Προς το περιεχόμενο

Unity: Γελάμε; Κλαίμε; Τι κάνουμε;


black_rabBiT

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα της δώσω μια ευκαιρία.

 

Ποια η γνώμη σας; Πέρα από το πρόβλημα της ιδιωτικότητας που διαβάζω δεξιά και αριστερά, όσον αφορά το σχεδιαστικό κομμάτι, πόσο όμορφο και λειτουργικό το βρίσκετε για τον μέσο χρήστη; Εγώ ας πούμε δεν αντέχω να ανοίγω τις εφαρμογές και να βλέπω εκεί μέσα νυχτερίδες, αράχνες, πρόγραμματα και ο,τι άλλο μπορεί να φανταστεί ο ανθρώπινος νους. ΟΛΑ ΜΑΖΙ. ΟΛΑ ΜΑΤΣΟ ΧΥΜΑ. Ένα κάρο φίλτρα, αρχεία και αποτελέσματα. Το  launchbar και οι ρυθμίσεις είναι μια κωλοαντιγραφή από τα mac αλλά εντάξει πάντα μου άρεσε στο mac ο τρόπος που δουλεύει η launchbar.

Σχετικά με την ιδιωτικότητα, αληθεύει οτι θα γίνει το search opt in από την 14.10; Κάποια άλλη αλλαγή;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχεις πολλές επιλογές σε ότι αφορά το περιβάλλον της διανομής. Επειδή κι εγώ απεχθάνομαι το Unity, θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις το Linux Mint Cinnamon, το οποίο είναι πολύ καλό και σταθερό, ενώ είναι ΣΑΦΩΣ πιο ελαφρύ από το Ubuntu με Unity ( 321RAM σε idle).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι θέμα γούστου φίλε. Τι να σου πούμε εμείς ; Αν σου αρέσει το χρησιμοποιείς, αν σε βολεύει, αν είναι παραγωγικό για σένα. Αν όχι, υπάρχουν άλλα 10 γραφικά περιβάλλοντα να επιλέξεις (και λίγα είπα).

 

Σε ότι αφορά το opt in για το web search στον Dash, καλά το διάβασες. Έτσι θα γίνει σε επόμενες εκδόσεις, δεν ξέρω σίγουρα αν θα γίνει από την 14.10 όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το θεωρώ ένα μάτσο χάλια. Καλό είναι, αλλά επειδή εγώ είμαι λίγο των πιο traditional και λιτών, μου αρέσουν καλύτερα DEs για Desktop. Αυτό το σκατό-covergence δεν μπορώ να το χωνέψω ακόμη. Άλλο το tablet / mobile και άλλο το Desktop/Laptop (ειδικά όταν δεν έχεις touch οθόνη).

Οπότε προτιμώ cinnamon, xfce, mate, kde.. ξέρεις πιο...Un-touch DEs.

Τα GNOME και Unity έχουν σχεδιαστεί για touch συσκευές. Αν τα χρησιμοποιήσεις σε τέτοιες συσκευές (αποκλειστικά touch) και τα συνηθίσεις, θα δεις ότι ίσως σε βολέψουν κιόλας.

Το GNOME τα ίδια με το Unity δεν είναι σχεδόν;  με μια μεγάλη διαφορά όμως (που δεν έχει το Unity), τα extensions που το κάνουν πιο παραγωγικό και λειτουργικό. Εντάξει, και έναν διαφορετικό Dash(το activities εννοώ), χωρίς φίλτρα και online search.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ πιο μαζεμένο το gnome και προσωπικά μέχρι στιγμής μου αρέσει κι εμένα ή κάτι σε cinnamon που είπε ο φίλος ή σε mate ή σε xfce. Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πού το πάνε με το desktop γενικά. Στην microsoft αυτή η παπαριά ας πούμε δεν τους πέρασε (το ενοποιημένο εννοώ) και θα ξανά να βάλουν το startup. Πώς βλέπεις το desktop σύστημα στο μέλλον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To mate εμένα μου φαίνεται πάρα πολύ παλιό στο μάτι, και δεν μου αρέσει. Υπάρχει και το Peppermint, το οποίο είναι πολύ ωραία διανομή, και μπουτάρει κάνοντας χρήση ram μόνο 160, ενώ της βάζεις όποιο πρόγραμμα θέλεις, εννοώντας ότι δεν είναι μόνο cloud.

 

Αυτό που με ενθουσιάζει ως περιβάλλον και διανομή, είναι το ElementaryOS, με το pantheon desktop. Περιμένω πώς και πώς να βγεί η Freya.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το για οποιον ενδιέφερεται. Το γουστάρω δεν ξέρω. Unity και gnome. Αυτό με τρώει, τι θα γίνει.

 

http://www.omgubuntu.co.uk/2014/08/ubuntu-mate-remix-course-become-official-flavour?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+d0od+%28OMG!+Ubuntu!%29

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το για οποιον ενδιέφερεται. Το γουστάρω δεν ξέρω. Unity και gnome. Αυτό με τρώει, τι θα γίνει.

 

http://www.omgubuntu.co.uk/2014/08/ubuntu-mate-remix-course-become-official-flavour?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed%3A+d0od+(OMG!+Ubuntu!)

Έχει fan φίλε μου. Έχει fan. Αν δεν είχε, σιγά μην ενδιαφερόντουσαν οι developers του Ubuntu για μια τέτοια ενσωμάτωση. Αλλά έχει fan. Είναι θέμα κόσμου και υποστηρικτών.

Άαααχ άτιμη κοινωνία που άλλους τους ανεβάζεις και άλλους του κατεβάζεις..στα τάρταρα.

Ότι θέλει και χρησιμοποιεί ο κόσμος, κατάλαβες;

 

Πώς βλέπεις το desktop σύστημα στο μέλλον;

Αν οι touch οθόνες γίνουν πιο προσιτές στο μέλλον, οι αυτοί οι υπολογιστές all in one, τότε ίσως επιτευχθεί το covergence, αλλιώς όπως είναι θα μείνουν τα πράγματα.

Και που να δεις το Unity 8 , άσε και αν δεν κάνω λάθος, εκεί να δεις «γέλιο» και «κλάμα».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να δεις και το KDE4 με το kubuntu. Για μένα το kde είναι ότι ποιο ολοκληρωμένο σαν περιβάλλον εργασίας που υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα δοκιμάσει πριν χρόνια κάποια έκδοση kubuntu αλλά δεν με ενθουσίασε. Φέτος δοκίμασα ένα live cd και σερνόταν στο laptop. Είναι λίγο βαρύ ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις λιγοτερο απο 1GB μνημης, οτιδηποτε με kde 4 ειναι βαρυ. Και gnome 3. Και οποιοδηποτε fork του, πχ unity.

Δεν είναι ακριβώς το ίδιο. Ενώ το GNOME είναι απαιτητικό ειδικά σε υποστήριξη γραφικών (3D κλπ), το KDE δεν έχει τέτοιες απαιτήσεις. Δηλαδή, τρέχει και εκεί που ΔΕΝ τρέχει(ούτε καν φορτώνει) το GNOME.

Τώρα, με λιγότερο από 1GB μνήμης, θα δυσκολευτεί να τρέξει ικανοποιητικά ακόμη και έναν browser (π.χ Firefox), όχι ολόκληρο DE. Με τόσο λίγη μνήμη καλύτερα κάποιος να πάει στην λύση του window manager σκέτου. Π.χ Openbox.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...