Προς το περιεχόμενο

επιλογή DSLR φωτογραφικής μηχανής, τι προτείνετε;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

είμαι στην αγορά μιας  DSLR φωτογραφικής και θελω να μου προτεινετε ποια να παρω. αναζητησα και βρηκα "πακετα" με δευτερο φακο καθως πιστευω οτι συμφέρουν καλυτερα και βρηκα αυτα. το ιδανικότερο ειναι η καλυτερη επιλογή σε σχεση ποιοτητας με τιμής

1. Link.png Site: Nikon D3100VR Black μαζί με Τρίποδο, Φακό, Τσάντα, Βιβλίο 439€

2. Link.png Site: Nikon Digital Camera D5100 (18-55mm & 55-200mm)+ Τσάντα Μεταφοράς + Τρίποδο 549€

3. Link.png Site: Nikon D3200 Kit 18-55mm AF-S DX VR & 55-200mm AF-S DX VR 599€

4. Link.png Site: Canon EOS1200D DC & Φακός 18-55III & 75-300III 649€

5. Link.png Site: Nikon Digital Camera D5200 (18-55mm & 55-200mm)+ Τσάντα Μεταφοράς + Τρίποδο 749€

 

τι μου προτεινετε καλυτερα και γιατι; 

λογω εκπτωσεων να περιμένω μηπως πεσουν, ή δεν υπαρχει περιπτωση;

αν εχει κανεις αλλος να μου πρωτεινει κατι καλυτερο μεχρι 700€ ας μου πει

Ευχαριστω θερμα!

Επεξ/σία από vasilisx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

pentax k5 ή pentax k30 ( αρκετά φθηνότερη) πολύ καλύτερες απο αυτές που κοιτάς  όπως και αν το δείς

pentax k30: http://www.e-shop.gr/pentax-k-30-kit-black-18-55mm-55-300mm-p-PER.565578

δεν βλεπω να είναι πιο φθηνη απο αυτες που κοιταω, 675 με 2 φακους και 579 σκετο το σωμα (eshop).

pentax k5: δεν την βρικα πουθενα.

οσο για ποιοτητα δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλη σε σχεση με τις 2 κορυφαιες μαρκες για φωτογραφικη μηχανη που κοιταω...

Επεξ/σία από vasilisx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oi canon kai nikon στα entry leven μοντέλα που κοιτάς μόνο στο marketing Που τους κάνουν είναι κορυφαίες για ποιότητα καλύτερα δές αλλού....... δυστυχώς στην Ελλάδα δεν φέρνουν τα μαγαζιά πολύ Pentax αν δεν έχεις πρόβλημα να την πάρεις απο αγγλία πχ την βρίσκεις πολύ φθηνότερα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μπορεις να πας σε 5100+ ειναι καλυτερα απο σειρα 3χχχ αν και δεν εχω δουλεψει με 3200.

γενικα βεβαια η μαγκια ειναι στον φακο κι οχι τοσο στο σωμα. αλλα σε καθε περιπτωση η 5100 , ποσο μαλλον οι 5200 φυσανε.

και η 5200 ειναι καλη αναβαθμιση της 5100, ενω πχ η 5300 δεν ειναι τοσο θεαματικη αναβαθμιση ως προς την 5200 αν δεν κανω λαθος.

 

για canon δεν εχω αποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ειπες για τι χρήση την θές την μηχανή, τι θές να τραβάς κτλπ

Επίσης κοίτα στα μεταχειρισμένα οι περισσότεροι παιρνουν μια dslr δεν μπορουν να την χρησιμοποιήσουν , βαριουνται να την κουβαλήσουν και την παρατάνε στο ράφι,,,,,οπότε παιρνεις καινουργια μηχανή πολύ φτηνά

Επεξ/σία από Rush13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pentax k30 αν θελεις να την κρατησεις πολυ καλυτερη http://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=en&u=http://snapsort.com/compare/Nikon-D5200-vs-Pentax-K-30&prev=/search%3Fq%3Dnikon%2Bd5200%2Bvs%2Bpentax%2Bk30%26biw%3D1280%26bih%3D611δες τη συγκριση μονοςσου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπες για τι χρήση την θές την μηχανή, τι θές να τραβάς κτλπ

Επίσης κοίτα στα μεταχειρισμένα οι περισσότεροι παιρνουν μια dslr δεν μπορουν να την χρησιμοποιήσουν , βαριουνται να την κουβαλήσουν και την παρατάνε στο ράφι,,,,,οπότε παιρνεις καινουργια μηχανή πολύ φτηνά

για ερασιτεχνικη χρηση φυσικα, γενικα τοπια (βουνο-Θαλασσα) και καλη νυχτερινη ληψη. για πες μου κανενα saite που να πουλανε μεταχειρισμενα να ριξω μια ματια

pentax k30 αν θελεις να την κρατησεις πολυ καλυτερη http://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=en&u=http://snapsort.com/compare/Nikon-D5200-vs-Pentax-K-30&prev=/search%3Fq%3Dnikon%2Bd5200%2Bvs%2Bpentax%2Bk30%26biw%3D1280%26bih%3D611δες τη συγκριση μονοςσου

δλδ ασχετα απο την συγκριση που εβαλε ενας φίλος παραπανω, λες οτι ειναι καλυτερα να παω στην pentax k30 παρα την 5200 της nikon;;

 

την πιο φθηνη απο ελλαδα την βρηκα εδω με 2 φακους δωρο... http://www.vnp.gr/eikona-and-hxos/fotografikes-mixanes/pentax/pentax-k-30-black-kit-da-l-18-55-mm-da-l-50-200-mm-76228.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η σύγκριση αυτή δεν ήταν κάτι http://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Nikon-D5200-versus-Pentax-K-30___850_811  αυτη η σελίδα ειδικεύεται σε συγκρίσεις οσό αφορά τον αισθητήρα.. και εδώ http://www.dpreview.com/reviews/pentax-k-30   μπορείς να διαβάσεις αναλυτικά review. η τιμή που κοιτάς είναι πολύ υψηλή θα σου στείλω link με πμ.....  γενικά καλύτερα να πάρεις έναν φακό 18-135 wr( είναι και αδιάβροχος αλλα ακριβώς) η αν δεν σε νοιάζει τόσο το ζουμ αλλα θέλεις φωτεινότητα κάποιον 17-50 2.8 είτε sigma είτε tamron  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλύτερα να μείνεις σε Nikon-Canon για να έχεις το πλεονέκτημα της μεγαλύτερης ποικιλίας φακών συν οτι στην αγορά των μεταχειρισμένων παιζουν μόνο Canon Nikon και μπορείς να χτυπήσεις διαμαντάκια σε τιμές χώμα

 

Μεταχειρισμένα θα βρείς στις αγγελίες στο Insomnia και στο dpgr.gr

 

Aπέφυγε τους Κιτ άμα θες να βγάζεις τέτοια , και με τα 700 ευρώ μπορείς να πάρεις canon 550d 300κατι euro + tamron 17-50 200κατι ευρώ + βαρβάτο τρίποδο στα 100κατι ευρώ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με τον Rush.

O tamron που σου προτείνει είναι κλάσεις ανώτερος από τους φακούς που δίνουν στα κιτ. Αν μπορέσεις να τον συνδυάσεις με κάποιο σώμα θα έχεις πολύ καλό εξοπλισμό για αρχή.

 

Pentax απέφυγε την καλύτερα. Οι Pentax δίνουν τα περισσότερα σε σχέση με τις άλλες 2 εταιρείες στα σώματα τους, έχουν πολύ καλύτερη ποιότητα κατασκευής από τα entry level των 2 άλλων εταιρειών. αλλά θα φτύσεις αίμα για να βρεις το παραμικρό αξεσουάρ (για ετοιμοπαράδοτο ούτε που το συζητάμε). Το ίδιο και για τα μεταχειρισμένα. Είχα παλιότερα και ξέρω...

 

Μια ερώτηση: Έχεις φίλους-συγγενείς με dslr? τι μάρκα έχουν γιατί αν πάρεις την ίδια ίσως θα μπορείς να ανταλλάσεις και να δανείζεσαι φακούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι το λενε ολοι αυτο για τις pentax πριν κανα μηνα πηρα τον tamron ετοιμοπαραδωτο κανονικα απο Ελλάδα στα μεταχειρισμενα ενδεχομενος να δυσκολευτεις αν και εν τελη εγω οτι ηθελα το βρηκα οχι σε μια μερα αλλα μεσα στον μηνα υο βρήκα.... Και ποσους φακους εχει σκοπο να παρει ποια καποιος.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσους φακους έχει σκοπο να πάρει κάποιος? πολλούς... αυτο ειναι και απο τα μεγάλα πλεονεκτήματα μιας DSLR

Και δεν ειναι τοσο η ποσότητα αλλα η ποιότητα. Οι πραγματικά καλοι φακοί κοστιζουν πολλά λεφτά, το πλεονέκτημα να μπορείς να πάρεις κάποιον μεταχειρισμένο στην μισή τιμή ειναι τεράστιο πλεονέκτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχει καποιος σκοπό να πειραματιστει με φακους ας παρει μια sony nex που περνει απο m39 μεχρι cctv και την βγαζει και φθηνά. Δεν νομιζω οτι καποιος ερασιτέχνης θα παει να παρει σειρα L

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς στην Ελλάδα έχει επικρατήσει η μόδα Canon-Nikon. Κάτι σαν το Παναθηναικός-Ολυμπιακός. Όχι ότι είναι κακές εταιρείες οι υπόλοιπες, απλά δεν στοκάρουν τα μαγαζιά.

Εγώ είχα την Κ10d και με τα 1000 ζόρια είχα βρει ενα φλας TTL της πλάκας για την Pentax και έτρεχα στου διαόλου τη μάνα για να το πάρω ετοιμοπαράδοτο. Ένα άλλο κακό που έχουν είναι η μικρή ποικιλία σε φακούς.

Αν είχαν μεγάλο κοινό στην Ελλάδα και στόκαραν τα μαγαζιά, πιστεύω θα είχαν επικρατήσει. Τέλεια ποιότητα κατασκευής, στιβαρές, weather sealed, ενσωματωμένο stabilizer, πράγματα που για να βρεις στις Canon και τις Nikon πρέπει να πάρεις τα πολύ ακριβά μοντέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...