Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με το apt-get


thessalonik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

α) Ναι στο ubuntu φιλε Δημητηρ οντς οτι κανει καν εις το κανει με "sudo", εγω ομως διαπιστωσα οτισ το debian testing που τρεχω(jessie) δεν μπορω καθολου αν τρεξω την εντολη sudo μαλλον επειδη οπως λες δνε ειμαι στους "sudoers" by default.

 

και οντως δνε ειμαι οπβς φαινεται παρακατω. 

 

 

root@dell:/home/nikos/Λήψεις# id nikos
 
uid=1000(nikos) gid=1000(nikos) ομάδες=1000(nikos),24(cdrom),25(floppy),29(audio),30(dip),44(video),46(plugdev),102(netdev),106(lpadmin),109(scanner),114(bluetooth)
 

 

Το 'su' δεν το ενεργοποιησα, απλα το βρηκα ενεργο και ηταν η μονη λυση που ειχα για να μπορω να τρεξω κατι system wide. Aαπο οτι βλεπω το DEBIAN δουλευει διαφορετικα απο το ubuntu και το θεωρω και ανωτερο λειτουργικο.

Οποτε πως κανω τον χρηστη nikos sudoer?

 

 

β) Αν σε καταλαβα καλα το apt-get update κοιταει ποιο νεα releases ενος ηδη υπαρχοντος πακετου καθως και νεα πακετα?

Δηλαδη αν εχω το vlc 2.1.4 kai bgei to 2.1.5 στον σερβερ to apt-get update θα μου το πει οτι υπαρχει ενα διαθεσιμη εκδοση και το apt-get upgrade θα την εγκαταστησει?

 

γ) κατεβαζουμε ενα απκετο απο μια σελιδα και με το dpkg -i επιχειρουμε να το εγκαταστησουμε στο συστημα μας. παει να το βαλει το dpkg αλλα του λειπουν οι εξαρτησεις. εφοσον αυτο το πακετο δεν υπαρχει στο repository μας το οποιο διατηρει πακετοαμαζι με τις εξαρτησεις τους, πως ειμαστες σιγουροι οτι οντ ω ςθα βρεθουν οι εξαρτησεις του πακετου μου μας ενδιαφερει ακι το βρηακεμ απο θστοσελιδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νομίζω πρέπει να δημιουργήσεις νέο χρήστη,και να ορίσεις προνόμια.

 

adduser nikos

password

password

exit

su - nikos

visudo

 

και θα σε βγάλει σε text editor να ορίσεις προνόμια.

 

Nikos all all all

 

Ψάξε το και εσύ,αλλά νομίζω έτσι θα το πας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι δεν εισαι στους sudoers. Νομιζα οτι εισαι σε ubuntu ή mint. Anyway.

 

Το apt-get update συγχρονιζει τη λιστα των πακετων σου με αυτη που βλεπει στον/στους σερβερ(ς). Ολοι οι package managers εχουν τετοια λειτουργια γιατι... ετσι δουλευει το λινουξ βασικα. Δεν κατεβαζει τιποτε (εκτος απο τις λιστες), δεν εγκαθιστα τιποτε.

To apt-get upgrade ειναι που σου ενημερωνει οτιδηποτε εχεις εγκατεστημενο στο συστημα, αλλα δεν αφαιρει ή προσθετει πακετα.

To apt-get dist-upgrade κανει οτι και το σκετο upgrade, αλλα αφαιρει ή προσθετει επιπλεον πακετα, πραγμα που δεν θα εκανε το σκετο upgrade. Γιαυτο οταν σου λεει το dist-upgrade οτι θα αφαιρεσει το ταδε πακετο για να κανει ενημερωση, το τριπλοτσεκαρεις αν οντως το χρειαζεσαι για να μην εχεις τρεχαματα οπως πριν λιγες εβδομαδες καποιο dist-upgrade αφαιρουσε τον driver της nvidia στο debian testing/unstable.

 

Για το θεμα με το dpkg και τις εξαρτησεις. Δεν μπορεις να ξερεις. Χοντρικα, αν δεν μπει οτι λειπει με το apt-get install -f, τοτε δεν μπορεις να βαλεις το πακετο στο συστημα σου επειδη δεν πληρουνται οι εξαρτησεις του, οποτε το ξεχνας. Για παραδειγμα προς αποφυγη δες στο διπλανο θεμα το προβλημα με το "64αρι" teamviewer.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να με βοηθησεις να βαλω τον χρηστη nikos στους sudoers σε παρακαλω?

 

και εσυ με debian δεν ειναι? ενς φιλος πρινα πο λιγο μου ειπε να βαλω για καλυτερα arch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κανεις ενα χρηστη κατα την εγκατασταση και κοψεις το login σαν root, δηλαδη να γινεσαι root μονο με su απο ηδη logged in χρηστη, τοτε αυτος ο χρηστης που εγινε τοτε εχει δικαιωμα sudo. Στο debian αυτα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το visudo είναι για να κάνεις edit το sudoers file

αν το διαβάσεις θα δεις μια γραμμή που λέει

%sudo   ALL=(ALL:ALL) ALL

αυτό λέει οτι όλοι οι χρήστες που είναι στο group sudo μπορούν να εκτελούν όλες τις εντολές

άρα το μόνο που χρειάζεται είναι να βάλεις τον χρήστη σου σε αυτό το group, δεν πειράζεις το αρχείο καθόλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι ετρξα την εντολη αυτη ως ροοτ

 

αλλα δνε ειμαι σιγουρος πως πρεεπεισ την γραμμη αυτη να εισαγω τον χρηστη nikos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη γραμμη αυτη την εχει το αρχειο ηδη

Εσυ πρεπει να βαλεις μονο το.χρηστη στο group και να ξανακανεις login

 

Δωσε απο τον χρηστη nikos την εντολη groups να δουμε σε ποια ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα φιλε μου!

 

Μολις ετρξα την  απραπανω εντολη που παρεθεσες και εκανα επανεκιννηση το sudo αρχισε να δουλευει μαι χαρα και δεν χρειαζομαι μπλεον το root termimal!

 

Τελικα το Debian δεν εχει κανενα χρηστη εξ ορισμου ως sudoer να δεν το δηλωσει ρητα ο χρηστης!


Αν καμια φορα χρειαστω το 'su' και το δωσω απο αλλο user acccount

 

to 'su' σκετο σε βαζει μεσα ως root by default.

 

'su' σημανει 'superuser' ή 'switchuser'

 

καθως τι διαφορα εχει το 'su' απο το 'su -' ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...