Προς το περιεχόμενο

openSUSE παει...rolling


mphxths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαζευοντας στο distrowatch επεσε το ματι μου σε αυτο -> https://news.opensuse.org/2014/07/29/factory-rolling-release/

 

Στην ουσια αλλαζει κατα καποιον τροπο αν καταλαβα καλα ο τροπος που διαχειροζοντουσαν και εμπαιναν στο factory repo τα πακετα..

 

Τωρα ειναι πιο "τεσταρισμενα" και παραμενουν προφανως bleeding edge.. και γινεται πιο rolling η διανομη.

 

Η διαδικασια ειναι απλη.. απλα αλλαζει καποιος τα ρεπο συμφωνα με το http://en.opensuse.org/openSUSE:Factory_installation

 

και εχει μια καθαροαιμη rolling openSUSE διανομη :)

 

Αν καποιος αναρωτηθει , ποιος ο λογος που εγινε αυτο μιας και με το tumbleweed repo ηταν η διανομη rolling..απο ο,τι διαβαζω το tumbleweed repo ειχε σαν βαση τα τρεχοντα πακετα της διανομης και ενημερωνε ενα μερος αυτων (περιπου 10%)  , ενω πλεον με το factory repo ενημερωνονται ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΟΛΑ.

 

Και καπου διαβασα οτι το tumbleweed σταδιακα θα καταργηθει...

 

Εν κατακλειδι , ορματεεεεεε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαζευοντας στο distrowatch επεσε το ματι μου σε αυτο -> https://news.opensuse.org/2014/07/29/factory-rolling-release/

 

απο reddit.com/r/linux η απο twitter (υποθέτω γιατι δεν το χρησιμοποιώ) κάτι τέτοια και άλλα πολλά τα ανακοινώνουν κατευθείαν αν θες να τα βλέπεις σχετικά άμεσα.. δυστυχώς κάθε φορα που δοκιμάζω opensuse απογοητεύομαι με κάτι. προς το παρόν μόνο με fedora και archlinux εχω βγάλει άκρη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα γιατί; Μπορεί και η "rolling" έκδοση της σαύρας να "σπάει" το ίδιο εύκολα! :P

 

ΥΓ. Εννοείται, κάνω πλάκα...

Πέρα απ' την πλάκα όμως ο βασικότερος λόγος που δεν αλλάζω το Arch είναι ο διαχειριστής πακέτων pacman ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα μου αρεσει το openSUSE ...ειναι "ολοκληρωμενη" διανομη.. πολυ καλος package manager (zypper) και ομορφες custom-ιες σε γραφικα/splash screens/loading screens.

Επισης μην ξεχναμε οτι στηριζεται σε rpm πακετα που μαζι με τα .deb ειναι απο τα πλεον διαδεδομενα.

 

Ενας λογος που δεν ασχολιομουν σοβαρα μαζι της ηταν οτι δεν ηταν rolling..και με το tumbleweed παραεσπαγε ωρες ωρες το συστημα...

 

Τωρα....ειναι σαν να μου κλεινει το ματι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου εδώ θα εμφανιστεί ο tritonas με τον τράγο.

 

Στο θέμα μας. Suse έχω να χρησιμοποιήσω απο πολύ παλιά που είχα περάσει αν θυμάμαι καλά την 9 στο PC. Δεν θυμάμαι γιατι την έβγαλα αλλα θυμάμαι πως ηταν καλοφτιαγμένη. Μπορεί να την δω σε ένα vbox.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα απ' την πλάκα όμως ο βασικότερος λόγος που δεν αλλάζω το Arch είναι ο διαχειριστής πακέτων pacman ;)

Όντως από όσο έχω ακούσει (γιατί δεν την έχω δοκιμάσει) ο pacman είναι λιτός (εώς και σπαρτιάτικος) αλλά ταχύτατος. Δεν είναι τυχαίο πού αρκετές διανομές οι οποίες ξεκίνησαν ως "παιδιά" του Arch που μετά ξέφυγαν, έχουν ως πρότυπο τον εν λόγω (π.χ. Chakra).

 

Γενικά, μαζί τις Mageia/Mandriva/ROSA, η σαύρα είναι η πιό "γυαλισμένη" KDE διανομή (και ίσως "κομμάτι" πιό αξιόπιστη από τις προαναφερθείσες). Η δε παλαιά μομφή περί "φορτωμένης" διανομής, εδώ και πολύ καιρό, έχει αρχίσει να φθίνει. Οι YaST/Ζypper είναι εξαιρετικά εργαλεία -αν και έχουν αρχίσει κάπως να δείχνουν την "ηλικία" τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην ξεχναμε οτι το suse (και επειτα opensuse ) ειναι απο τις πρωτες διανομες που κυκλοφορησαν..για αυτο χτυπαμε προσοχες στο ακουσμα της.

 

Ειδικευεται στο kde και εχει βελτιωθει αρκετα με το περασμα των χρονων.Το factory repo δε , απο οτι βλεπω ειναι cutttting edge ...αρα πλεον δεν εχει τιποτα να ζηλεψει απο αλλες rolling διανομες...

 

 

ασχετο , μπανισα το kde5 σε ενα kubuntu iso , και μετραει αρκετα εμφανισιακα....αν το ενσωματωσει και το opensuse ..θα γινει ακομα πιο ομορφη διανομη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην ξεχναμε οτι το suse (και επειτα opensuse ) ειναι απο τις πρωτες διανομες που κυκλοφορησαν..για αυτο χτυπαμε προσοχες στο ακουσμα της.

 

Ειδικευεται στο kde και εχει βελτιωθει αρκετα με το περασμα των χρονων.Το factory repo δε , απο οτι βλεπω ειναι cutttting edge ...αρα πλεον δεν εχει τιποτα να ζηλεψει απο αλλες rolling διανομες...

 

 

ασχετο , μπανισα το kde5 σε ενα kubuntu iso , και μετραει αρκετα εμφανισιακα....αν το ενσωματωσει και το opensuse ..θα γινει ακομα πιο ομορφη διανομη...

Αν είναι έτσι, να βαράμε προσοχή και σε Slackware (κατ' αρχήν, ούσα η παλαιότερη), Debian, Fedora, κ.λπ.

 

Η παλαιότητα είναι παράμετρος (διότι δείχνει διαχρονική αξία) αλλά όχι η μόνη -ή η πιό σημαντική.

 

Για το νέο KDE, ναι έχουν ακουστεί αρκετές αλλαγές (αισθητικές και μη).

 

Όσον αφορά το factory δεν πάει έτσι. Για παράδειγμα και η Fedora έχει το rawhile, αλλά όπως και η openSuSE (γιατί αμφότερες είναι σοβαρές διανομές) προειδοποιούν για την χρήστη τέτοιων repos. Συνεπώς δεν είναι απλά ότι "βάζουμε το τάδε repo και έγινε rolling η διανομή". Αν ήταν έτσι δεν θα γινόταν "ντόρος" για την απόφαση στο στρατόπεδο της σαύρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι έτσι, να βαράμε προσοχή και σε Slackware (κατ' αρχήν, ούσα η παλαιότερη), Debian, Fedora, κ.λπ.

 

Η παλαιότητα είναι παράμετρος (διότι δείχνει διαχρονική αξία) αλλά όχι η μόνη -ή η πιό σημαντική.

 

Για το νέο KDE, ναι έχουν ακουστεί αρκετές αλλαγές (αισθητικές και μη).

 

Όσον αφορά το factory δεν πάει έτσι. Για παράδειγμα και η Fedora έχει το rawhile, αλλά όπως και η openSuSE (γιατί αμφότερες είναι σοβαρές διανομές) προειδοποιούν για την χρήστη τέτοιων repos. Συνεπώς δεν είναι απλά ότι "βάζουμε το τάδε repo και έγινε rolling η διανομή". Αν ήταν έτσι δεν θα γινόταν "ντόρος" για την απόφαση στο στρατόπεδο της σαύρας.

 

προφανως και βαραμε προσοχη σε ολες τις "παλιες" διανομες...αλλα εδω μιλαμε για το suse :)

 

Η suse προειδοποιουσε για το tumbleweed repo , αλλα οταν βγαζει ανακοινωση και λεει ..ξερετε γιναμε διανομη rolling πλεον με την χρηση του factory..ποιος ειμαι εγω που θα το αμφισβητησω?

 

http://www.themukt.com/2014/07/29/breaking-opensuse-factory-becomes-independent-rolling-release-distribution/

 

Διαβαζω εδω και λεει αυτο που λεει και η λογικη..ναι οκ το factory εσπαγε καθε τρεις και λιγο μιας και μιλαμε για πειραματικο ρεπο που εφερνε ο,τι νεοτερο...αλλα πλεον αυτο (λενε) οτι εχει αλλαξει , διοτι εχει αλλαξει ο τροπος που μπαινουν τα πακετα στο factory..

Ναι , οκ , ισως σπαει και παλι , αλλα θαναι πολυ λιγοτερες οι φορες ....

 

Εικαζω θαναι λιγο πιο σταθερο απο debian unstable , αλλα το ιδιο cutting edge..

 

προσωπικα το εβαλα σε vmware...θα το τσεκαρω κατα καιρους να δουμε τι θα λεει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως και βαραμε προσοχη σε ολες τις "παλιες" διανομες...αλλα εδω μιλαμε για το suse :)

 

Η suse προειδοποιουσε για το tumbleweed repo , αλλα οταν βγαζει ανακοινωση και λεει ..ξερετε γιναμε διανομη rolling πλεον με την χρηση του factory..ποιος ειμαι εγω που θα το αμφισβητησω?

 

http://www.themukt.com/2014/07/29/breaking-opensuse-factory-becomes-independent-rolling-release-distribution/

 

Διαβαζω εδω και λεει αυτο που λεει και η λογικη..ναι οκ το factory εσπαγε καθε τρεις και λιγο μιας και μιλαμε για πειραματικο ρεπο που εφερνε ο,τι νεοτερο...αλλα πλεον αυτο (λενε) οτι εχει αλλαξει , διοτι εχει αλλαξει ο τροπος που μπαινουν τα πακετα στο factory..

Ναι , οκ , ισως σπαει και παλι , αλλα θαναι πολυ λιγοτερες οι φορες ....

 

Εικαζω θαναι λιγο πιο σταθερο απο debian unstable , αλλα το ιδιο cutting edge..

 

προσωπικα το εβαλα σε vmware...θα το τσεκαρω κατα καιρους να δουμε τι θα λεει...

Μα ναι, δεν αντιλέγω σε όσα γράφεις τώρα, αλλά σε όσα έγραψες πριν. Προφανώς και τώρα (πλέον) είναι πιό "έτοιμο" για rolling. Πριν όμως, δεν ήταν απλά "βάζω το X repo και έχω ρέουσα"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ναι, δεν αντιλέγω σε όσα γράφεις τώρα, αλλά σε όσα έγραψες πριν. Προφανώς και τώρα (πλέον) είναι πιό "έτοιμο" για rolling. Πριν όμως, δεν ήταν απλά "βάζω το X repo και έχω ρέουσα"...

 

ε καλα ναι ...ουτε με factory..ουτε με tumbleweed ουτε με debian unstable...ειχες το κεφαλι σου ησυχο...

 

ασε δε , που αλλαζει "ειδος"... οπως ειπα με το tumbleweed ηταν semi-rolling... τωρα με το factory ειναι full rolling...με ο,τι αυτο συνεπαγεται (καλο ή κακο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε καλα ναι ...ουτε με factory..ουτε με tumbleweed ουτε με debian unstable...ειχες το κεφαλι σου ησυχο...

 

ασε δε , που αλλαζει "ειδος"... οπως ειπα με το tumbleweed ηταν semi-rolling... τωρα με το factory ειναι full rolling...με ο,τι αυτο συνεπαγεται (καλο ή κακο)

Eξ ορισμού, το rolling (όπως και οι σταθερές διανομές) έχει και καλά και κακά. Aπλώς, διαλέγεις τον "δαίμονά" σου.

Εγώ π.χ., προτιμώ την σταθερότητα μιας κλασσικής διανομής (αυτό μου ταιριάζει πιο πολύ) -με κόστος άλλα θέματα (τα γνωστά). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σταθεροτητα και να μην εχω το αγχος να μου σπασει το συστημα στα καλα καθουμενα,και επειδή πλεον εχω τον υπολογιστη κυριως για δουλεια και οχι για πειραματισμους δεν σκεφτομαι με τιποτα μια rolling διανομή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...