβάσει ότι η ίδια η Microsoft είχε αναφέρει πως όσοι έχουν πειρατικά Windows θα μπορούν να αναβαθμίσουν σε Windows 10, αλλά θα είναι πάλι πειρατικά. Δεν κερδίζεις κάτι. Στο ebay κυκλοφορούν κλειδάκια για Windows 10 Pro με λιγότερα από 10 ευρώ, πάρε από εκεί ένα. Εγώ έχω εδώ και 4.5 μήνες αγορασμένα κλειδιά για Windows 10 Pro και Office 2016 Pro Plus συνολικής αξίας 13 ευρώ και δεν μου έχουν παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα.

Δεν παίζει αυτό. Την περίοδο που ήταν δωρεάν όσοι αναβάθμισαν πήραν γνήσια άδεια. Πρέπει να έγινε το "ξέπλυμα" της 10ετίας σε πειρατικό υλικό που έγινε γνήσιο. Ας είναι καλά η αποτυχία των Win 8 αλλιώς δεν θα γινόταν κάτι τέτοιο.

Αυτό που σου λέει έχει δίκιο και αναφέρεται σε αυτό που ισχύει από νομικής απόψεως.

Κάποιος που αναβάθμισε από πειρατική 'άδεια',

στα αλήθεια τα κατάφερε και το σύστημα εμφανίζεται έγκυρα αναβαθμισμένο.

 

Αλλά ξέπλυμα με τη νομική διάσταση, δεν έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που σου λέει έχει δίκιο και αναφέρεται σε αυτό που ισχύει από νομικής απόψεως.

Κάποιος που αναβάθμισε από πειρατική 'άδεια',

στα αλήθεια τα κατάφερε και το σύστημα εμφανίζεται έγκυρα αναβαθμισμένο.

 

Αλλά ξέπλυμα με τη νομική διάσταση, δεν έγινε.

 

Έγινε ξέπλυμα με όλη την σημασία της λέξεως. Αλλά από την στιγμή που το επεδίωξε η μαμά εταιρεία όλα τα άλλα είναι να χαμε να λέγαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκινησα με τα 10αρια απο την beta φαση..που ηταν και καλα ενεργοποιημενα/τζαμπα/whatever ...και απο κει επαιζα συνεχως με αναβαθμισεις....και μεταπειδησα μεσω αναβαθμισεων και στην κανονικη εκδοση..οταν βγηκε με το καλο...

Μπηκα στο insider προγραμμα...και συνεχισα να αναβαθμιζω...

 

Σε καποια φαση αλλαξα μητρικη στο φορητο επειδη ειχαμε δραματα :) και περναω ξανα τα 10αρια , βαζω και το account που ειχα συνδεσει μεχρι τοτε σε αυτα...και παιρνω ενα μεγαλοπρεπες πουλι στην ενεργοποιηση.

 

Αφου εφαγα μιση μερα για να δω πως θα επικοινωνησω με την microsoft ...ξεκιναω live chat με εναν τυπο...μπηκε remotely στο πισι μου να δει τι γινεται κλπ...οποτε καποια στιγμη μου λεει.."πρεπει να περασετε τον σειριακο σας"

 

Ποιον σειριακο ανθρωπε?ποτε δεν ειχα σειριακο...beta---κανονικη εκδοση...δεν ειχα περασει ποτε σειριακο...

Αρχισε να λεει τα δικα του..αρχισα να λεω τα δικα μου...εγινα και λιγο κλαψομουνης..οποτε τι κανει ο θεουλης ?...(αφου βγηκε απο το επισημο τσατ και συνεχισαμε αλλου το τσατ)

 

Μου περασε δικο του (ειδικο) σειριακο....τα ενεργοποιησε..μου πε "τσιμουδια..δεν ημουν ποτε εδω..δεν ξερω που το βρηκες τον σειριακο" και αντε γεια...

 

Ηθικο διδαγμα : μην αγοραζετε σειριακους..ανοιχτε τσατ και κλαφτειτε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε ξέπλυμα με όλη την σημασία της λέξεως. Αλλά από την στιγμή που το επεδίωξε η μαμά εταιρεία όλα τα άλλα είναι να χαμε να λέγαμε.

Εντάξει δεν αντιλαμβάνεσαι τα νομικά.

ΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει δεν αντιλαμβάνεσαι τα νομικά.

ΟΚ.

 

Ποιά νομικά? Αν το πάμε εκεί τότε είναι άκυρη η πρόταση "πάρτε κλειδί με 5-10Ε" καθώς νομικά ούτε με αυτή την πρόταση είναι καλυμμένοι.

 

1) Γιατί απαγορεύεται η πώληση άδειας σε 3ο.

 

2) Τα κλειδιά προέρχονται από εταιρείες-σχολές-οργανισμούς που και πάλι είναι παράνομη η πώληση σε ιδιώτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιά νομικά? Αν το πάμε εκεί τότε είναι άκυρη η πρόταση "πάρτε κλειδί με 5-10Ε" καθώς νομικά ούτε με αυτή την πρόταση είναι καλυμμένοι.

 

1) Γιατί απαγορεύεται η πώληση άδειας σε 3ο.

 

2) Τα κλειδιά προέρχονται από εταιρείες-σχολές-οργανισμούς που και πάλι είναι παράνομη η πώληση σε ιδιώτες.

Μπράβο.

Τη μια αναφέρεσαι στην έννοια ξέπλυμα η οποία έχει μόνο νομική διάσταση

και την άλλη όχι.

 

Όταν το ξεκαθαρίσεις,

εδώ είμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο.

Τη μια αναφέρεσαι στην έννοια ξέπλυμα η οποία έχει μόνο νομική διάσταση

και την άλλη όχι.

 

Όταν το ξεκαθαρίσεις,

εδώ είμαστε.

 

 

Απόλυτα ξεκάθαρα είναι για εμένα. Εσύ μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι γράφω. Σου λέω ότι πειρατικό υλικό είχε κάποιος (Win 7,8,8.1 8.1 Pro) η MS του το αναγνώρισε και του έδωσε άδεια για Win 10 και εσύ υποστηρίζεις ότι τυπικά δεν είναι νόμιμα. Ενώ αν κάποιος πάρει κλειδί 5-10Ε από άδεια που προέρχεται πχ από το πανεπιστήμιο Columbia είναι καθ' όλα νομοταγείς.

 

Μην το σκαλίζουμαι πολύ. Αν η MS θέλει μπορεί την οποιαδήποτε στιγμή να ελέγξει ποιός πραγματικά έχει πληρώσει για προηγούμενες άδειες (για 100Ε+ μιλάω και όχι άδειες του 5ευρου). To θέμα είναι αφού μπορεί γιατί δεν το κάνει ? ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...