Προς το περιεχόμενο

Αγορα inkjet πολυμηχανηματος


XronisR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδη εχω καιρο να ασχοληθω με το θεμα εκτυπωσης,βλεπω πολλες επιλογες και δεν ξερω τι να διαλεξω..Απο απαιτησεις θελω να εχει ενα καλο scanner και wifi.Budget εως 100 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.skroutz.gr/s/427086/HP-OfficeJet-Pro-8600-e-All-in-One-Printer-N911a.html

 

Αυτον μου προτεινανε και μενα να παρω. Εχει πολυ καλο scanner απ οτι ειδα. Τσεκαρε και συ. Η τιμη του ειναι στα 150-170 περιπου αναλογα το μαγαζι, αλλα μεχρι τις 31/7 ειναι σε προσφορα απο το public στα 119€. Πιστευω αξιζει. Δες το και συ και πες μου τη γνωμη σου καθως και γω σκεφτομαι να τον τσιμπισω αυριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

φιλε τον έχω κάνα 6μηνο (hp 8600)

είναι απλα απιστευτος

από την μανα του έχει τα xl 951

μισογεμάτα φανταζομαι

 

τον έχω για οικιακή χρήση αλλα έτυχε να τυπώσω καμια 100

φωτογραφίες σε φωτογραφικό χαρτί και έμεινα καγγελο από την ποιοτητα

και μελανια δεν μπορώ να πω ότι έφαγε πάνω από 10 %

Επεξ/σία από Κomos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε τον έχω κάνα 6μηνο (hp 8600)

είναι απλα απιστευτος

από την μανα του έχει τα xl 951

μισογεμάτα φανταζομαι

 

τον έχω για οικιακή χρήση αλλα έτυχε να τυπώσω καμια 100

φωτογραφίες σε φωτογραφικό χαρτί και έμεινα καγγελο από την ποιοτητα

και μελανια δεν μπορώ να πω ότι έφαγε πάνω από 10 %

 

Σημαντικα αυτα που λες!

Σου ειναι ευκολο να δεις και να μου πεις ποσα ml ειναι το καθε μελανι, και ποσο κοστιζουν αν θυμασαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αυτο εδω πηρα εγω κ ειναι jet, πολυ ακριβο μου φαινεται το προτεινομενο παραπανω,

1ον γιατι με τοσα λεφτα παιρνω 2 σαν το δικο μου και

2ον αν ειναι να δωσει τοσα λεφτα καποιος γιατι να μην παει σε laser;;;

Επεξ/σία από patrickdrd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι διαλέγω εκτυπωτές σύμφωνα με τη δυνατότητα να παίρνουν ciss ή κενά μελανοδοχεία με chip. Αγοράζω σετ τα χρώματα με 100 ml το καθένα χωρίς κανένα πρόβλημα, από Αθήνα. Μου κοστίζουν 25 ευρώ. Δεν με ενδιαφέρει η εγγύηση και θεωρώ τα original μελάνια πανάκριβα χωρίς λόγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι εννοεις;

100ml για μεταγγιση σε κενα μελανοδοχεια;

Και γιατι ειδικα με chip?

 

 

Ναί. Αγοράζεις σετ με μπουκαλάκια των 100ml.

 

Εδώ και κάποια χρόνια, τα μελάνια των εκτυπωτών έχουν τσιπάκι και κάποιοι δεν παίρνουν συμβατά. Σε κάποιους EPSON, αν τοποθετήσεις καινούργιο μελάνι και το ξαναβγάλεις, όταν ξαναμπεί το βλέπει σαν άδειο. 

 

Τα συστήματα συνεχούς ροής μελάνης (CISS) έχουν ένα κουμπάκι που κάνει reset το μελάνι, έτσι ώστε να μπορεί να το διαβάσει ο εκτυπωτής ως γεμάτο, όσες φορές το γεμίσεις.

 

Εκτός από τα CISS, υπάρχουν κενά μελανοδοχεία (όχι για όλους τους εκτυπωτές), τα οποία γεμίζεις όσες φορές θέλεις εσύ, γιατί έχουν τάπα από πάνω. Κάθε φορά που τα τοποθετείς, ο εκτυπωτής τα βλέπει ως καινούργια, χάρη στο chip που έχουν. Εγώ χρησιμοποιώ και τα δύο συστήματα και από τότε που τα έβαλα, συμπέρανα και μόνος μου ότι πολλές φορές το μήνυμα που βγάζουν οι εκτυπωτές ότι κάποιο μελάνι θέλει αλλαγή είναι εντελώς εικονικό και δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα. Για παράδειγμα, σ' αυτά που βάζω εγώ, μπορεί τη δεύτερη ημέρα να βλέπει ο εκτυπωτής άδειο πχ το μαύρο, ενώ είναι σχεδόν γεμάτο. Το βγάζω και το βάζω ξανά, και όλα ΟΚ.  Σκέψου λοιπόν, πόσα μελάνια πετάμε επειδή απλά δεν τα διαβάζει ο εκτυπωτής, ή τα θεωρεί άδεια χωρίς να είναι. Εκτός αυτού, τα μελάνια έχουν πάντα τουλάχιστον λίγη ποσότητα μέσα όταν βγαίνει μήνυμα ότι πρέπει να τα αλλάξουμε για να δουλέψει ο εκτυπωτής. 

 

Τα μελάνια που χρησιμοποιώ είναι είτε dye ή pigment (ανεξίτηλα), πολύ καλής ποιότητας και οι εκτυπώσεις δεν έχουν καμία διαφορά σε σχέση με τα αυθεντικά. Μη σου πω ότι είναι και καλύτερες. Τα χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια, και δεν είχα ποτέ πρόβλημα, εκτός από μια φορά που σε ένα σύστημα CISS βούλωσε το σωληνάκι από το ένα μελάνι. Μου το άλλαξαν, και τελείωσε εκεί το θέμα. Εκεί έφταιγα εγώ, γιατί είχα βάλει pigment μελάνια, τα οποία έχουν μικρούς κόκκους και δεν πρέπει να μένουν στάσιμα για πολύ καιρό. Αυτό δεν το ήξερα.

 

Αν έχεις διαβάσει άλλα post μου, θα ξέρεις ότι έχω σχολές. Σκέψου ότι ο όγκος των εκτυπώσεων φτάνει τις 5.000 το μήνα, στην καλύτερη περίπτωση, γιατί τυπώνω μόνος μου μέχρι και flyers που φτιάχνω στο inkscape κάθε μήνα. Άρα, ακόμα και σε επαγγελματική χρήση, έχω ελαχιστοποιήσει το κόστος και η ποιότητα των εκτυπώσεων είναι εξαιρετική, χωρίς υπερβολή, σε σχέση με τις δυνατότητες των πολυμηχανημάτων που έχω.

 

Δεν γράφω λινκ για το μαγαζί που τα παίρνω, για να μη θεωρηθεί διαφήμιση.

 

Για ασπρόμαυρες εκτυπώσεις, χρησιμοποιώ κυρίως Laser, συγκεκριμένα  HP1010, στους οποίους βάζω συμβατά Q2612XL αλλά όχι ξαναγεμισμένα που εισάγονται από εργοστάσιο στην Κίνα και τα φέρει εταιρεία στην Αθήνα. 3500 πραγματικές εκτυπώσεις με 20 και κάτι ευρώ.

Επεξ/σία από BritGreek
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε τον έχω κάνα 6μηνο (hp 8600)

είναι απλα απιστευτος

από την μανα του έχει τα xl 951

μισογεμάτα φανταζομαι

 

τον έχω για οικιακή χρήση αλλα έτυχε να τυπώσω καμια 100

φωτογραφίες σε φωτογραφικό χαρτί και έμεινα καγγελο από την ποιοτητα

και μελανια δεν μπορώ να πω ότι έφαγε πάνω από 10 %

 

Για inkjet το μηχανακι πρεπει να φυσαει.

Θα ελεγες, απο θεμα πληθωρας εκτυπωσεων και κοστους, οτι μπορει να αντικαταστησει επαξια και εναν ασπρομαυρο laser?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...