Προς το περιεχόμενο

Hdmi σε tv αυτόματα


orestis000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι με Κubuntu 14.04 και κλειστούς οδηγούς nvidia. Θέλω όταν βλέπω ταινία μέσω hdmi στην tv να ρυθμίζονται όλα αυτόματα όπως στα windows, δλδ να μην πρέπει να επιλέξω εγώ την hdmi σαν κανάλι ήχου και να έχω και στις δύο οθόνες ακριβώς την ίδια εικόνα.... Πως γίνετε αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο (φανταζομαι πως) γινεται με καποιο udev rule που θα εκτελειται μολις συνδεσεις την τηλεοραση και θα εκτελει ενα σκριπτακι το οποιο απο πισω θα κανει τις αλλαγες που θες,.

Δυσκολο, εκτος αν εχεις την ορεξη να ψαχτεις :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω δοκιμάσει κάτι ανάλογο, το εργαλείο του KDE υπεύθυνο για τέτοιες δουλειές είναι το KScreen. Τσέκαρε στις ρυθμίσεις του μήπως μπορεί να αυτοματοποιήσει τη διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με ποιο πρόγραμμα παίζεις ταινίες;

Εκεί δεν έχει default ρύθμιση για τον ήχο; 

Δοκίμασε και το utility της nvidia, nvidia-settings για να ρυθμίσεις τις οθόνες σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άνοιγε το pavucontrol να ορίζεις σαν ενεργή την κάρτα ήχου την hdmi και μια και το λέω δες αν στην έχει αναγνωρισμένη και τσεκαρισμένη να τραβάει ήχο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μέχρι στιγμής αυτό που κάνω για να παίξει, το βάζω στο hdmi η οθόνη αναγνωρίζεται αυτόματα αλλά είναι 2 οθόνες δεν βλέπω δηλαδή το ίδιο πράγμα και στις 2, ενώ για τον ήχο πρέπει να μπω από pavucontrol. σε window 7 και 8 είναι plug and play. παλιά θυμάμαι ούτε η οθόνη έμπαινε αυτόματα κ έπρεπε να πάω από nvidia-settings

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το vlc το κάνει, το smplayer όχι αλλά εγώ έχω το popcorn time που δεν το κάνει. απλώς δεν μπορώ να καταλάβω είναι τόσο δύσκολο να το φτιάξουν; δλδ οκ εμείς εδώ στο φόρουμ θα το παλέψουμε και θα βρούμε λύση... εάν το βάλω σε έναν φίλο μου πχ που δεν ασχολείται; δυστηχώς ακόμα το linux δεν είναι 100% user friendly

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τον ηχο φανταζομαι μπορεις να ενεργοποιησεις και τις δυο εξοδους και οποτε βρισκει το hdmi θα παιζει απο εκει

Για τις οθονες δες το arandr, μπορεις να κανεις και script την εξοδο του και να το κανεις συντομευση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι το Linux.

Σε όσους δεν αρέσει, μπορούν να πάνε πίσω στους αυτοματισμούς άλλων λειτουργικών συστημάτων.

 

..............

Για τον ηχο φανταζομαι μπορεις να ενεργοποιησεις και τις δυο εξοδους και οποτε βρισκει το hdmi θα παιζει απο εκει

Για τις οθονες δες το arandr, μπορεις να κανεις και script την εξοδο του και να το κανεις συντομευση

Μπα και οι 2 είναι ενεργοποιημένες και για να έχω hdmi πρέπει να απενεργοποιήσω το analog

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...