Προς το περιεχόμενο

Ubuntu και Nvidia Optimus τι γίνετε;


orestis000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω Ubuntu 14.04 στο λάπτοπ μου που έχει μία κάρτα γραφικών Intel και μία nvidia. Ακολούθησα της οδηγείες στο wiki του Ubuntu(που έλεγε πως απλώς πρέπει να κάνω εγκατάσταση το bumblebee) αλλά δεν έγινε τπτ. Διέγραψα το bumblebee και εγκατέστησα το nvidia prime. Και πάλι τπτ... Καμιά ιδέα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι κι'αλλιως και στα Windows, 9 απο τα 10 πραγματα που κανεις χρησιμοποιουν την Intel, οποτε αφου παιζει η εγκατασταση σου ετσι (παλια δεν μπορουσε καν να γινει εγκατασταση), τι σε απασχολει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον απασχολεί,γιατί θα έχει θέμα με τις θερμοκρασίες.

 

Αν δεν θες να τρέξεις τίποτα το απαιτητικό,διάλεξε ως κύρια κάρτα γραφικών την ενσωματωμένη της Intel.

FHD θα βλέπεις άνετα.

 

To bumblebee ήταν μέχρι τα 13.04.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις καταλαβει πως δουλευει το prime? Δηλαδη το intel > εναλλαγη > logout > nvidia και αναποδα?

Αν μεινεις με τον nouveau, τον opensource driver για τις nvidia θα δεις πως οι θερμοκρασιες δεν ειναι θεμα καρτας ή κατασκευαστη αλλα θεμα ανικανου driver που τρεχει μονιμα την καρτα στο max.

 

Η συμβουλη μου, για ακομα μια φορα, ειναι η γνωστη: μεινε στα windows και οτι θες απο λινους σε ενα virtualbox/vmware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

jim_p είσαι σίγουρος γιαυτό? Γιατί διαβάζω τον τελευταίο καιρό αρκετούς που λένε ότι δεν έχουν το παραμικρό πρόβλημα με το bumblebee αλλά από τι φαίνετε είναι αν σου δουλέψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα καποτε πως περιμενα ενα λαπτοπ με optimus να του βαλω λινουξ κλπ. Απ' οτι φαινεται θα μου ερθει μετα το καλοκαιρι που ο ιδιοκτητης του θα μαζευτει απο τις παραλιες και τις εξοδους :P Μεχρι τοτε δεν θα εχω αποψη βασισμενη σε δικες μου εμπειριες.

Και αν υποθεσουμε οτι πλεον δουλευει, εννοειται οτι θα προτεινω prime αντι για bumblebee μιας και προκειται για την επισημη λυση. Και μονο με prime θα ασχοληθω στο εν λογω λαπτοπ.

 

Καπου υπαρχει ενα θεμα απο καποιον που εβαλε mint 16/17 σε optimus και του επαιξε με την μια. Εχει και screenshots γιατι ζητησα εγω τοτε :P

Κανε ενα κοπο να το βρεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι, νομιζεις οτι εχει επιλογη το BIOS για να διαλεξει ως κυρια την nVidia?

Και θεμα με θερμοκρασιες απ'οσο ξερω εχουν οι ATI/AMD...

 

 

Ποιο BIOS;

Από το κέντρο ελέγχου ας το κάνει.

Αν δεν βάλει driver να δουλεύει,πρόβλημα θα έχει σίγουρα,ας είναι και Νvidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το prime τελευταια φορα που το δουλεψα , δουλευε κανονικα.. απλα ηταν λιιιιγο μανουρα το logout/login που θελει για την καθε αλλαγη...

 

Αν θυμαμαι καλα στο ubuntu ειχε εικονιδιο πανω στην μπαρα και αλλαζες πολυ γρηγορα μεταξυ των δυο καρτων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έκανα και εγκατάσταση και το prime indicator στο εικονίδιο όμως μου εμφανίζει μόνο την nvidia.... για ποιο λόγο; η κάρτα μου είναι η nvidia geforce gt 420m και o επεξεργαστής Intel® Core™ i3 CPU M 370 @ 2.40GHz × 4... από ότι έχω ψάξει υποστηρίζει optimus...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...