Προς το περιεχόμενο

Νέα/Συζήτηση για τα Windows 10


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το προηγουμενο κλειδι ελεγε κατι περιεργα, οπως ακριβως εγραφε μια σπασμενη εκδοση που ειχα. Μου φανηκε περιεργο, και πηρα αλλο κλειδι, το οποιο βγαζει πλεον οτι ειμαι "activated with digital licence". 

 

Απο τον ιδιο πωλητη ειχε παρει και ενας φιλος και του ελεγε οτι "το licence θα κανει expire", αλλα ποτέ δεν εκανε, απλα καπου καπου του πετουσε αυτο το πραγμα. 

 

Τωρα απο αυτο τo psngames που πηρα, δε ξερω τι και πως... Μηπως επρεπε να παρω το retail ? Το ιδιο νομιζω πως θα ηταν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

To aida64 , μου δειχνει το ξεκινημα  (και στα 2 pc ) του ιδιου Key (product key), αυτο που ελαβα δηλαδη απο το psngames.

Λεω το ξεκινημα γιατι μετα λεει το κλασικο "TRIAL VERSION".

 

Το speccy δειχνει κατι διαφορετικο (ιδιο ομως και στα 2 pc ), ως Serial Number.

 

Τι σημαινει αυτο;

 

Σκεψου εκει που λεει στο product id 081 εμενα, στης κοπελας μου ειναι 955 νομιζω.

 

Αυτα που δειχνω ειναι ολοιδια και στα 2 PC εκτος του product id

 

Σου βγάζει trial version διότι το aida64 είναι σε δοκιμαστική έκδοση και δεν εμφανίζει το κλειδί, θέλεις την full version του aida.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου βγάζει trial version διότι το aida64 είναι σε δοκιμαστική έκδοση και δεν εμφανίζει το κλειδί, θέλεις την full version του aida.

Λολ, αυτο το ξερω, δεν ειχα καν απορια για αυτο :P

Απλως ανεφερα οτι το κλειδι που ελαβα στο μειλ μου , ξεκιναει οπως αυτο εκει πανω (που συνεχιζει με τραιαλ ακριβως για το λογο που ειπες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα Windows 10 θα με τρελάνουν. Χθες έγινε ένα update (KB4016240) και από τότε, όταν κάνω κλικ στο Start menu και γράφω κάτι κάνοντας μια αναζήτηση ενός προγράμματος (π.χ. Word), ενώ εμφανίζονται αποτελέσματα, όπως το Wordpad ή το Microsoft Word, και ενώ κάνω κλικ πάνω τους (ή πατάω Enter όντας επιλεγμένα) δεν ανοίγουν! Δηλ. δεν γίνεται τίποτα απολύτως.

Μ' άλλα λόγια, για να ανοίξω πλέον ένα πρόγραμμα πρέπει να το αναζητώ μέσα από το μενού των εγκατεστημένων προγραμμάτων.

Όμως εφαρμογές του Store, όπως π.χ. το Calculator, ανοίγουν κανονικά!

Κανείς άλλος ομοιοπαθής;

 

Βρήκα, τελικά, λύση στο πρόβλημα που αναφέρω και την παραθέτω για ομοιοπαθείς:

 

Ρυθμίσεις > Προστασία προσωπικών δεδομένων > Εφαρμογές παρασκηνίου > Να επιτρέπεται σε εφαρμογές να εκτελούνται στο παρασκήνιο = Ενεργό (το είχα ανενεργό) > επανεκκίνηση.

 

Έχω επιλέξει, βέβαια, να μην εκτελείται καμία εφαρμογή από τη λίστα εφαρμογών που ακολουθεί, αλλά έπρεπε η πρώτη ρύθμιση να είναι on.

 

Για ακόμα μία φορά βλέπω με ικανοποίηση να απομακρύνεται η πιθανότητα φορμάτ και επανεγκατάστασης των Windows και να μετατίθεται για κάπου στο άγνωστο μέλλον (είμαι με αναβάθμιση από Windows 7 και χωρίς φορμάτ από το 2009). Ποιος ξέρει, βέβαια, τι μας περιμένει στο επόμενο -μικρό ή μεγάλο- update των Windows... Γι' αυτό και πάντα φροντίζω να δημιουργώ τακτικά ένα image του συστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Για ακόμα μία φορά βλέπω με ικανοποίηση να απομακρύνεται η πιθανότητα φορμάτ και επανεγκατάστασης των Windows και να μετατίθεται για κάπου στο άγνωστο μέλλον (είμαι με αναβάθμιση από Windows 7 και χωρίς φορμάτ από το 2009). 

Ελπιζω τουλαχιστον να εισαι με ssd...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα! Ψαχνω γενικα στο φορουμ μηπως βρω απαντηση αλλα δεν ειδα κατι. Θελω να αγορασω Win 10 αλλα δεν ξερω απο που και ποια εκδοση. Τα θελω για το σπιτι. Εχουμε κανα αξιοπιστο σαητ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1-2 σελιδες πισω αν διαβασεις, θα βρεις την απαντηση. Ολοκληρη συζητηση κανουμε

Δεν είναι έτσι. Τα θέλουμε έτοιμα σερβιρισμένα στο πιάτο και δίπλα ένα ποτήρι κρασί και επιδόρπιο ένα θεσπέσιο κομμάτι μιλφέιγ.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως μπορω να αλλαξω τα files associations πχ στα magnet links 

Θελω να ανοιγουν με το stremio και οχι το utorrent

Στο firefox με ρωταει αλλα στο chrome οχι και παιρνει οτι ειναι default στα win

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πως θα ανοιγεις τα magnet , οριζεται μεσα απο τον εκαστοτε torrent client. Το default apps εχει να κανει με τα .torrent αρχεια , οχι με τα magnet links.

Πχ εχω τα torrent default να ανοιγουν με το μtorrent 2.2.1 και τα magnet με το qbittorrent. 

 

Τα preferences ειναι αυτα,

 

post-269452-0-86511400-1497700781_thumb.png

 

και οπως βλεπεις ΔΕΝ ειναι associated με τα magnet το μtorrent γιατι ειναι το qbit. 

 

ΥΓ: Δεν εχω ιδεα πως παει με το stremio..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διόρθωσα άλλο ένα ενοχλητικό πρόβλημα που είχα για πολύ καιρό, και συγκεκριμένα μετά την αναβάθμιση από τα Windows 7 στα 10: τη διπλή εμφάνιση των δίσκων / partitions στην Εξερεύνηση. Η λύση είναι η επέμβαση στο μητρώο και η διαγραφή μίας ή δύο καταχωρήσεων, και τη βρήκα εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια μετα την τελευταια αναβαθμιση, οταν προσπαθω να βαλω τονους, εμφανιζονται αυτα ΄΄ 

Καμια ιδεα πως αλλαζει?

Εχω την 170603-1840

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς είναι προβληματικιά η βλογιοκομμένη η 16215, γύρνα στην 16199.

Ελπίζω η επόμενη Insider, να διορθώνει πίο πολλά σφάλματα απο όσα θα δημιουργεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα  μετα την τελευταία  μεγαλη αναβάθμιση  των windows 10

εχουν σταματήσει να λειτουργούν καποια απο τα κουμπια του πληκτρολογίου.

Ξερει κανεις κατι για αυτο;

Εχω ενα toshiba satelite l505-141

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...