Προς το περιεχόμενο

Linuxmint 17 : Μόνο DVD;


Lanike71

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω αν δεν έψαξα καλά, πάντως δε βλέπω κάποια έκδοση σε Cd.

Καλά, τόσο δύσκολο είναι να βγάλουν και μία minimal έκδοση σε cd και τα υπόλοιπα μέσω νετ;

Καμιά πατέντα υπάρχει να μην ξηλώνω το dvd rom μου για να κάνω την εγκατάσταση σε φίλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, λέγεται εγκατάσταση από bootable φλασάκι USB. Στα Windows χρειάζεσαι το unetbootin για την δημιουργία του. Στο Linux η εντολή dd είναι αρκετή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν υπαρχει εκδοση του mint σε μεγεθος cd, μιας και εινια παρα πολλα αυτα που βαζουν πλεον ακομα στο iso της βασικης εγκαταστασης, ασχετως desktop enviroment.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, λέγεται εγκατάσταση από bootable φλασάκι USB. Στα Windows χρειάζεσαι το unetbootin για την δημιουργία του. Στο Linux η εντολή dd είναι αρκετή.

 

Αν θες δώσε λεπτομέρειες.

Επειδή είχε win xp και τα ξήλωσα (είχε πρόβλημα με ιούς-δεν άνοιγε καν), έβαλα πρόχειρα την έκδοση ubuntu 10.10 (τη μοναδική που είχα σε cd- ξέρω, δεν υποστηρίζεται πλέον) απλά για να σερφάρει και να έχει ένα office.

Θα μπορέσω να κάνω τη διαδικασία μέσα από το pc του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε εδώ:

 

http://askubuntu.com/questions/59551/how-to-burn-a-iso-to-a-usb-device

 

Προσοχή στο σωστό γράμμα μετά το sd (αν είναι sdb, sdc κλπ.)! Εκεί σου λέει πώς να το βρείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καντο καλυτερα απο ενα pc με windows και με ενα προγραμμα σαν το unetbootin αν εισαι αρχαριος... Αν κανεις λαθος στο γραμμα που λεει θα κανιες μεγαλη ζημια και ειναι κριμα :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...