Προς το περιεχόμενο

openSUSE παει...rolling


mphxths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

στα8εροτητα χωρις ενημερωμενα πακετα για μενα ειναι δωρο αδωρο..εκτος και αν μιλαμε για κανα σερβερ πεταμενο σε κανα υπογειο.

Για home desktop θελω μια χρυση τομη.. σταθεροτητας----bleeding edge

Και αν μπορω να αποφυγω distro upgrades που ποτε δεν ξερεις τι θα παει στραβα....τοτε προτιμω μια rolling διανομη με τα παραπανω 2 χαρακτηριστικα.

 

Για μενα arch , debian (testing / unstable) , πλεον suse , fedora (rawhide) . sabayon ( δεν θελω να σκεφτω απευθειας το gentoo) και ο,τι διανομη στηριζεται σε αυτες (και δεν ειναι μαλακοφτιαγμενη) ... μου κανει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

στα8εροτητα χωρις ενημερωμενα πακετα για μενα ειναι δωρο αδωρο..εκτος και αν μιλαμε για κανα σερβερ πεταμενο σε κανα υπογειο.

Για home desktop θελω μια χρυση τομη.. σταθεροτητας----bleeding edge

Και αν μπορω να αποφυγω distro upgrades που ποτε δεν ξερεις τι θα παει στραβα....τοτε προτιμω μια rolling διανομη με τα παραπανω 2 χαρακτηριστικα.

 

Για μενα arch , debian (testing / unstable) , πλεον suse , fedora (rawhide) . sabayon ( δεν θελω να σκεφτω απευθειας το gentoo) και ο,τι διανομη στηριζεται σε αυτες (και δεν ειναι μαλακοφτιαγμενη) ... μου κανει :)

Ε...το rawhide, "δαγκώνει" κάπως. Επιπλέον η Fedora 21 θα έχει σημαντικές αλλαγές -σε σχέση με την 20- οπότε σίγουρα ένα distro upgrade δεν θα αρκεί. Από την άποψη αυτή θες κάτι αμιγώς ρέον... (ούτε το Debian Testing αρκεί, λόγω του "παγώματος").

Συνεπώς: gentoo, arch ... (το Sabayon είναι λίγο για τα "μπάζα", ως κλασική ιταλική φανφάρα ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι με το arch δεν εχω προβλημα..ειδικα κατι antergos/bridge linux μου αρεσουν αρκετα..

 

το sabayon δεν το εχω πολυδουλεψει , αλλα το λιγο που το εχω δει ...δεν με κουρασε..ηταν βατο...δεν ασχολουμαι με compiles εν ετει 2014..αν ειναι δυνατον :)

 

δηλ οπως με εχω κοψει , arch/arch-based/suse/debian unstable-BASED διανομες

 

και λεω -based στο debian unstable...που φιλτραρουν καπως τα πακετα με custom repos για να ειναι κατα καποιον τροπο πιο σταθερα και αξιοπιστα...

 

αλλιως καθαροαιμο unstable ειναι λιγο επιφοβο .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω ότι όλες οι διανομές αργά ή γρήγορα θα κινηθούν στο rolling release, με εξαίρεση διανομές καθαρά για servers, π.χ. Debian stable.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω ότι όλες οι διανομές αργά ή γρήγορα θα κινηθούν στο rolling release, με εξαίρεση διανομές καθαρά για servers, π.χ. Debian stable.

 

εδω τα παραθυρα και στην ουσια υπο προυποθεσεις ειναι "rolling" :) αν και ποτε δεν μου παιξε αναβαθμιση απο εκδοση σε εκδοση...παραυτα υπαρχει η επιλογη... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω τα παραθυρα και στην ουσια υπο προυποθεσεις ειναι "rolling" :) αν και ποτε δεν μου παιξε αναβαθμιση απο εκδοση σε εκδοση...παραυτα υπαρχει η επιλογη... :)

Τα Παράθυρα είναι rolling που βγάζουν νέα έκδοση λειτουργικού/πυρήνα κάθε 1-3-5 χρόνια; Όχι δα... :P :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Παράθυρα είναι rolling που βγάζουν νέα έκδοση λειτουργικού/πυρήνα κάθε 1-3-5 χρόνια; Όχι δα... :P :)

 

εννοω για την διαδικασια αναβαθμισης απο εκδοση σε εκδοση...δεν απαιτουν φορματ..και καλα..αν και σε καθε αλλαγη...το φορματ παει συννεφο :)

Το οτι βγαζουν νεα εκδοση ανα χ χρονια...οκ δεν εμπιπτει στην λογικη του rolling...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευπρόσδεκτα νέα. Tο θέμα για εμένα είναι το πόσο bleeding edge θα είναι τα πακέτα που θα έχει. Αν είναι λιγότερο από το Arch δεν αποκλείεται να το σκεφτώ να το βάλω σε κάποια νέα εγκατάσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευπρόσδεκτα νέα. Tο θέμα για εμένα είναι το πόσο bleeding edge θα είναι τα πακέτα που θα έχει. Αν είναι λιγότερο από το Arch δεν αποκλείεται να το σκεφτώ να το βάλω σε κάποια νέα εγκατάσταση

 

αναλογως τα πακετα...διαβαζω οτι ειναι μια μιξη...δηλ οτι μερικα πακετα ειναι πιο ενημερωμενα και απο την πιο bleeding edge διανομη ..αλλα ειναι μερικες εκδοσεις πισω αδικαιολογητα...

 

εγω το εβαλα δοκιμαστικα σε vmware αλλα δεν με ενδιαφερει κανενα πακετο ιδιαιτερα..οποτε δεν ξερω να πω το ποοοσο ενημερωμενο ειναι γενικα το factory.

Το κερνελ για παραδειγμα ειναι στο 3.16.χ :) Οσο παει δηλ ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O kernel σε ένα desktop συνήθως θέλεις να είναι η τελευταία έκδοση. Ομοίως πχ browsers κτλ. Αλλά στην πλειοψηφία των περιπτώσεων δεν χρειάζεται να έρχεται downstream μέσα σε ελάχιστες μέρες ό,τι γίνεται released από τους devs (όπως γίνεται στο Arch). Αν το έχεις και μετά από 2 μήνες δεν χάλασε ο κόσμος.

Επεξ/σία από pmav99
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως ειπα κερνελ στο 3.16 , firefox στο 31 , chrome στο 35 (αν δεν κανω λαθος μια εκδοση πισω απο αυτην στα windows) , kde 4.13.80 

xorg 1.16 αν διαβαζω σωστα την εκδοση...libreoffice 4.3.0.3

 

μην μακρυγορω...θεωρω οτι ειναι σε ενα "καλο" επιπεδο ενημεροτητας :) και αν κρινουμε οτι μιλαμε για το suse με ο,τι αυτο συνεπαγεται...απλα εγινε πιο ελκυστικο πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως ειπα κερνελ στο 3.16 , firefox στο 31 , chrome στο 35 (αν δεν κανω λαθος μια εκδοση πισω απο αυτην στα windows) , kde 4.13.80 

xorg 1.16 αν διαβαζω σωστα την εκδοση...libreoffice 4.3.0.3

 

μην μακρυγορω...θεωρω οτι ειναι σε ενα "καλο" επιπεδο ενημεροτητας :) και αν κρινουμε οτι μιλαμε για το suse με ο,τι αυτο συνεπαγεται...απλα εγινε πιο ελκυστικο πλεον...

Chrome 36.xxx εδώ... :)

 

Μου κάνει εντύπωση που έχει 35. Η Google δίνει πακέτα που βάζουν τα repos της, για Debian, Ubuntu, Fedora, openSuSE, με αποτέλεσμα οι εν λόγω διανομές (αν έχουν αποδεχθεί οι χρήστες τους παρέμβαση στο αρχείο με τα repos) να έχουν όλες την ίδια έκδοση. Υποθέτω το ίδιο συμβαίνει (για άλλους λόγους) με την Φωφώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Chrome 36.xxx εδώ... :)

 

Μου κάνει εντύπωση που έχει 35. Η Google δίνει πακέτα που βάζουν τα repos της, για Debian, Ubuntu, Fedora, openSuSE, με αποτέλεσμα οι εν λόγω διανομές (αν έχουν αποδεχθεί οι χρήστες τους παρέμβαση στο αρχείο με τα repos) να έχουν όλες την ίδια έκδοση. Υποθέτω το ίδιο συμβαίνει (για άλλους λόγους) με την Φωφώ.

 

Version 38.0.2114.2 dev-m (64-bit)  εδω :)

 

Βασικα εχει τον chrome που ειναι στο επισημο ρεπο...δεν εχω περασει το ρεπο της γοογλε..πιθανως αν το βαλω να περασει την 36...αλλα και παλι...μια εκδοση πισω..δεν ειναι κατι τραγικο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Version 38.0.2114.2 dev-m (64-bit)  εδω :)

 

Βασικα εχει τον chrome που ειναι στο επισημο ρεπο...δεν εχω περασει το ρεπο της γοογλε..πιθανως αν το βαλω να περασει την 36...αλλα και παλι...μια εκδοση πισω..δεν ειναι κατι τραγικο :)

38;;; bleeeeeeding edge :P 

 

Εγώ σε Fedora 20 έχω το επίσημο repo της google και το stable "κανάλι".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38;;; bleeeeeeding edge :P

 

Εγώ σε Fedora 20 έχω το επίσημο repo της google και το stable "κανάλι".

 

ειχα μαλακιστει με την developer σειρα..και εκτοτε μου εχει μεινει...κατσε να περασω το ρεπο της google στο suse να δω τι θα γινει.

 

EDIT : εβαλα το πακετο απο το σαιτ..εκδοση 36..αλλα δεν περασε το ρεπο..το περασα χειροκινητο

 

δυο εκδοσεις... stable = 36 , unstable = 38...δεν με χαλαει καθολου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...