Προς το περιεχόμενο

Unity: Γελάμε; Κλαίμε; Τι κάνουμε;


black_rabBiT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τις τελευταίες 1-2 βδομάδες άλλαξα από Ubuntu σε Kubuntu. Μου φαίνεται πολύ καλύτερο. Το πρόβλημα με το Unity είναι ότι για να αλλάξεις κάτι πρέπει να κατεβάσεις άλλο πρόγραμμα ή να πας μέσω dconf ή μέσω τερματικού. Το KDE είναι πιο πολύ με γραφικό περιβάλλον. Άρα με Kubuntu έχεις ένα παραμετροποίσιμο και εύχρηστο DE(φυσικά υπάρχουν πιο ελαφριά) μαζί με την ευκολία του Ubuntu και την πληθώρα εφαρμογών του.

Υ.Γ. μου φαίνεται περίεργο ότι οι εφαρμογές του KDE(Πχ. k3b & okular) τρέχουν  γρηγορότερα στο KDE σε σχέση με το Unity. πίστευα ότι θα ήταν το ίδιο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γενικά το KDE λόγο qt είναι πολύ καλύτερο από οτιδήποτε. Ερχεται και το KDE5 σε λίγους μήνες που και εκεί θα δούμε τρομερές βελτιώσεις σε όλους τους τομείς του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. μου φαίνεται περίεργο ότι οι εφαρμογές του KDE(Πχ. k3b & okular) τρέχουν  γρηγορότερα στο KDE σε σχέση με το Unity. πίστευα ότι θα ήταν το ίδιο....

 

Λογικο δεν ειναι? Αφου με το ανοιγμα του KDE φορτωνονται και οι περισσοτερες libs που χρειαζονται αυτα τα προγραμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λεω με την λογικη πως αφου οταν κατεβαζεις το ocular πχ σε unity σου κατεβαζει και dependencies αρα πιστευα εχει οτι χρειαζεται για να τρεχει βελτιστα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το GNOME έχει δικές του βιβλιοθήκες που βασίζονται στο GTK toolkit. Φορτώνουν όποτε χρειαστούν. Αν τρέχεις KDE, θα φορτωθούν όποτε ανοίξεις κάποια GTK εφαρμογή. Αν τρέχεις GNOME θα φορτώσουν κατά το login.

 

Γενικά σε ένα σύγχρονο σύστημα (βλέπε SSD) δεν τίθεται θέμα αποκρισιμότητας. Περισσότερο θέμα ομοιομορφίας και εμφάνισης είναι. Ισχύει ότι οι βιβλιοθήκες του KDE ήταν μέχρι πρότινος μονολιθικά δομημένες (κάθε KDE εφαρμογή απαιτούσε 100+ MB εξαρτήσεων - kdelibs, kdepimlibs κλπ.) αλλά αυτές πέρα απ'τον χώρο που έπιαναν, επιβάρυναν το σύστημα μόνο κατά την φόρτωσή τους και τον χρήστη για ... ψυχολογικούς κυρίως λόγους.

 

Με το Qt5/KDE5 αλλάζει η κατάσταση καθώς έχουν προσπαθήσει να κάνουν τις επιμέρους βιβλιοθήκες όσο πιο ανεξάρτητες γίνεται (modularization). Έτσι η κάθε εφαρμογή θα'χει πιο ξεκάθαρες εξαρτήσεις και δε θα "τραβάει" και τα 100+ MB που πιθανώς να χρειάζεται τώρα.

 

Προσωπικά όσο και αν είχα προσπαθήσει στο παρελθόν να'χω μια καθαρά KDE εγκατάσταση, πάντα κάπου τρυπώνε το GTK toolkit σαν εξάρτηση κάποιας εφαρμογής. Πλέον είμαι at peace με το γεγονός και έχω βρει τη γαλήνη μου  ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GLib, GIO, GObject, Pango, GDK, GTK+, Cairo, Clutter, ATK είναι μερικές απ'τις βιβλιοθήκες που χρησιμοποιεί το GNOME (https://developer.gnome.org/references). Οι βιβλιοθήκες αυτές είναι συνυφασμένες μεταξύ τους όπως μπορεί να φανεί παρακάτω:

 

architecture.png

 

Επομένως όλες οι GTK+ εφαρμογές χρειάζονται κάποιες απ'τις παραπάνω βιβλιοθήκες. Ο Firefox ομοίως.

 

Μια συνοπτική και καλή ανάλυση της επίδρασης των KDE εφαρμογών σε μια GNOME εγκατάσταση υπάρχει εδώ. Σ'αυτά που λέγαμε και εμείς παραπάνω καταλήγει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...