Προς το περιεχόμενο

επιλογή DSLR φωτογραφικής μηχανής, τι προτείνετε;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ειναι μόνο η σειρα L ποιοτικοι φακοί. Η φωτογραφία ειναι ακριβό χόμπυ αν δεν έχεις σκοπο να βάλεις καλο γυαλί τσάμπα παιρνεις DSLR

Σαν να παιρνεις Porsche και να βάζεις αέριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εχειε προβλημα με το auto focus με 100-200 ευρω περνεις τρομερους φακους ειτε m42 ειτε καποιους αλλους παλιούς nikorr pentax που εχουν και χαραχτήρα... Αν μπορεις να κανεις υποχωρισεις στης ευκολιες που προσφερουν οι σημερινοι φακοι ειναι πολυ προσιτα τα πράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν είχαν μεγάλο κοινό στην Ελλάδα και στόκαραν τα μαγαζιά, πιστεύω θα είχαν επικρατήσει. Τέλεια ποιότητα κατασκευής, στιβαρές, weather sealed, ενσωματωμένο stabilizer, πράγματα που για να βρεις στις Canon και τις Nikon πρέπει να πάρεις τα πολύ ακριβά μοντέλα.

 

Εαν η pentax ειχε το κοινο των canon/nikon ουτε θα ειχαν τα ιδια features που εχουν τωρα και ουτε την ιδια τιμη...

 

Εγω παλι λεω να πας d5100 kit με 18-105 για αρχη.

Και εαν θελεις να το παρεις ζεστα το θεμα τις φωτογραφιας τσιμπα στο καπακι των 35αρη+~170ευρω (η μεταχειρισμενο ακομα καλυτερα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι λεω να πας d5100 kit με 18-105 για αρχη.

Και εαν θελεις να το παρεις ζεστα το θεμα τις φωτογραφιας τσιμπα στο καπακι των 35αρη+~170ευρω (η μεταχειρισμενο ακομα καλυτερα).

αν πάω στη 5100 με 499€ τοτε την παιρνω απο Link.png Site: πλασιο με +50€ και παιρνω +δευτερο φακο και τσαντα τριποδο (οχι οτι ειναι αξιολογο το τριποδο)

 

ευχαριστω ολους με την γνωμη τους καθενως τα βαζω κατω για την καλυτερη επιλογη για μενα, αλλα και για καποιον που θελει να παρει φωτογραφικη και βρει το θεμα αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αν πάω στη 5100 με 499€ τοτε την παιρνω απο Link.png Site: πλασιο με +50€ και παιρνω +δευτερο φακο και τσαντα τριποδο (οχι οτι ειναι αξιολογο το τριποδο)

 

ευχαριστω ολους με την γνωμη τους καθενως τα βαζω κατω για την καλυτερη επιλογη για μενα, αλλα και για καποιον που θελει να παρει φωτογραφικη και βρει το θεμα αυτο.

 

Δες λιγο καλυτερα το λινκ..

 

Aλλο ενας φακος 18-105 και αλλο 2 φακοι 18-55+55-200.

Πολυ πιο χρηστικος ο πρωτος στην καθημερινοτητα/ταξιδια.

 

Υ.Γ Τους εχω και τους τρεις

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι η πρώτη σου μηχανή και τη θες για ερασιτεχνική χρήση, όλες όσες ανέφερες αλλά και όσες σου πρότειναν παραπάνω οι φίλοι είναι εξαιρετικές σε ποιότητα και θα σε καλύψουν. Για εμένα άλλα είναι τα ερωτήματα που πρέπει να απαντήσεις και να αποφασίσεις ποια μηχανή θα πάρεις.


 



  • Πόσο θα σχοληθείς με τη φωτογραφία; Αξίζει να κάνεις εξαρχής μια επένδυση σαν αυτή που αναφέρεις ή μήπως είναι καλύτερα να πάρεις για αρχή μια μεταχειρισμένη και να δεις ανάλογα με το πόσο τη χρησιμοποιείς αν θα πας σε κάτι καλύτερο.

  • Αν είναι η πρώτη σου μηχανή με φακούς διαφωνώ στο να πάρεις εξαρχής 2 φακούς. Αυτή τη στιγμή πιθανόν να μην ξέρεις ούτε ποια θα είναι τα αγαπημένα σου φωτογραφικά θέματα, ούτε τις πραγματικές διαφορές κάθε φακού. Πάρε έναν απλό 18-55 για αρχή που θα σε καλύψει στις περισσότερες φωτογραφίες και βλέπεις στην πορεία τι φακό χρειάζεσαι.

  • Πόσο υπερ των αγοραπωλησιών μεταχειρισμένων είσαι; Αν το ψάχνεις και αγοράζεις - πουλάς μεταχειρισμένα τότε θα σου πρότεινα να κινηθείς σε Canon - Nikon λόγω ποικιλίας σε μεταχειρισμένα.

  • Σκοπεύεις να έχεις τη μηχανή μαζί σου καθημερινά; Αν ναι πρέπει να λάβεις υπόψη σου μέγεθος / βάρος τόσο για τη μηχανή όσο και για το φακό.

  • Έχε στο μυαλό σου ότι επένδυση είναι οι φακοί και όχι τόσο το σώμα.

  • Προτίμησε να πάρεις μηχανή από ένα κατάστημα που πουλάει αποκλειστικά φωτογραφικές. Και θα σου δώσει καλύτερες συμβουλές, και μπορεί αν σε βοηθήσει αργότερα σε αναζήτηση μεταχειρισμένων και σίγουρα θα τον χρειαστείς για κάποιο σερβις.


Αυτά τα ολίγα από εμένα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην ευχαριστώ πολυ όλους για τις συμβουλες σας.

δεν κοιτάω μεταχειρισμένη φωτογραφική (ειμαι υπερ με τα μεταχειρισμένα φυσικα) καθώς λόγω κουμπαριάς αυτό θα είναι το δώρο μου απο το ζευγαρι (ως 500€ δινουν) και επειδη δεν γουσταρω χρυσα ρολογια κτλ και επειδη απο θεμα τεχνολογίας δεν θέλω κατι άλλο εκτος από μια φωτογραφική καθως αγαπαω και εγω κ η κοπελα μου την φωτογραφία, θελουμε φωτογραφική.

θα συμφωνήσω με τον φίλο παραπανω καλυτερα ο 18-105 από τον 18-55 (+55-200), αλλα δεν ξέρω κατα πόσο και καλα "ευκαιρία" είναι που με +50€ παιρνεις κ τσαντα και συνολο 2 φακους, αν αναλογηστεί καποιος πόσο έχει ο  55-200 μονος του αν τυχον εξυπηρετεί σε σχεση με έναν πιο μεγαλο φακο φυσικα.

 

το πόσο θα ασχοληθει κάποιος μετην φωτογραφία είναι να έχει καταρχήν την φωτογραφική, αλλιως αγαπη για το άθλημα υπάρχει!

 

διαφωνώ με καταστημα φωτογραφικό σε γενικές γραμμές, γιατι στην πόλη μου (Ηρακλειο Κρητης) ολα αυτα τα μαγαζια συνηθως είναι φωτιά(το εχω ψαξει), όσο για συμβουλες κτλ μπορεις να μου πεις φίλος μου που ασχολειτε επαγγελματικα τυχον απορια κ οτι αλλο βγει στην πορεία. και ετσι προτειμαω απο ενα "μεγαλό μαγαζι" που αν συνδυαστεί με καμια προσφορα αν βγει λόγω εκτπωσεων να πάρω το καλυτερο δυνατον με τα αρχικα χρηματα(και βλεπουμε στην πορεια για τα προσθετα). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν η pentax ειχε το κοινο των canon/nikon ουτε θα ειχαν τα ιδια features που εχουν τωρα και ουτε την ιδια τιμη...

 

Εγω παλι λεω να πας d5100 kit με 18-105 για αρχη.

Και εαν θελεις να το παρεις ζεστα το θεμα τις φωτογραφιας τσιμπα στο καπακι των 35αρη+~170ευρω (η μεταχειρισμενο ακομα καλυτερα).

ας παρει την 5100 με τον 18-105 και να τον πουλησει να παρει καναν 17-50 f2.8 tamron η sigma. μτχ

εκει θα ευχαριστηθει φωτογραφιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...