Προς το περιεχόμενο

openSUSE παει...rolling


mphxths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ειχα μαλακιστει με την developer σειρα..και εκτοτε μου εχει μεινει...κατσε να περασω το ρεπο της google στο suse να δω τι θα γινει.

 

EDIT : εβαλα το πακετο απο το σαιτ..εκδοση 36..αλλα δεν περασε το ρεπο..το περασα χειροκινητο

 

δυο εκδοσεις... stable = 36 , unstable = 38...δεν με χαλαει καθολου :)

Ζειν επικινδύνως ε; χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

χαχα ζω στην ακρη του νηματος λεμεεε :) τον ειχα βαλει γιατι ελεγε οτι ειναι 64bit... τωρα αν ειναι 35,36,37,38,45 δεν με πολυνοιαζει..απλα να μην μαλακιζεται...που δεν μαλακιζεται :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα ζω στην ακρη του νηματος λεμεεε :) τον ειχα βαλει γιατι ελεγε οτι ειναι 64bit... τωρα αν ειναι 35,36,37,38,45 δεν με πολυνοιαζει..απλα να μην μαλακιζεται...που δεν μαλακιζεται :)

Μα και ο stable είναι 64bit ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα και ο stable είναι 64bit ;)

 

εννοεις οτι αν πας εδω -> http://www.google.gr/intl/el/chrome/ 

και πατησεις ληψη και τον εγκαταστησεις θαναι 64bit ?γιατι δεν το θεωρω πιθανο ? :)

Μην με αναγκασεις τωρα να τραβηξω σκρινσοτ απο το task manager μιας εγκαταστασης win7 x64 σε vmware που λεει "chrome.exe *32" :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εννοεις οτι αν πας εδω -> http://www.google.gr/intl/el/chrome/ 

και πατησεις ληψη και τον εγκαταστησεις θαναι 64bit ?γιατι δεν το θεωρω πιθανο ? :)

Μην με αναγκασεις τωρα να τραβηξω σκρινσοτ απο το task manager μιας εγκαταστασης win7 x64 σε vmware που λεει "chrome.exe *32" :)

Μισό γιατί μπλέξαμε τα (τριχωτά) μπούτια μας... 

Nαι, αν πας εκεί και βάλεις την έκδοση για Linux θα είναι ("by default") η 64bit -άσχετα από το κανάλι (stable, development, etc). Για Widows προφανώς και είναι 32bit (νομίζω δεν υπάρχει 64bit για τις Χήρες -και αν υπάρχει θα είναι είτε πειραματικό είτε ανεπίσημο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό γιατί μπλέξαμε τα (τριχωτά) μπούτια μας... 

Nαι, αν πας εκεί και βάλεις την έκδοση για Linux θα είναι ("by default") η 64bit -άσχετα από το κανάλι (stable, development, etc). Για Widows προφανώς και είναι 32bit (νομίζω δεν υπάρχει 64bit για τις Χήρες -και αν υπάρχει θα είναι είτε πειραματικό είτε ανεπίσημο).

 

οντως μπλεχτηκαμε.. το main o/s μου ειναι windows :) τις διανομες τις τρεχω σε vmware ...το 38 που ειδες πριν που εγραψα ειναι σε windows...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως μπλεχτηκαμε.. το main o/s μου ειναι windows :) τις διανομες τις τρεχω σε vmware ...το 38 που ειδες πριν που εγραψα ειναι σε windows...

Καλά και το λες δίχως να ντρέπεσαι;  :P  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά και το λες δίχως να ντρέπεσαι;  :P  

 

χαχα οσο δεν ντρεπεται και το λινουξ που εκομα ειναι σε εμβρυικο σταδιο.. πραγματα αυτονοητα στα windows ακομα τα ψαχνουμε στο λινουξ :)

 

το θεμα ειναι οτι το φορητο μου εχει optimus κατασταση και οποια διανομη και να βαλω δεν δειχνει καλα...καποια μαλακια παιζει...τα ματια μου κουραζονται σαν να ειναι το refresh rate χαμηλα (πραγμα που δεν συμβαινει , απλα να σου δωσω να καταλαβεις την αισθηση)...επειτα καταστασεις οπως bumblebee και prime (που θελει logout/login σε καθε αλλαγη) με εκνευριζουν...

Θα μου πεις δεν φταιει το "λινουξ" τελειως για το optimus αλλα οσο ναναι...το χει το φορητο μου και καθαροαιμη λυση ακομα δεν υπαρχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χαχα οσο δεν ντρεπεται και το λινουξ που εκομα ειναι σε εμβρυικο σταδιο.. πραγματα αυτονοητα στα windows ακομα τα ψαχνουμε στο λινουξ :)

 

το θεμα ειναι οτι το φορητο μου εχει optimus κατασταση και οποια διανομη και να βαλω δεν δειχνει καλα...καποια μαλακια παιζει...τα ματια μου κουραζονται σαν να ειναι το refresh rate χαμηλα (πραγμα που δεν συμβαινει , απλα να σου δωσω να καταλαβεις την αισθηση)...επειτα καταστασεις οπως bumblebee και prime (που θελει logout/login σε καθε αλλαγη) με εκνευριζουν...

Θα μου πεις δεν φταιει το "λινουξ" τελειως για το optimus αλλα οσο ναναι...το χει το φορητο μου και καθαροαιμη λυση ακομα δεν υπαρχει...

Αν κατάλαβα καλά, η πρώτη πρόταση (τελικως) εκφράζει την πικρία σου για το θέμα της δεύτερης: δηλαδή την ανεπαρκή υποστήριξη του συστήματος της κάρτας γραφικών (γιατί, κατά τα άλλα, δεν μπορώ να φανταστώ τί άλλο ψάχνεις στο Linux που το έχεις ήδη στα Windows).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά, η πρώτη πρόταση (τελικως) εκφράζει την πικρία σου για το θέμα της δεύτερης: δηλαδή την ανεπαρκή υποστήριξη του συστήματος της κάρτας γραφικών (γιατί, κατά τα άλλα, δεν μπορώ να φανταστώ τί άλλο ψάχνεις στο Linux που το έχεις ήδη στα Windows).

 

αν δουλευαν οοοοοοολα τα αλλα σωστα ...δεν θα ειχα προβλημα να ανεχτω μια κατασταση με το optimus.

 

αλλα δεν δουλευουν ολα...οπως εχω γραψει κατα διαστηματα...το λινουξ (οι διανομες αν θες) εχουν κανει ΤΕΡΑΣΤΙΑ βηματα απο τοτε που τις θυμαμαι πισω στην δεκαετια του '90.

Αλλα εχουν ακομα δρομο...ωστε να με κανουν να νοιωθω ανετα εχοντας το σαν βασικο λειτουργικο.

 

Απο τεχνικης αποψη ειναι μια χαρα..κανουν τα παντα και σε πολλους τομεις ακομα καλυτερα και απο τα παραθυρα...

Αλλα πολλες φορες δημιουργουνται προβληματα που ειναι απορροια των πολλων επιλογων.

 

kde?gnome2?gnome3?openbox?xfce?lxde?enlightenment? qt? gtk ? windows manager..desktop manager...theme manager...διακοσιοι compositors...xorg?wayland? initd? systemd?grub?syslinux?btrfs?ext4?

 

Θα μου πεις αυτη ειναι η ουσια...οι πολλες επιλογες.. κατ'εμε ομως αυτο θα γυρισει μπουμεραγκ..

 

Για μενα το ιδανικο θα ηταν να ειχαμε λιγοτερες επιλογες...και να δινανε οι προγραμματιστες βαση σε αυτες να γινουν γαμηστερες..παρα να δημιουργει ο καθενας το δικο του.

Βλεπεις τον κοσμο να διαμαρτυρεται για boot loader , splash screens , γραφικο , ή οτιδηποτε στα windows?

Οχι ...εχει 1-2-3 πραγματα σταθερα (σχεδον) σε ολες τις εκδοσεις και απλα τον ενδιαφερει να κανει την δουλεια του.

 

Στο λινουξ αντι να κανουμε την δουλεια μας κοιταμε μην σπασει το ταδε παπαρι στο update , να δουμε πως θα παμε απο το initd στο systemd , απο το xorg στο wayland ...μην περασουμε καμμια βιβλιοθηκη και σπασει το χ προγραμμα...κλπ κλπ

 

Για μενα η ιδανικη λινουξ διανομη θα ηταν αυτη που θα μου προσφερε ενα επιπεδο αυτοματισμων , να μην ασχολουμαι ολη την ωρα μαζι της , και αν θελω να παω "under the hood" , να ανοιγω το τερμιναλ και να το κανω...οπως γινεται στα windows...θες να μαλακιστεις...ανοιγεις regedit ή καποιο απο τα administrative tools που εχει ή μπορεις να βρεις στο ιντερνετ και τους βγαζεις τα ματια...αλλα δεν ασχολεισαι ολη μερα μαζι τους..ουτε αγχωνεσαι αν στις ενημερωσεις γαμηθει κατι..ξερεις οτι ΔΕΝ θα γινει στραβη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mphxths

Υπό μία έννοια, αυτό πάει να γίνει με το systemd. One system to rule them all :P

Και όχι μόνο. To Wayland επίσης φιλοδοξεί να αντικαταστήσει τον (μοναδικό, αν εξαιρέσεις τον Mir) Χorg. Από την άλλη μεριά είναι καλό που έχεις gcc και llvm (σε επίπεδο userland), κ.ο.κ. Δεν νομίζω ότι το πρόβλημα είναι στην πληθώρα των επιλογών (εξ άλλου ό,τι δεν αξίζει, δεν έχει ενδιαφέρον πεθαίνει, όπως π.χ. διάφορες διανομές). Το πρόβλημα είναι ο χρόνος: κατά πόσο ο πυρήνας θα υποστηρίζει νέα μηχανήματα κάθε φορά (it is a Widows world... -βλ. π.χ. το θέμα με το UEFI και κυρίως όταν πρωτοβγήκε). Ο δε χρόνος, στην περίπτωση αυτή, αντικατροπτίζει την δημοφιλία (κατά μία έννοια).

 

Aπό την μεριά μου θα πω τα κλασικά:

α) έχω εντελώς ελεύθερο λογισμικό (με εξαίρεση το VLC και τα σχετικά)

β) έχω ασφάλεια (σε διάφορα επίπεδα)

γ) έχω ευελιξία και άλλη δυνατότητα χειρισμού (πάλι σε διάφορα επίπεδα)

δ) έχω πιό αποδοτικό σύστημα

ε) έχω απλά και εύχρηστα εργαλειά π.χ. με ένα unite σε κονσόλα κάνεις merge μερικά pdf αρχεία, έχεις gcc (ενώ σε Windows ... πρέπει να βρεις τί να βάλεις και πως), έχεις αυτομάτως pdf printer, κ.λπ.

 

α και ησύχασα από τα κρασαρίσματα (που έβλεπα καθημερινά σε 7 αλλά και σε 8).

 

Φυσικά είναι θέμα προτεραιοτήτων και μπορεί σε άλλους, όσα έγραψα, να μην λένε τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mphxths

Υπό μία έννοια, αυτό πάει να γίνει με το systemd. One system to rule them all :P

 

δεν αντιλεγω , αλλα θυμασαι τι εγινε οταν καποιες διανομες αρχισαν να γυρνανε σε systemd ? καποια services/daemons δεν το υποστηριζαν ακομα και επρεπε ο χρηστης να γραψει χειροκινητα το startup αρχειο...

 

δεν θελω να φανταστω τι εχει να γινει στην μεταβαση απο xorg σε wayland...

 

Για καποιον που χει καποια διανομη σαν βασικο του λειτουργικο και το χει σεταρει στα μετρα του ....θαναι εφιαλτης...

 

@chaos.74

 

ο πυρηνας δεν εχει προβλημα..οσο υπαρχουν διαθεσιμα νουμερα..θα ενσωματωνει νεα features.. :)

 

για τα α)-ε) συμφωνω..αλλα απο ενα σημειο και περα θες και λιγο εμφανιση....

για παραδειγμα ελαχιστες διανομες εχουν loading screen...λες και ειναι κατι δυσκολο να την βαλει ...

για παραδειγμα μπορει να βολευτεις με την χ,ψ εφαρμογη που ειναι σε gtk αλλα αμα γυρισεις σε kde να δειχνουν χαλια..

θα μου πεις χεστηκα , την δουλεια μου να κανω...ναι οκ..αλλα οπως ειπα...η εμφανιση = ευχρηστια ...αλλιως δεν θα βαζαμε γραφικο , θα δουλευαμε σε tty :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...