Προς το περιεχόμενο

Mint 17 και Nvidia/IntelHD


black adder

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από εγκατάσταση σε αυτό,και με πολλά flash να τρέχουν, ο υπολογιστής πάγωνε.

Ή καλύτερα,ζεμάταγε. :-( .Το κρασάρισμα,ήταν από θερμοκρασία.

 

Μετά από αναζήτηση,κατέληξα να γυρίσω στην ενσωματωμένη κάρτα,και το πρόβλημα λύθηκε.

Βρήκα μία σελίδα που έλεγε για πρόβλημα με το temperature map ,και πράγματι ο ανεμιστήρας της δεν ακούστηκε να ανεβάζει στροφές ποτέ.

Μαζί γίναν και κάποιες ρυθμίσεις,που ρίξαν την θερμοκρασία στους πυρήνες γύρω στους 10 βαθμούς στο idle.Χωρίς φορτίο και 50+,ήταν ζήτημα σε laptop.

 

Στα θετικά,η αλλαγή γινόταν και μέσω του driver ,και μέσω BIOS.

Στα αρνητικά,ο driver μάλλον προορίζεται για θερμοσίφωνα.Ή εγώ ,δεν κατάφερα να ρυθμίσω το θερμοστάτη :cry:

 

Δοκίμασα και με τον beta,που έδινε το driver manager,χωρίς επιτυχία.

Ο υπολογιστής χρησιμοποιείτε για browsing καθαρά,οπότε καλύτερα με την IntelHD έτσι και αλλιώς,και το πρόβλημα πλέον εμπίπτει στην κατηγορία "θα δουλέψεις καταραμένο,μα τον Τζάγκα."

Θα το έχω ξανά στα χέρια μου σήμερα-αύριο,οπότε κάθε γνώμη και πρόταση ευπρόσδεκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει,αλλά αυτό δεν αποτελεί επιλογή.

 

Πρώτον,θα πρέπει να εγκαταστήσω κάποια.

Δεύτερον,δεν είναι καθόλου πρόθυμος να μάθει να χρησιμοποιεί windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφως και ειναι επιλογη - (παυλα) λυση, απο τη στιγμη που σε λινουξ η κατασταση ειναι η γνωστη. Και, imho, ειναι θεμα που θα πρεπει να το σκεφτει ο οποιοσδηποτε αγοραζει λαπτοπ σημερα, ασχετως αν το 90% των λαπτοπ ερχονται με υβριδικη gpu.

 

Πχ

- Θελω να παρω λαπτοπ και εχω αυτες τις Ν επιλογες για τα λεφτα που μπορω να διαθεσω κλπ.

- Απο αυτες τις Ν επιλογες τις περιοριζω ακομα περισσοτερο γιατι τα ταδε μοντελα δεν μπορουν να κλεισουν την μια απο τις 2 gpu τους απο το bios.

- Αν δεν μπορω να αποφυγω το παραπανω, virtualization σε windows.

- Αν δεν μου αρεσει σαν λυση, ποσο διατεθιμενος ειμαι να το ψαξω με λυσεις τυπου bumblebee ή prime?

 

Για μενα το θεμα ληγει στο virtualization. Δεν εχει νοημα να ασχοληθεις και να ψαξεις κατι για το οποιο δεν υπαρχει επισημη υποστηριξη στο λειτουργικο που θα βαλεις και η "επισημη" εχει το μειονεκτημα του intel > εναλλαγη > logout > ati/nvidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά δουλεύει το Bumble Bee στο Arch, αν οι διανομές σας είναι ανίκανες να το υποστηρίξουν αλλάξτε διανομή κι όχι λειτουργικό. Οτιδήποτε άλλο = FUD από γνωστό troll του είδους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι να κανω ολα αυτα που λεει το wiki του arch για optimus και bumblebee (αλλο αρθρο) και να ειμαι με τον nouveau ή να υπαρχει αμφιβολια αν θα παιξει με τον nvidia, τοτε, ξαναλεω, καλυτερα windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο πρόβλημα πλέον εμπίπτει στην κατηγορία "θα δουλέψεις καταραμένο,μα τον Τζάγκα."

 

Προφανώς υπάρχει πρόβλημα.

Τρόπο να δουλέψει ο driver σε mint 17 ψάχνω.

Μπράβο στους αψιδωτούς που φαίνεται να βρήκαν την άκρη,προπομπός θαρρώ για την επίλυση του προβλήματος και στις άλλες διανομές.

 

Μπορείτε να μου πείτε που έγκειται το πρόβλημα,και αν υπάρχει λύση πάνω σε αυτό που θέλω να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το bumblebee δεν ειναι του arch, ολες οι διανομες το εχουν. Πχ το ιδιο σε debian, οπου φανταζομαι θα θελει τα ιδια απο configuration

https://packages.debian.org/sid/bumblebee

https://wiki.debian.org/Bumblebee

Σιγουρα υπαρχει και για mint.

 

Αυτος εδω, που ειναι και με mint, πως εβγαλε ακρη με το prime?

http://www.insomnia.gr/topic/530195-mint-17/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα το θέμα.

Και εγώ ,δεν είχα πρόβλημα να διαλέξω κάρτα ή να ρυθμίσω τι και πότε θα τρέχει.

Όταν η κάρτα είχε φορτίο,ο ανεμιστήρας δεν ακολουθούσε,με αποτέλεσμα να κρασάρει.

 

Το bumblebee δεν ειναι του arch, ολες οι διανομες το εχουν. Πχ το ιδιο σε debian, οπου φανταζομαι θα θελει τα ιδια απο configuration

 

Το πρόβλημα είναι πως δεν δουλεύει παντού και πάντα,αν κατάλαβα καλά.Το ότι το έχουν όλες οι διανομές,είναι λογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι να κανω ολα αυτα που λεει το wiki του arch για optimus και bumblebee (αλλο αρθρο) και να ειμαι με τον nouveau ή να υπαρχει αμφιβολια αν θα παιξει με τον nvidia, τοτε, ξαναλεω, καλυτερα windows.

Ότι προτιμά ο καθένας. Προσωπικά προτιμώ χίλιες φορές να ακολουθήσω το πιο καλογραμμένο ίσως wiki του net και να ξεμπερδέψω μία και καλή στο πρόβλημα που με αφορά παρά να τα βάψω μαύρα. Επαναλαμβάνω ότι τρολάρεις κατ' εξακολούθηση με το να δίνεις προτάσεις του τύπου "βάλτε Windows" σε θέματα που εμφανώς δεν κατέχεις και κανείς δεν σε υποχρεώνει να συμμετάσχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιμενω στο "μεινετε windows" γιατι

- το bumblebee δεν ειναι επισημη λυση, ειναι απλα workaround της κοινοτητας για κατι που η nvidia αρνηθηκε τοσα χρονια να κανει και που ακομα και σημερα δεν το εχει υλοποιησει σωστα (σωστα = οπως ειναι στα windows)

- μεχρι πριν λιγο καιρο, που δεν υπηρχε καν το prime, το bumblebee δουλευε αποκλειστικα με nouveau. Και, imho, αν δεν γινοταν το βημα με το prime που παιζει, οπως παιζει, με τον nvidia, ακομα με nouveau θα ηταν. Και ο nouveau συγκαταλεγεται στα "μακρια και αγαπημενοι" του opensource.

 

Αυτα. Και οπως θα δεις και σε φορουμ, ακομα και του arch, η γενικη αποφη των χρηστων ειναι "αν μπορεις να το αποφυγεις, καντο".

 

 

https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=154006

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "αν μπορείς να το αποφύγεις, κάν' το" με το "άλλαξε λειτουργικό" απέχει όσο η μέρα με τη νύχτα. Τέσπα. Καθείς στις ανάγκες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μονο που τα περισσοτερα, αν οχι ολα αυτα τα λαπτοπ, ερχονται με windows προεγκατεστημενα, οποτε δεν "αλλαζεις λειτουργικο", οπως ισχυριζεσαι οτι ειπα, μενεις με αυτο που εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...