Προς το περιεχόμενο

προταση αγορας ΑΜΕΣΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έστω κι αν θέλει απλά να πατάει το κουμπάκι και βγάζει φωτογραφία του προτείνεις να πάρει bridge και όχι dslr;

Η κατηγορία bridge υπάρχει για κάποιους που νομίζουν ότι η ποιότητα της φωτογραφίας μετριέται με τα μεγάλα ζουμ.

Για εκείνους που δεν θέλουν να ασχοληθούν σοβαρά με το άθλημα αλλά δεν θέλουν να έχουν και μια απλή compact και δεν ψαρώνουν οι άσχετοι...

Κατά συνέπεια αγοράζουν μια ογκώδη βλακεία με αισθητήρα μιας compact και το μόνο που πραγματικά παίρνουν είναι άθλια φωτογραφική ποιότητα.

 

Θεσσαλονικιέ ή ψάχνεις για Samsung NX ή πας για φτηνή dslr όπως Nikon D3100 και στην έσχατη (!!) περίπτωση Canon 1000D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έστω κι αν θέλει απλά να πατάει το κουμπάκι και βγάζει φωτογραφία του προτείνεις να πάρει bridge και όχι dslr;

Η κατηγορία bridge υπάρχει για κάποιους που νομίζουν ότι η ποιότητα της φωτογραφίας μετριέται με τα μεγάλα ζουμ.

Για εκείνους που δεν θέλουν να ασχοληθούν σοβαρά με το άθλημα αλλά δεν θέλουν να έχουν και μια απλή compact και δεν ψαρώνουν οι άσχετοι...

Κατά συνέπεια αγοράζουν μια ογκώδη βλακεία με αισθητήρα μιας compact και το μόνο που πραγματικά παίρνουν είναι άθλια φωτογραφική ποιότητα.

 

Θεσσαλονικιέ ή ψάχνεις για Samsung NX ή πας για φτηνή dslr όπως Nikon D3100 και στην έσχατη (!!) περίπτωση Canon 1000D

Συμφωνω μαζι σου. Θελω αμεσα samsung NΧ . Για δευτερο χερι ποια ειναι η σωστη τιμη φιλε μου ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θεσσαλονικιέ έχεις σκοπό να ασχοληθείς σοβαρά με τη φωτογραφία? Να μάθεις πράγματα, να αφιερώσεις χρόνο και χρήμα στο χόμπι που λέγεται φωτογραφία? Αν η απάντηση σου είναι ΝΑΙ, τότε πάρε DSLR. Αν η απάντηση σου είναι ΟΧΙ, θα είναι σαν να αγοράζεις μια Ferrari για να τη χρησιμοποιείς μόνο το Σάββατο για να κουβαλήσεις τα ψώνια από το σούπερ μάρκετ. Θα την έχεις μόνο για να πουλάς μούρη και να ψαρώνουν οι γύρω σου. Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο. Την δουλειά σου την κάνεις και με DSLR, και με BRIDGE και με MIRRORLESS και με το κινητό σου. Φωτογραφίες βγάζουν όλα. Τι ταιριάζει περισσότερο με τις ανάγκες σου είναι το θέμα.

 

Όλα αυτά στα λέω τελείως φιλικά, γιατί δεν μίλησες από την αρχή για αισθητήρες και για ποιότητα εικόνας όποτε μαντεύω πως δεν έχεις ασχοληθεί παραπάνω με το χόμπι της φωτογραφίας. Θες απλά να τραβάς αναμνηστικές φωτογραφίες. Έχω δει πολλούς να αγοράζουν DSLR, και να τις παρατάνε μόλις πάρουν ένα "καλό" φωτοκινητό με "περισσότερα megapixel". Υπάρχει μια παράνοια από τότε που έπεσαν οι τιμές στις DSLR και τρέχουν όλοι να αποκτήσουν από μια χωρίς να ξέρουν και οι ίδιοι το λόγο.

Επίσης στα λέω επειδή σε βλέπω σφιχτό στο budget και θες η αγορά σου να είναι καλή.

Εύχομαι ότι και να πάρεις να είναι καλορίζικο και να το ευχαριστηθείς! :)

Επεξ/σία από stratos_k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Θεσσαλονικιέ έχεις σκοπό να ασχοληθείς σοβαρά με τη φωτογραφία? Να μάθεις πράγματα, να αφιερώσεις χρόνο και χρήμα στο χόμπι που λέγεται φωτογραφία? Αν η απάντηση σου είναι ΝΑΙ, τότε πάρε DSLR. Αν η απάντηση σου είναι ΟΧΙ, θα είναι σαν να αγοράζεις μια Ferrari για να τη χρησιμοποιείς μόνο το Σάββατο για να κουβαλήσεις τα ψώνια από το σούπερ μάρκετ. Θα την έχεις μόνο για να πουλάς μούρη και να ψαρώνουν οι γύρω σου. Τίποτα παραπάνω, τίποτα λιγότερο. Την δουλειά σου την κάνεις και με DSLR, και με BRIDGE και με MIRRORLESS και με το κινητό σου. Φωτογραφίες βγάζουν όλα. Τι ταιριάζει περισσότερο με τις ανάγκες σου είναι το θέμα.</p>

<p> </p>

<p>Όλα αυτά στα λέω τελείως φιλικά, γιατί δεν μίλησες από την αρχή για αισθητήρες και για ποιότητα εικόνας όποτε μαντεύω πως δεν έχεις ασχοληθεί παραπάνω με το χόμπι της φωτογραφίας. Θες απλά να τραβάς αναμνηστικές φωτογραφίες. Έχω δει πολλούς να αγοράζουν DSLR, και να τις παρατάνε μόλις πάρουν ένα "καλό" φωτοκινητό με "περισσότερα megapixel". Υπάρχει μια παράνοια από τότε που έπεσαν οι τιμές στις DSLR και τρέχουν όλοι να αποκτήσουν από μια χωρίς να ξέρουν και οι ίδιοι το λόγο.</p>

<p>Επίσης στα λέω επειδή σε βλέπω σφιχτό στο budget και θες η αγορά σου να είναι καλή.</p>

<p>Εύχομαι ότι και να πάρεις να είναι καλορίζικο και να το ευχαριστηθείς! :)</p>

 

Φιλε δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω καριέρα στον τομέα της φωτογραφίας, ειδικά στα, 40 μου έχω άλλα θέματα να λύσω. Οπότε θέλω ένα φακό καλό έως 200 ευρώ. Η δική σου πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/4373469/Nikon-Coolpix-L830.html

 

 

αυτη λεει τιποτα ; Την δοκιμασα απο κοντα σημερα,δυνατο ζουμ και καλη απεικονιση εικονας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>κοιτα την Nikon j1 μπορεί να είναι πολύ μικρή αλλα ενδεχομένως να εστιαζει ποιο γρήγορα και καλύτερα από της Samsung που κοιτάς</p>

 

Μπορείς να δώσεις link γιατί δεν την βρίσκω στο skroutz

Μήπως εννοείς την j3 στα 199;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Nikon j1 όντως χρησιμοποιεί phase detection (όπως οι dslr) και είναι πιο γρήγορη σε εστίαση από αυτές που χρησιμοποιούν contrast detection. Τα θετικά της όμως τελειώνουν εκεί. Καμμιά σχέση οι φωτό της J1 με αυτές των NX. Αυτές της τελευταίας είναι κλάσεις ανώτερες!

Όσο για την άλλη που ανέφερες είναι μια bridge με όλα τα... ωραία της που σου ανέφερα πιο πριν...

Νομίζω ότι πλέον έχεις αρκετές πληροφορίες για να διαλέξεις τι σου ταιριάζει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην κοιτάς τιμές skroutz απο eu ebay την φέρνεις με τα μισά λευτά, και η ποιότητα τον φωτογραφιών της σε σχέση με τον σαμσ η άλλη aps-c δεν είναι και τόσο τεράστια όσο λένε για την ακρίβεια πέρα από το δύσκολο ξεφοντάρισμα  λόγο μικρότερου αισθητήρα δεν νομίζω οτι θα καταλάβει κάποιος διαφορά ειδικά την μέρα ( στα ψιλά iso σίγουρα υπέρεχουν 1-2 στόπ αλλά πόσες φωτογραφίες θα τραβήξεις σε συνθήκες που χρειάζεται ισο πάνω απο 1600 ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υποψη οτι η j1 ειναι μοντελο του 2011, η j3 του 2013 ενω εχει βγει και η j4 φετος.

 

https://www.skroutz.gr/s/5090488/Nikon-1-J4-Kit.html?from=autocomplete&keyphrase=nikon+1+j4

Επεξ/σία από nickmanak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποψη οτι η j1 ειναι μοντελο του 2011, η j3 του 2013 ενω εχει βγει και η j4 φετος.<br><br><a class="bbc_url" href="https://www.skroutz.gr/s/5090488/Nikon-1-J4-Kit.html?from=autocomplete&keyphrase=nikon+1+j4">https://www.skroutz.gr/s/5090488/Nikon-1-J4-Kit.html?from=autocomplete&keyphrase=nikon+1+j4</a>

Το ξέρω αλλά εγώ αυτή τη στιγμή έχω 200 μετρητά

<p>μην κοιτάς τιμές skroutz απο eu ebay την φέρνεις με τα μισά λευτά, και η ποιότητα τον φωτογραφιών της σε σχέση με τον σαμσ η άλλη aps-c δεν είναι και τόσο τεράστια όσο λένε για την ακρίβεια πέρα από το δύσκολο ξεφοντάρισμα  λόγο μικρότερου αισθητήρα δεν νομίζω οτι θα καταλάβει κάποιος διαφορά ειδικά την μέρα ( στα ψιλά iso σίγουρα υπέρεχουν 1-2 στόπ αλλά πόσες φωτογραφίες θα τραβήξεις σε συνθήκες που χρειάζεται ισο πάνω απο 1600 ;</p>

 

Δεν παίρνω τίποτα από έξω φίλε ξέχνα το. Εσύ ποια προτείνεις δηλαδή έως 200,;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η τιμή που βλέπεις της j1 λογικά ειναι πλασματική και έχει ξεχαστεί απο παλιά οπωτε κοιτα την j3. Αν θέλεις απλα να έχεις μια μηχανή που χωράει πάνω σου και τραβάει φωτογραφίες απλα για να έχεις την στιγμή νομίζω είναι ότι καλύτερο.. Αν θέλεις να πειραματιστής και να κανεις το κατι παραπάνω κοιτα την σαμυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>η τιμή που βλέπεις της j1 λογικά ειναι πλασματική και έχει ξεχαστεί απο παλιά οπωτε κοιτα την j3. Αν θέλεις απλα να έχεις μια μηχανή που χωράει πάνω σου και τραβάει φωτογραφίες απλα για να έχεις την στιγμή νομίζω είναι ότι καλύτερο.. Αν θέλεις να πειραματιστής και να κανεις το κατι παραπάνω κοιτα την σαμυ</p>

 

H j3 είναι Ρέ παιδιά δείτε στο πλαίσιο. Από 199 την δίνουν 179. Σούπερ τιμή πιστεύω για Μόντελο 2013

http://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/fotografikes-mixanes/Nikon-Digital-Camera-J3-10-30mm-White-137833.htm

 

οριστε j3

 

στα 179 πλεον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...