Προς το περιεχόμενο

ubuntu δεν μπορεί να φορτώσει


pbp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια σας παιδιά,
    έχω εγκατεστημένο ubuntu dual boot με windows 7 και ενώ όλα δούλευαv μια χαρά ξαφνικά το ubuntu δεν μπορεί να φορτώσει. Το grub δουλεύει μια χαρά. Μπορώ να ανοίξω windows 7 κανονικά αλλά άμα επιλέξω linux εμφανίζει για ένα κλάσμα του δευτερολέπτου το logo ubuntu μαζί με το loading bar και μετά βγάζει αμέσως μια μαύρη οθόνη με μια παυλά πάνω αριστερά σα τερματικό αλλά δεν μπορώ να γράψω τίποτα εκεί. Μπορώ να κάνω τίποτα από το ubuntu live cd η γενικά έχει να προτείνει κάτι κάποιος? Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για δοκίμασε στο grub έχει μια επιλογή σαν safe mode μπες εκεί και επέλεξε να μπεις σε γραμμή εντολών. Από εκέι γράψε startx και δες αν σου βγάλει κάποιο μύνημα λάθους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε το παρακάτω εάν έχεις κλειστούς οδηγούς nvidia

 

είχα το ίδιο πρόβλημα εχτές.... πως το έλυσα: ctrl+alt+f1/ κάνω log in / sudo apt-get purge nvidia*(διαγράφει ότι έχει να κάνει σχέση με την nvidia)/ sudo reboot / μπαίνεις κανονικά και κάνεις πάλι εγκατάσταση οδηγούς για nvidia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε το παρακάτω εάν έχεις κλειστούς οδηγούς nvidia

 

είχα το ίδιο πρόβλημα εχτές.... πως το έλυσα: ctrl+alt+f1/ κάνω log in / sudo apt-get purge nvidia*(διαγράφει ότι έχει να κάνει σχέση με την nvidia)/ sudo reboot / μπαίνεις κανονικά και κάνεις πάλι εγκατάσταση οδηγούς για nvidia

 

Το έφτιαξα χθες τελικα! Κάτι ανάλογο έκανα και εγώ. Αυτό το πρόβλημα ήταν απλά εγώ έχω και bublebee ;)

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θέμα είναι γιατί μας έτυχε.... εχτές έκανα εγκατάσταση κάτι ενημερώσεις αλλά καμία δεν ήταν για nvidia... εσύ

hmm, δεν ξερώ. Και εγώ δουλεύω σε ένα project και ακολουθούσα κάτι instructions και σε κάποια φάση επιδή πείραξα το .bashrc έκανα reboot και εμφανήστηκε το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...