Προς το περιεχόμενο

Grub


nick0lis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρεται παιδιά.

Εχω dual boot σε δυο δίσκους win και xubuntu με grub 2.

Χτες έβαλα στον άλλο μισό του δίσκου, gentoo. Πρέπει να ξανά κάνω install το grub?

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι απλα να τρεξεις ενα "sudo update-grub" απο το xubuntu και να φροντισεις την ωρα που θα το τρεξεις να ειναι mounted το partition του gentoo για να το δει και να κανει ενα ακομα entry ωστε να εκκινεις σε αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα,

για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα,

έχω στο laptop archlinux, windwos 7, windows 8.

Αρχικά μπαίνω στο grub και από έχω τις επιλογές archlinux, archlinux fallback, windows 8, memtest.

Αν επιλέξω windows 8 τότε με βγάζει στον "boot manager" των windwos 8 και από εκεί διαλέγω αν θέλω windows 7 ή 8. 

Οπότε η απορία μου είναι αν γίνεται να παρακάμψω τον boot manager των windwos και να διαλέγω κατευθείαν από τον grub τα windows 7 ή 8. 

Στον sda1, είναι ο boot manager των windows, sda2 windows 8, sda3 archlinux, sda4 windows 7.

Προσπάθησα αρκετές φορές να διαβάσω την σελίδα στο wiki αλλά υπάρχουν αρκετοί ορισμοί που μου διαφεύγει η έννοιά τους, οπότε δυσκολεύομαι να καταλάβω τι πρέπει να κάνω. Αν υπάρχει πουθενά να το εξηγεί κάπου κάποιος?

 

ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης υπάρχει η επιλογή να εμφανίζετε ο grub μόνο αν έχεις πατημένο το πλήκτρο shift όταν κανεις boot. Οπότε προεπιλέγεις windows και δεν χάνεις κ 3 έχτρα δευτερόλεπτα ώστε να περιμένεις τον grub. (δεν το έχω δοκιμάσει. απλά το έχω διαβάσει) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα,

έχω στο laptop archlinux, windwos 7, windows 8.

Αρχικά μπαίνω στο grub και από έχω τις επιλογές archlinux, archlinux fallback, windows 8, memtest.

Αν επιλέξω windows 8 τότε με βγάζει στον "boot manager" των windwos 8 και από εκεί διαλέγω αν θέλω windows 7 ή 8. 

Οπότε η απορία μου είναι αν γίνεται να παρακάμψω τον boot manager των windwos και να διαλέγω κατευθείαν από τον grub τα windows 7 ή 8. 

Στον sda1, είναι ο boot manager των windows, sda2 windows 8, sda3 archlinux, sda4 windows 7.

Προσπάθησα αρκετές φορές να διαβάσω την σελίδα στο wiki αλλά υπάρχουν αρκετοί ορισμοί που μου διαφεύγει η έννοιά τους, οπότε δυσκολεύομαι να καταλάβω τι πρέπει να κάνω. Αν υπάρχει πουθενά να το εξηγεί κάπου κάποιος?

 

ευχαριστώ πολύ

Έκανες αυτό που είπε παραπάνω ο jim_p;

 

να τρεξεις ενα "sudo update-grub" απο το xubuntu και να φροντισεις την ωρα που θα το τρεξεις να ειναι mounted το partition του gentoo για να το δει και να κανει ενα ακομα entry ωστε να εκκινεις σε αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανες αυτό που είπε παραπάνω ο jim_p;

 

το ξαναέκανα μόλις τώρα αλλά τίποτα. πάλι το ίδιο. πρέπει να είναι σε συγκεκριμένο path ή δεν έχει σημασία?

τώρα είναι στο

/run/media/blackpete/70AA2F7FAA2F4148/

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...