Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση μικρόφωνου στο skype/kubuntu


maou28

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι εννοεις ;; σνιφ σνιφ τα νυχια μ δεν μυριζουν ...

πρωτον τι ειναι το μικροφωνο / καμερα; usb ?

 

δωσε ενα lsusb && lspci μπας και καταλαβουμε .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να σετάρεις το μικρόφωνό σου απλά κάνε εγκατάσταση το πρόγραμμα 

 

pavucontrol

 

άνοιξε το μετά και πήγαινε στην καρτέλα Συσκευές εισόδου και από εκεί όρισε ποια συσκευή θέλεις να χρησιμοποιήσεις για το μικρόφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν έδωσα την εντολή lsusb

μου εμφάνισε τα ακόλουθα:

Bus 001 Device 004: ID 041e:4097 Creative Technology, Ltd
Bus 001 Device 003: ID 058f:6362 Alcor Micro Corp. Flash Card Reader/Writer
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 005 Device 002: ID 045e:0084 Microsoft Corp. Basic Optical Mouse
Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 002 Device 002: ID 0a12:0001 Cambridge Silicon Radio, Ltd Bluetooth Dongle (HCI mode)
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
 

Και μόλις έδωσα την εντολή lspci μου εμφάνισε τα εξής:

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 82G33/G31/P35/P31 Express DRAM Controller (rev 10)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation 82G33/G31/P35/P31 Express PCI Express Root Port (rev 10)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation NM10/ICH7 Family High Definition Audio Controller (rev 01)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation NM10/ICH7 Family PCI Express Port 1 (rev 01)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation NM10/ICH7 Family PCI Express Port 2 (rev 01)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation NM10/ICH7 Family USB UHCI Controller #1 (rev 01)
00:1d.1 USB controller: Intel Corporation NM10/ICH7 Family USB UHCI Controller #2 (rev 01)
00:1d.2 USB controller: Intel Corporation NM10/ICH7 Family USB UHCI Controller #3 (rev 01)
00:1d.3 USB controller: Intel Corporation NM10/ICH7 Family USB UHCI Controller #4 (rev 01)
00:1d.7 USB controller: Intel Corporation NM10/ICH7 Family USB2 EHCI Controller (rev 01)
00:1e.0 PCI bridge: Intel Corporation 82801 PCI Bridge (rev e1)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation 82801GB/GR (ICH7 Family) LPC Interface Bridge (rev 01)
00:1f.2 IDE interface: Intel Corporation NM10/ICH7 Family SATA Controller [iDE mode] (rev 01)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation NM10/ICH7 Family SMBus Controller (rev 01)
01:00.0 VGA compatible controller: NVIDIA Corporation G96 [GeForce 9500 GT] (rev a1)
03:00.0 Ethernet controller: Qualcomm Atheros AR8131 Gigabit Ethernet (rev c0)
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για άνοιξε το system settings δλδ το ρυθμίσεις συστήματος και απο εκεί πήγαινε στο τέλος που λέει Πολυμέσα και από εκεί στο παράθυρο που θα ανοίξει πηγαινε στην καρτέλα προτιμήσεις συσκευής>Εγγραφή ήχου και πες μας ποια επιλογή έχεις αριστερά σαν πρώτη και αν υπάρχει δεύτερη επιλογή.


Δώσε και ένα alsamixer σε terminal πάτα από εκεί f4 και πήγαινε στο mic και δες αν είναι η μπάρα ανεβασμένη και κάνε και κάτι τελευταίο κάνε κλικ στο μεγαφωνάκι που υπάρχει στην μπάρα κάτω δεξιά και από εκεί στον μικτη και δες στο παράθυρο που θα ανοίξει και στην καρτέλα συσκευές εγγραφής ποιά συσκευή σου έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα στο volume control και στην καρτέλα recording είναι κενό, απλά λίγο πιο κάτω έχει μία επιλογή show και μόλις πατάω το μενού έχει να επιλέξεις "applications",all streams και virtual streams, κάτω δεξιά στο μεγαφωνάκι το παραθυρο που ανοίγει μου έχει 2 μπάρες Biult-in Audio, και ένα πιο δίπλα Event Sounds και στο alsamixer δεν μου έχει κάποια επιλογή για μικρόφωνο. Μήπως πρέπει να εγκαταστήσω κάποιον driver; Γιατί δεν μου εμφανίζει το μικρόφωνο; Από την στιγμή που αναγνωρίζει την κάμερα γιατί δεν εμφανίζει και το μικρόφωνο από την στιγμή που είναι ενσωματώμενο στην κάμερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια κάμερα έχεις? γιατί δεν την βλέπω στο lsusb που έδωσες πριν. Κανονικά αν την αναγνώριζε απλά θα είχες την επιλογή και θα μπορούσες να την σεταρεις πανεύκολα όπως σου είπα πριν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά έπρεπε να σου δουλεύει αυτή η κάμερα χωρίς προβλήματα. Για δοκίμασε αυτό εδώ το κόλπο μήπως το δει επιτέλους το pavucontrol και μπορέσεις να το ρυθμίσεις από εκεί

 

http://askubuntu.com/questions/222765/ubuntu-12-10-skype-webcam-microphone-not-working

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου δεν ξέρω τι γίνετε, έδωσα αυτή την εντολή LD_PRELOAD=/usr/lib/i386-linux-gnu/libv4l/v4l1compat.so /usr/bin/skype and LD_PRELOAD=/usr/lib/i386-linux-gnu/libv4l/v4l2convert.so /usr/bin/skype αλλά το μόνο που κάνει είναι να μου εμφανίζει το skype, ίσως κάνω και εγώ κάτι λάθος, μπορεί να την απεγκαταστήσω και να την εγκαταστήσω από την αρχή; Γιατί γενικά σαν κάμερα την αναγνωρίζει, τώρα για το μικρόφωνο δεν ξέρω τι γίνετε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν νομίζω να έχει σημασία αλλά το εγκατέστησες μέσω του apt-get η το κατέβασες από το official site σε deb μορφή? Κανονικά θα έπρεπε να σου δείχνει επιλογές τουλάχιστον στο pavucontrol με το εξωτερικό mic της κάμερας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...