Προς το περιεχόμενο

Πρώτη φορά Λίνουξ. - χρειάζομαι συμβουλές.


Alithinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Ενδιαφέρομαι κι εγώ να εγκαταστήσω linux σε παλιό laptop αντί των windows xp με τα οποία αυτή τη στιγμή σέρνεται. Με βάση τα πιο κάτω δεδομένα:

1)Είμαι εντελώς πρωτάρης στα linux,

2) Το laptop περί ου ο λόγος είναι HP pavilion dv4000 με windows xp home sp2, επεξεργαστής Intel Pentium M Processor 1,60 GHz, 

1,0 GB RAM, Mobile Intel 915GM/GMS, 910GML Express chipset family,

3) Προορίζεται για απλή χρήση ως δεύτερο pc (σερφάρισμα internet, youtube,εγγραφάκια office & excell, e-mails),

 

ποιά ελαφριά (και ει δυνατόν πιο ΄΄κοντά΄΄ στα windows xp) διανομή μου προτείνετε; (Ένας φίλος μου πρότεινε xubuntu). Ευχαριστώ.

 

Καλύτερα να πας σε Lubuntu. Είναι πιο ελαφρύ απο το Xubuntu. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που λέτε λοιπόν μια μέρα είχα γνωρίσει ένα τύπο ο όποιος ασχολήται αρκετά χρόνια με το linux. Καθώς τον ρωτούσα διάφορα για το linux μου είπε μια "ιστορία". Έλεγε: Οι πρώτοι χρήστες του linux(1η γενιά) έμαθαν μόνοι τους το linux, όποτε είχαν απορίες,δυσκολίες,δεν είχαν ούτε fora ούτε μεγάλες κοινότητες ούτε τπτ βοηθητικό πέρα από το manual, οπότε ότι έψαχναν, ότι έβρισκαν, ότι ήθελαν να διορθώσουν κτλ τα έκαναν μόνοι τους. Αφού πέρασαν κάποια χρόνια και ήρθε η 2η γενιά των linuxάδων χρηστων(δημιουργήθηκαν fora κοινότητες, μεγαλύτερη ανάπτυξη του διαδικτύου γενικώς περισσότερες πληροφορίες) αυτοί όταν έβρισκαν κάποια δυσκολία και δε μπορούσαν να βρουν λύση και ρωτούσαν σε κάποιο forum, η απάντηση από τους 'παλιούς' ήταν: read the f@cking manual. Ξαναπέρασαν τα χρόνια και ήρθε στο παιχνίδι και η 3η γενιά linuxοπαιδιών η οποία έχει βρει μεγαλύτερη καθοδήγει απο τη προηγούμενη γενιά καθως ξέρουν οι παλιοi πως ήταν να ρωτάς και η μόνη απάντηση που πέρνεις να είναι read the manual, αλλά δυστυχώς αυτή η τρίτη γενιά τα βρίσκει(και τα θέλει) όλα έτοιμα και στη παραμικρή δυσκολία(εκεί που αρκεί ένα google search) φέρνει τα πάνω κάτω.

PS1: Δεν κάνω offensive σε κανένα, γενικά μιλάω.
PS2: σε καμία πέριπτωση δεν λέω να απόπέρνουμε όποιον πάει και θέλει να ασχοληθεί με το Linux (και γενικά με ότι του αρέσει),άλλωστε  γι ατό υπάρχουν τα fora, αλλά νομίζω ότι ένα google search ή ένα search στο forum πρέπει να γίνεται πριν ρωτήσει κάτι.
PS3: ανήκω στη 3η γενιά και συμπεριλαμβανω και τον εαυτό μου μέσα στα παραπάνω :P
PS4: καλή αρχή στους "καινούργιους" από πάνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xubuntu έχω ακούσει και εγώ είναι από τις πιο ελαφριές διανομές χωρίς να έχω ασχοληθεί παραπάνω.

 

Υ.Γ. Μα αν ο καθένας δεν ρωτούσε σε φόρουμ κτλ και απλά έκανε search στο google, τότε πολύ απλά δεν θα υπήρχε κάτι στο google. Οι άπειρες πηγές που υπάρχουν πλέον κάπως έτσι δημιουργήθηκαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xubuntu έχω ακούσει και εγώ είναι από τις πιο ελαφριές διανομές χωρίς να έχω ασχοληθεί παραπάνω.

 

Υ.Γ. Μα αν ο καθένας δεν ρωτούσε σε φόρουμ κτλ και απλά έκανε search στο google, τότε πολύ απλά δεν θα υπήρχε κάτι στο google. Οι άπειρες πηγές που υπάρχουν πλέον κάπως έτσι δημιουργήθηκαν

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου. Σ΄ευχαριστώ για την πρότασή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Xubuntu έχω ακούσει και εγώ είναι από τις πιο ελαφριές διανομές χωρίς να έχω ασχοληθεί παραπάνω.

 

Υ.Γ. Μα αν ο καθένας δεν ρωτούσε σε φόρουμ κτλ και απλά έκανε search στο google, τότε πολύ απλά δεν θα υπήρχε κάτι στο google. Οι άπειρες πηγές που υπάρχουν πλέον κάπως έτσι δημιουργήθηκαν

Να συμπληρωσω οτι στις αρχες του το linux βασιστηκε - στηριχτηκε στα διαφορα φορουμ στην τοτε μορφη τους (irc,chat) 

προσωπικα παντελως ασχετος με υπολογιστες ,λειτουργικα προτραματισμο ξεκινησα καπου στα 199? τοσο με μια amiga1200 και μια εκδοση για Motorola's 680XX microprocessors την  m68k 

οχι οτι ποιο ευκολο αλλα ακομη και τοτε η βοηθεια απο το νετ ηταν παντου για να προχωρησεις 

το θεμα ειναι τι και ποσο θελεις να προχωρησεις βοηθεια θα βρεις 

 

* και κακα τα ψεματα αν τα παραθυρα αναπτυχθηκαν κανοντας τα στραβα ματια στα κλεψιμεικα

το linux βοηθηκε -εκτιναχθηκε με τα ubuntu και την ευκολια που εδωσαν στο νεο χρηστη να προσαρμοστει σε αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...