Προς το περιεχόμενο

No wi-fi


Oxygene

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έκανα πριν λίγο αναβάθμιση στο Arch και για κάποιο λόγο δεν συνδέεται στο wi-fi το netbook. Πιο συγκεκριμένα, χωρίς να έχω αλλάξει ούτε το ESSID ούτε τον κωδικό πρόσβασης και ενώ μέχρι τώρα συνδεόταν κανονικά, εδώ και λίγες ώρες που έκανα την αναβάθμιση, στο wicd εμφανίζει κανονικά τα διαθέσιμα δίκτυα, αλλά όταν πατάω connect λέει ότι συνδέεται (...retrieving ip, done), αλλά το κουμπάκι connect δεν αλλάζει σε disconnect, με λίγα λόγια αποτυγχάνει η σύνδεση κι ας λέει done, δεν φορτώνει σελίδες, δεν κάνει ping κλπ. Έκανα reboot τόσο το netbook όσο και το router, έκλεισα και ξανάνοιξα το wi-fi στο netbook (FN+F2), πάλι τίποτα. Το κινητό μου όμως συνδέεται κανονικότατα στο ασύρματο δίκτυο (είναι αυτό που χρησιμοποιώ αυτή τη στιγμή για να ανοίξω το θέμα). Το router είναι ένα ZTE του ΟΤΕ. Ακούω προτάσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, στο wiki λεει τα εξης:

 

 


Problems after package update

 

Sometimes the wicd client fails to load after a package update due to D-Bus errors.

A solution is to remove the config files in the /etc/wicd/ directory.

# systemctl stop wicd# rm /etc/wicd/*.conf# systemctl start wicd

 

Δοκιμασε αυτο, και αν δεν παιξει... υπαρχει και ο τροπος με netctl..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι σιγουρος, αλλα φυσιολογικα εφοσον μιλαμε για διαγραφη των *.conf, μαλλον ναι.

 

Sorry αν δεν μπορεσω να σε βοηθησω περισσοτερο, εχω πολυ καιρο να ασχοληθω με arch,

και οταν ειχα επαφη χρησιμοποιουσα μονο netctl. Ουτε network manager, ουτε wicd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο module ειναι?

 

μηπως απο kernel update?

ριξτου ενα downgrade να σιγουρευτεις οτι δεν ειναι θεμα driver.

 

αλλιως δοκιμασε καποιον αλλον manager για να δεις αν φταιει ο wicd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίασα τη λύση που ανέφερες και πάλι τίποτα (χρειάστηκε να ξαναεισαγάγω κωδικό, αλλά και πάλι δεν συνδέεται)

@tritonas

 

Δυστηχώς έχω διαγράψει τα παλιότερα πακέτα από την cache

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εναν προηγουμενο kernel, για να δεις αν δουλευει. Μπορει να πηδηξαν το module (μου εχει τυχει)

 

για το netctl τα λεει εδω https://wiki.archlinux.org/index.php/Netctl#Configuration

 

δεν το εχω δουλεψει με wifi το netctl οποτε δεν ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά συνδέθηκε με το netctl και αυτό είχε σαν... παρενέργεια να φτιαχτεί και το wicd

 

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...