Προς το περιεχόμενο

Απορία περί φωτογραφίας


Simos805

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέρει κανείς πως λέγεται αυτό το "θόλωμα" που παρατηρούμε όταν κάνουμε zoom in σε μια φωτογραφία ακόμα κι αν είναι υψηλής ανάλυσης? Παραθέτω μια εικόνα, η μισή έχει αυτό το "θόλωμα" ενώ η άλλη μισή όχι.

post-227980-0-11096000-1408969182_thumb.jpg

Επεξ/σία από Simos805
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λεγεται bokeh και εχει αμεση σχεση με το διαφραγμα του εκαστοτε φακου καθως και με το σημειο εστιασης. Τωρα αν ρωτησεις τι ειναι το καθε ενα απο αυτα που σου εγραψα ειναι καλυτερα να ξεκινησεις με το google. Επισης αυτο που ρωτας δεν ευσταθει και ισως δεν το καταλαβες σωστα. Οταν κανουμε zoom in σε μια φωτογραφια δεν "θολωνει", απλα βλεπεις με μεγαλυτερη ακριβεια που εχει εστιασει η μηχανη πραγμα το οποιο πιθανον στο 20-30% να μην παρατηρουσες.

Επεξ/σία από thephotoshoped
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεγεται bokeh και εχει αμεση σχεση με το διαφραγμα του εκαστοτε φακου καθως και με το σημειο εστιασης. Τωρα αν ρωτησεις τι ειναι το καθε ενα απο αυτα που σου εγραψα ειναι καλυτερα να ξεκινησεις με το google. Επισης αυτο που ρωτας δεν ευσταθει και ισως δεν το καταλαβες σωστα. Οταν κανουμε zoom in σε μια φωτογραφια δεν "θολωνει", απλα βλεπεις με μεγαλυτερη ακριβεια που εχει εστιασει η μηχανη πραγμα το οποιο πιθανον στο 20-30% να μην παρατηρουσες.

Αυτό που λες το ξέρω, δεν εννοώ το θέμα της εστίασης. Εννοώ ότι σε οποιοδήποτε σημείο (ακόμα και στο σημείο που έχει εστιάσει άριστα ο φακός) υπάρχει πολλές φορές κάτι σαν θολούρα ή και σαν θόρυβο που είπε ο φίλος Ntinaras αλλά όχι ακριβώς θόρυβος... το οποίο είναι από όσο ξέρω θέμα ποιότητας jpeg, συμπίεσης ή κάτι τέτοιο (για αυτό και από όσο ξέρω στις πολύ ακριβές κάμερες δεν παρατηρείται).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Ισως εννοεις το 100% crop test που κανουν οι διαφορες σελιδες στα reviews φωτογρ. μηχανων. Noise το λενε νομιζω.</p> <p> </p> <p><a data-ipb='nomediaparse' href='http://www.uwphotographyguide.com/nikon-d7100-mini-review'>http://www.uwphotographyguide.com/nikon-d7100-mini-review</a></p>

Ναι νομίζω αυτό είναι μόνο που δεν λέγεται noise. Το noise μοιάζει, αλλά είναι αυτό που βλέπουμε στις φωτογραφίες που είναι τραβηγμένες σε χαμηλό φωτισμό και δεν δίνει το ίδιο αποτέλεσμα. Δηλαδή για να καταλάβετε έχω μια φωτογραφία και θέλω να βάλω μέσα σε αυτήν ένα rendered αντικείμενο όμως το αποτέλεσμα είναι το αντικείμενο να φαίνεται "τέλειο" οπότε και κάπως ψεύτικο σε σχέση με την υπόλοιπη φωτογραφία. Θέλω λοιπον να δώσω και στο αντικείμενο το "εφέ" αυτό ώστε να φαίνεται ίδιο με την υπόλοιπη φωτογραφία.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To βάθος πεδίου εννοείς? 

Για να το πετυχεις αυτο στην επεξεργασία πρέπει να βρεις το σημειο που θες να εστιάσεις και μετα να δημιουργείς επίπεδα με blur οπου θα αυξάνεται διαδοχικά απο το σημειο εστίασης στο  αντικειμενο μέχρι το background

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες το ξέρω, δεν εννοώ το θέμα της εστίασης. Εννοώ ότι σε οποιοδήποτε σημείο (ακόμα και στο σημείο που έχει εστιάσει άριστα ο φακός) υπάρχει πολλές φορές κάτι σαν θολούρα ή και σαν θόρυβο που είπε ο φίλος Ntinaras αλλά όχι ακριβώς θόρυβος... το οποίο είναι από όσο ξέρω θέμα ποιότητας jpeg, συμπίεσης ή κάτι τέτοιο (για αυτό και από όσο ξέρω στις πολύ ακριβές κάμερες δεν παρατηρείται).

άν ακόμα και στο σημείο  που εστίασες υπάρχει θολούρα μπορεί να φταίει η αργή ταχύτητα κλείστρου ( δηλδή να είναι ελάχιστα κουνημένη)   μπορεί ακόμα να μην εστιάζει σωστά ο φακός να έχει frond back focus.

Αν εστιάζεις με το μάτι και έχεις dslr δες την διόρθωση για την μυωπία να είναι σωστά. αλλιώς μπορεί απλά να είναι κακή ποιότητας φακός η να έχει δαχτυλιές η άλλες θαμπάδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Rush13 αυτό το έχω κάνει, και μάλιστα στο cinema 4D που δουλεύω εγώ σου έχει και virtual camera που ρυθμίζεις κανονικά πόσο βάθος πεδίου θες, διάμετρο φακού, μέγεθος αισθητήρα κλπ ;) αυτό που λέω δεν είναι ακριβώς "θολούρα" απλά το λέω έτσι γιατί δεν ξέρω πως να το ονομάσω. Είναι κάτι περίεργο πιο πολύ σε noise μοιάζει τώρα που το σκέφτομαι αλλά και πάλι δεν είναι ακριβώς αυτό..

 

Φίλε hayas88 ο φακός μου δεν είναι dslr, μια απλή αυτόματη compact camera της Sony χρησιμοποιώ στα 16mp η οποία έχει και image stabilization την έχω και σε τρίποδο και ο φακός είναι πεντακάθαρος οπότε δεν είναι τέτοιο θέμα. Αυτό που λέω είναι άλλο..

 

Δοκιμάστε, τραβήξτε μια φωτογραφία με μια απλή κάμερα από 10mp και άνω και φέρτε το zoom στο 100% θα δείτε ότι παρόλο που δεν "πιξελάρει" εμφανίζει κάτι σαν noise, σαν θολούρα κάτι τέτοιο! Μάλιστα μου θυμίζει πολύ όταν βλέπω ένα βίντεο σε low bitrate που παρόλο που είναι 1080p ή και 4K ακόμα, φαίνεται σαν να μην έχει καλή ευκρίνεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι..ο φακός σου φταιει για αυτό, ειναι χαμηλής ποιότητας και ανάλυσης οπως και η μηχανή

 

Άμα δείς 100% crop απο καλή dslr με πολυ καλό φακό θα βλέπεις ως και την αντανάκλαση του φωτογράφου στο μάτι του "μοντέλου"

 

Οι συμβατικοι φακοί (συνηθως τέρμα ανοιχτοί) ποσο μάλλον όταν συνδυάζονται με μηχανές που δεν την παλευουν στα υψηλά ISO στο 100% crop θα πιξελιάζουν και βγάζουν θόρυβο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι..ο φακός σου φταιει για αυτό, ειναι χαμηλής ποιότητας και ανάλυσης οπως και η μηχανή

 

Άμα δείς 100% crop απο καλή dslr με πολυ καλό φακό θα βλέπεις ως και την αντανάκλαση του φωτογράφου στο μάτι του "μοντέλου"

 

Οι συμβατικοι φακοί (συνηθως τέρμα ανοιχτοί) ποσο μάλλον όταν συνδυάζονται με μηχανές που δεν την παλευουν στα υψηλά ISO στο 100% crop θα πιξελιάζουν και βγάζουν θόρυβο.

Μάλιστα.. 350€ κάμερα δηλαδή και με λίγα λόγια είναι ψηλο-μάπα.. :P Τεσπα αυτό λοιπόν το λένε θόρυβο τελικά? Διότι οπως είπα και παραπάνω το ψάχνω για να το βάλω ως filter σε κάποια 3d objects που βάζω μέσα σε εικόνες ώστε να μη φαίνεται διαφορά σε σχέση με την υπόλοιπη φωτογραφία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα τι θελεις να κανεις γιατι παλια ασχολουμουν με 3D και το Maya.
Aυτο που προτεινω, ειναι να κανεις δικο σου texture ή procedural/bump map με βαση τη δικη σου φωτογραφικη μηχανη, το οποιο στη συνεχεια θα βαλεις στο αντικειμενο σου για να αποκτησει την ιδια υφη με το background ωστε να λυσεις το προβλημα της ομοιομορφιας.
Eχω ξεχασει τις τεχνικες λεπτομερειες, αλλα χοντρικα, πρεπει να βγαλεις με τη μηχανη σου μερικες μονοχρωμες φωτο στο χρωμα που θελεις να εχει το αντικειμενο και στη συνεχεια στο photoshop ή σε άλλο προγραμμα το επεξεργαζεσαι και το κανεις texture ή και filter αν γίνεται. Ισως εχει και το C4D τετοια εργαλεια.

Η αλλη λύση είναι να αγοράσεις μια ακριβη dslr για να εχει καθαροτερες φωτο.

http://freeseamlesstextures.com/photoshop-tutorial.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

You get what you pay for. Δεν νομίζω να περίμενες να πάρεις την καλύτερη δυνατή ποιότητα με τόσα λεφτά...

Άλλοι σκάνε 5ψήφια ποσά για να πάρουν τέτοια ποιότητα

 

Δεν το λένε κάπως συγκεκριμένα, χαμηλή οξύτητα και ανάλυση του φακου ίσως μπορείς να το πείς

Επεξ/σία από Rush13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

You get what you pay for. Δεν νομίζω να περίμενες να πάρεις την καλύτερη δυνατή ποιότητα με τόσα λεφτά...

Άλλοι σκάνε 5ψήφια ποσά για να πάρουν τέτοια ποιότητα

 

Δεν το λένε κάπως συγκεκριμένα, χαμηλή οξύτητα και ανάλυση του φακου ίσως μπορείς να το πείς

Ντάξει εννοείται δεν περίμενα τρομερά πράγματα αλλά για να πω την αλήθεια δεν ήξερα και ότι υπάρχει αυτό το θέμα στους φακούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...