Προς το περιεχόμενο

Kali linux σε win 8.1 μέσω virtualbox


fromstars

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Προσπάθησα να εγκαταστήσω Kali linux σε laptop με win 8.1. Αντιμετωπίζω προς στιγμήν το εξής πρόβλημα που δεν έχει να κάνει με την εγκατάσταση το Kali linux αλλά με τη λειτουργεία το virtualbox προφανώς. Έχοντας δώσει όλες τις παραμέτρους για τη δημιουργία της virtual machine και πατώντας start κατά τη διαδικασία της δημιουργίας μου εμφανίζει Error με το εξής μήνυμα όπως στην επισυναπτόμενη εικόνα. Θα εκτιμούσα κάθε δυνατή συμβουλή και καθοδήγηση. Ευχαριστώ.

post-194753-0-60009800-1408561469_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εκδοση 4.3.14 του virtualbox εχει θεμα με τα antivirus https://forums.virtualbox.org/viewtopic.php?f=6&t=62615

Γι αυτο ή χρησιμοποιησε καποια παλιοτερη εκδοση ή nightly του 4.3.15 (link στο παραπανω thread) που φτιαχνουν αυτο το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εκδοση 4.3.14 του virtualbox εχει θεμα με τα antivirus https://forums.virtualbox.org/viewtopic.php?f=6&t=62615

Γι αυτο ή χρησιμοποιησε καποια παλιοτερη εκδοση ή nightly του 4.3.15 (link στο παραπανω thread) που φτιαχνουν αυτο το προβλημα.

Ευχαριστώ θα το τσεκάρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πράγματι η νέα έκδοση 4.3.15 επιλύει το συγκεκριμένο θέμα με την πλατφόρμα του antivirus. Συνεχίζοντας όμως με τα προβλήματα που αντιμετωπίζω έχω φτάσει στο εξής. Κατά τη δημηουργία της Virual machine δεν μου επιτρέπεται για κάποιο λόγο η επιλογή του iso αρχείου που περιέχει το Kali ουτωσώστε να το φορτώσω. Κάποια ιδέα επ' αυτού; Παραθέτω δύο screenshotts. Στη δεύτερη η επιλγή με το φακελάκι που υπάρχει κάτω δεξιά στο παράθυρο διαλόγου ενώ κλικάρεται κανονικά δεν με οδηγεί σε νέο παράθυρο για την επιλογή του Iso όπως θα έπρεπε. Ευχαριστώ.

post-194753-0-61788400-1408605970_thumb.jpg

post-194753-0-23013100-1408605992_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...