Προς το περιεχόμενο

Πως θα κρατάει περισσότερο η μπαταρία


orestis000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσο λιγότερη μνήμη Ram και Επεξεργαστή λειτουργούν τόσο πιο λίγο μπαταρία τρως πχ άμα τρέχει πολλά προγράμματα είναι κακό αυτό. 

Όπως και ανέφεραν η φωτεινότητα είναι ένας παράγοντας για την γρήγορη εξάντληση της μπαταρίας.

Μεγάλες θερμοκρασίες = γρήγορη εξάντληση της μπαταρίας.

 

 Άμα θέλεις να έχει μεγαλύτερη διάρκεια η μπαταρία (γενικά) και είσαι σπίτι να την βγάζεις από το laptop και να έχεις μόνο το φορτιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένα πρόγραμμα στις ρυθμίσεις του ubuntu για την φωτεινότητα της οθόνης. Νομίζω είναι στο power save η κάπως έτσι λέγετε. Δοκίμασε από εκεί να μειώσεις την φωτεινότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μπορώ να την μειώσω αλλά θέλω να μειώνετε αυτόματα όταν είμαι στην μπαταρία... δλδ όταν είμαι σε ρεύμα να είναι 100% κ όταν είναι σε μπαταρία στο 40-50%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή το Unity χρησιμοποιεί μερικά πακέτα του Gnome για δοκίμασε να μειώσεις την φωτεινότητα όταν  θα είσαι με μπαταρία. Μετά βάλε το καλώδιο και ανέβασε την φωτεινώτητα όσο πάει, βγάλε το καλώδιο. Λογικά θα πρέπει να μειωθεί η φωτεινώτητα στο τελευταίο στάδιο που ήταν πριν με μπαταρία σε εμένα τουλάχιστον με Gnome 3.12.2 έτσι λειτουργεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...