Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με δοκιμαστική έκδοση λινουξ 12


panos0100

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά καλησπέρα εχτές είπα να βάλω στον καινουριο μου υπολογιστη που εφτιαξα την δοκιμαστικη εκδοση του λινουξ, απο την αρχη ομως του boot βγαζει πιξελς πρασινα και διάφορα γκραφιτι πρασινα μπλε διαφορα, παταω δοκιμαστικη εκδοση στο μενου και με βγαζει ενα μυνημα που λεει

 

<<your screen graphigs card and input devise settings could not be detected correctly, you will need to configue this yourself>>

 

να πω οτι η καρτα μου ειναι μια amd R7 260X 2gb gigabyte πανω σε μητρικη 1150 με επεξεργαστη 4670 ιντελ 3,4 

 

το προηγουμε συστημα μου ηταν 775 και μια nvidia gtx 550 ti γιατι δουλευαν τα λινουξ εκει; και επισης αν βαλω την onboard καρτα με το καινουριο συστημα τα λινουξ παιζουν μια χαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 53
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κατέβασε αυτήν εδώ την διανομή

 

http://blog.linuxmint.com/?p=2626

 

και κατέβασε το 64 iso από τον ελληνικό mirror

 

http://ftp.ntua.gr/pub/linux/linuxmint//stable/17/linuxmint-17-cinnamon-64bit-v2.iso

 

και κάντο εγκατάσταση αυτό και δες αν σου δουλεύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι σαν το ubundu που ειχα γιατι αλλο λινουξ δεν ξερω να δουλευω και το ubundu το ειχα κανει εγκατασταση στο παλιο συστημα πιο πολυ να δω τα προγραμματα και να μαθω και καποια πραγματα, λιγο να ξεφυγω και  απο τα windows αλλά αλαξα το συστημα πηγα στο 1150 και μαλον εχει ασυμβατοτητες αληθεια αυτο απο τι ειναι; μηπως εχει και καποιο προβλημα η καρτα; γιατι στα windows οταν αλαζω αναλυση την στιγμη που αλαζει η αναλυση βγαζει πρασινες ή φουξ γραμμες-λοριδες  εκτος αν ειναι λειτουργια της amd δεν ξερω γαιτι μονο nvidia ειχα τοσα χρονια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε εγκατάσαση αυτό που σου προτείνω που είναι και αυτό σαν το ubuntu και έχει και νεώτερους driver. Απλά αυτό που κατεβάζεις έχει παλιούς driver γιαυτό δεν μπαίνει με την κάρτα γραφικών σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ το εκανα σε ευχαριστω παρα πολυ δουλεψε, ομως υπαρχει τροπος να το βαλω σε usb γιατι με το dvd παει παρα πολυ αργα μεχρι να το διαβασει, ισως τα κανω και εγκατασταση τα λινουξ πραγματικα μ αρεσε πιο πολυ απο το ubundu πρεπει να εχει και περισσοτερα απ οτι το ubundu δεν προλαβα να τα δω γιατι με το δισκακι κολαει παρα πολυ, να σε ρωτησω ομως οτι αρχεια εβαλα που αποθηκευτικαν; ηταν πρωσορινη αποθηκευση με το live cd;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα εβαλα και σε usb  τωρα ομως θελω να τα κανω εγκατασταση γιατι ομως δεν υπαρχει καπου που να λεει για εγκατασταση; επισης αυτη η εκδοση του λινουξ mind ειναι η τελευταια εκδοση ή υπαρχει και πιο προσφατη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αα ετσι γιατι στα ubundu εχει ολοκληρο εικονα για install τελος παντων οδηγιες για εγκατασταση λιγο; εχω 2 δισκους ο ενας εχει τα 7 και ο αλλος παλι τα 7  να κανω κανενα παρτισιον πως θα γινει να τα εχω και τα 3;  με το ubundu τα καταφερα αλλά δεν θυμαμαι πως, βσικα τοτε ειχα τα χπ και 7 μαζει και εβαλα και λινουξ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομίζω να δυσκολευτείς αλλά πάρε ένα backup για καλό και για κακό στα αρχεία που θέλεις. Θα σου βγάλει μια μπάρα που θα μπορείς να δώσεις τον χώρο που θέλεις να γίνει η εγκατάσταση σε έναν από τους δύο σκληρούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ή κραταω και στους 2 δισκους τα 7 και παιρνω ενα παρτισιον απο τον εναν σε φατ 32 αν δεν κανω λαθος και βαζω τα λινουξ εκει μεσα και ετσι εχω 3 λογισμικα στην σειρα με bootloader του λινουξ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτό θα κάνεις, δεν χρειάζεται να σβήσεις κάποιο από τα λειτουργικά που έχεις ήδη. Μπορείς να φτιάξεις και τον bootloader του linux να μπαίνει σε όποιο λειτουργικό θέλεις σαν πρώτη επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον μαλον θα τα σβυσω τα 7 απο τον εναν τον δισκο και θα τα αφησω στον αλλον οποτε θα εχω 7 και λινουξ, λοιπον θελω να μου πεις πριν κανω εγκατασταση τα λινουξ δεν θελω να εχω προβληματα με τους οδηγους

 

εχω μια μητρικη asrock h87 καρτα ηχου 5,1 asous δεν ξερω αν εχει οδηγους δηλαδη θα βρει τους οδηγους απ αλα τα μερη της μητρικης μου; αυτο θελω να ξερω οσο αφορα τα υπολοιπα κανω ενα back up ασε που εχω ειδη και συνεχιζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι εχεις δυο 7?

γιατι ειχα τα χπ και επειδη τα χπ δεν ετρεχαν δεν ειχε οδηγους για την καινουρια μητρικη που εβαλα (asrock perforamance 1150) εβαλα 2 φορες 7 οποτε το ενα το λογισμικο τα 7 ειναι σα να εχει τα χπ δηλαδη εχει τα αρχεια που ειχε τα χπ για να μην τα μπερδεψω λοιπον εβαλα 2 φορες τα 7

 

οπως ειπα και πιο πανω θα βαλω τα λινουξ οποτε θα εχω λινουξ και 7 μαζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια με αυτη την εκδοση του λινουξ mind 17 θα βλεπει και 8gb ram που  εχω; ή θελει 64bit  εκδοση;  βασικα τι εκδοση ειναι αυτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...