Προς το περιεχόμενο

Απομακρυσμένη πρόσβαση ανάμεσα σε Linux και Windows.


Chaos.74

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ξέρω -και παλιά έτσι έλεγαν στην σελίδα και τελικώς το πακέτο περιέχει το Wine (άσε που δεν υπάρχει στα repositories της διανομής -πράγμα απαγορευτικό για εμένα). Συν ότι είναι θλιβερή η απόδοση -όταν το είχα δοκιμάσει (σε Ubuntu, αν θυμάμαι καλά).

 

Βασικά έχει πακέτο deb οπότε, δε χρειάζεται να είναι στα repos! κατέβασέ το κ κάνε εγκατάσταση! Το χρησιμοποιώ αποκλειστικά τον τελευταίο καιρό και δε μου δημιούργησε θέμα σε σταθερότητα και ταχύτητα... χώρια που είναι πιο εύκολο για τους αρχάριους που βοηθάω κατά καιρούς! Ότι σε βολεύει εσένα και σου φαίνεται πιο εύκολο ;-)

 

Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, σίγουρα δε θέλει wine. Τώρα το ξανακοίταξα και δεν έχω κανένα πακέτο σχετικό με wine εγκατεστημένο. Όσο για την απόδοση, μια-δυο φορές που το χρειάστηκα δε θυμάμαι να παρουσίασε κανένα πρόβλημα αλλά ως γνωστόν your mileage may vary... :)

Δεν θελει να εγκαταστησεις wine επειδη ερχεται σετ με το wine και τρεχει το εκτελεσιμο των windows. Μουφα λινουξοεφαρμογη, οπως το picassa και καναδυο που δεν θυμαμαι τωρα.

post-124002-0-64543700-1406526816_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θελει να εγκαταστησεις wine επειδη ερχεται σετ με το wine και τρεχει το εκτελεσιμο των windows. Μουφα λινουξοεφαρμογη, οπως το picassa και καναδυο που δεν θυμαμαι τωρα.

A γειά σου... αυτό ακριβώς εννοούσα.

δεν επηρεάζει όμως την απόδοση... η εφαρμογή είναι αρκετά ελαφριά, βέβαια δεν είναι native, αλλά δε χρειάζεται να πειράξεις το wine για να τρέξει!

 

Κ

Όχι μόνο δεν είναι native αλλά είναι εκτός των repositories της διανομής μου, οπότε δεν θα το συζητούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ssh  με local port forwarding θα κάνεις στο target σύστημα, έτσι θα γίνεται tunneling όλη η κίνηση του vnc μέσα απο ssh. Στο client κατόπιν θα κάνεις κάτι του στυλ vnc://127.0.0.1:5900

http://www.cyberciti.biz/tips/tunneling-vnc-connections-over-ssh-howto.html

Στα ερωτήματα σου απο ότι ξέρω οι free εκδόσεις μόνο τα password περνάνε κρυπτογραφημένα-ίσως οι επι πληρωμή να κρυπτογραφούν και το session. Κοινως ότι κάνεις το βλέπουν.

Εν τέλει, έβαλα το tightvnc (WIndows, server) και Remmina/Tiger (Linux, viewer).

 

Oι οδηγίες που παραθέτεις στο link μπορεί να γίνουν μόνο από την μεριά μου (Linux, terminal) πριν ή παράλληλα με κάθε session;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα windows πρέπει να τρέχει το freesshd στην 22 tcp και ο tightvnc server στην 5901. Μετα δίνεις ότι λέει πρώτα

ssh -L 5901:localhost:5901 -N -f user@machinename

μετα

 στο remmina

localhost:5901 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να δοκιμασεις και το rdesktop

 

Δεν υπάρχει RDP σε Windows 7 Home Premium.

 

 

Στα windows πρέπει να τρέχει το freesshd στην 22 tcp και ο tightvnc server στην 5901. Μετα δίνεις ότι λέει πρώτα

ssh -L 5901:localhost:5901 -N -f user@machinename

μετα

 στο remmina

localhost:5901 

5900 είναι.

 

Σε ευχαριστώ πολύ -θα το δοκιμάσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...