Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με το Live USB (Elementary OS Luna)


XPHSTOS_

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

Είμαι νέος στο άθλημα με τα Unix και έχω σε ένα δεύτερο δίσκο τα Mint και "παίζω" με αυτά.. είμαι ευχαριστημένος αλλά είδα από κάποιο μέλος εδώ (δεν θυμάμαι ποιο, συγνώμη) τα elementary.

Κατα-ενθουσιάστηκα με το interface και θέλω να το δοκιμάσω... 
Αλλά το θέμα είναι ότι δεν μπορώ Install να κάνω αλλά ούτε να το τρέξω για να το δω!

Έχω ένα stickάκι 4GB και περνάω το ISO (64Bit με checkαρισμένο το MD5) με τα εξής:
UNetbootin -> Fail
LinuxLive USB Creator -> Fail
Universal USB Installer -> Fail 

Και by fail εννοώ ότι bootάρω δείχνει για λίγο το keyboard - ubuntu logo (όπως και στα ubuntu όταν κάνεις boot από το stick) και μετά με πηγαίνει σε μια μαύρη οθόνη με τον κέρσορα να τρέχει... 
Δεν μπορώ να γράψω τίποτα και δεν κάνει restart παρα μόνο με το κουμπί από το κουτί.
Το άφησα εχθές όλο το βράδυ και πάλι τίποτα.

Το σύστημα μου είναι: 
Intel Q6600 
MSI P35 Platinum
4GB RAM Kingston
MSI nVidia 560GTi
SAMSUNG 840Pro 256GB

Μετά τις αποτυχημένες προσπάθειες μου, είπα μήπως φταίει το stickάκι και στο ίδιο stick πέρασα ubuntu και δούλεψε μια χαρά.

Έχει κανείς ξανα-αντιμετωπίσει το πρόβλημα αυτό?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το προβλημα ειναι η καρτα σου, την οποια δεν μπορει να δουλεψει σωστα ο nouveau, οποτε σε σταματαει πριν σε βγαλει σε γραφικο περιβαλλον.

Εχει το elementary os επιλογες για να εκκινησει χωρις kms? Ειναι η επιλογη "nomodeset" που φαινεται στο μενου εκκινησης του ubuntu εδω, πατωντας f6 και επιλεγοντας αναλογα

 

X6dvz.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλιστα... Δεν μου εμφανίζει κανένα μενού αλλά έχω την εντύπωση ότι μπορώ να το ρυθμίσω κατα τη δημιουργία του live usb με το LinuxLive USB Creator.
Θα το δοκιμάσω και θα σας πω.

Αν από "τώρα" δεν μου βλέπει την κάρτα, υπάρχει περίπτωση να μην δουλεύει σωστά αν θα το κάνω install?! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν το κανεις εγκατασταση, θα βαλεις και τον driver για την nvidia κια θα απαλλαχτεις απο τον nouveau.

 

Η επιλογη για το nomodeset δεν οριζεται απο το προγραμμα που θα σου περασει το iso στο στικακι, προϋπαρχει στο iso.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αααα αυτό το keyboard icon θεωρούν μενού... :P :P P
Μου αρέσουν τα minimal αλλά αυτοί το παράκαναν.. :P
Άρα εκεί πατάω το F6 και ρυθμίζω το nomodeset...

Ωραία. Σας ευχαριστώ όλους! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν τελειωσεις με την εγκασταση, βαλε αμεσως τον driver της nvidia.

 

Φορ δε ρεκορντ, το ubuntu σου δουλεψε γιατι εχει νεοτερο πυρηνα και xorg, αρα νεοτερη εκδοση του nouveau που υποστηριζει την καρτα σου λιγο καλυτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ... Πρόβλημα και πάλι... :(

Έβαλα nomodeset για το Live USB, όλα ωραία όλα καλά.. κάνω και install το OS έχω τσεκαρισμένη και την επιλογή για updates και 3rd party software... 
Αλλά μετά το install όταν κάνει reboot και δεν ξεκινώ πλέον από το stick μου βγάζει μαύρη οθόνη με κάτι πολύχρωμες γραμμές σαν να χάλασε η GPU ένα πράγμα...
Και κατάλαβα ότι μάλλον θέλει πάλι nomodeset ή όπως λες να βάλω τους drivers της nVidia...

Πως το κάνω αυτό?! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν εκκινει το συστημα και σου βγαζει τις επιλογες ο grub, πατας αυτη που αντιστοιχει στο elementary os (η πρωτη λογικα) και μετα "e" για να επεξεργαστεις τα του grub. Βρισκεις μια γραμμη που ξεκιναει με

linux blablabla
Σε μενα ειναι η προτελευταια. Διπλα στα οσα λεει προσθετεις και το nomodeset, δηλαδη να γινει

linux blablabla nomodeset
Τελος πατας f10 για να εκκινησει με την νεα παραμετρο.

 

Για να κανεις την αλλαγη μονιμη. Ανοιγεις το αρχειο /etc/default/grub

sudo gedit /etc/default/grub
(υποθετω οτι το gedit ειναι ο default text editor του elementary). Βρισκεις τη γραμμη που λεει

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=""
(ή οτι αλλο εχει αναμεσα στα αυτακια) και την κανεις ετσι

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="nomodeset"
Σωζεις και κλεινεις το gedit. Μετα κανεις ενα

sudo update-grub
επανεκκινεις και εισαι ετοιμος.

 

Μια παρατηρηση μονο.

Το elementary os luna βασιζεται στο ubuntu 12.04, το οποιο σιγουρα θα εχει παλιοτερη εκδοση του nvidia driver απο αυτη που κυκλοφορει σημερα, πχ την 304.x. Οποτε τσεκαρε πρωτα αν εχει 331.x που θελει η καρτα σου για να δουλεψει. Θα ειναι με ονομα nvidia-331 ή κατι τετοιο. Βαλε αυτο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ξεκινά ο υπολογιστής δεν μου εμφανίζεται ο grub, μετά το POST κατευθείαν με πάει σε μαύρη οθόνη με τις πολύχρωμες γραμμές.
Από εκεί και πέρα, όσο και να περιμένω δεν ξεκολλά...

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά έχω κάνει την εγκατάσταση σε ξεχωριστό δίσκο και είναι άδειος ο δίσκος δεν έχει άλλα λειτουργικά.
Λογικά θα εμφανιζόταν ο grub αν είχα dual boot σωστά!?

Πάντως μπήκα με το live usb να δω τι ρυθμίσεις έχει ο grub και είναι οι εξης:
GRUB_DEFAULT=0
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true
GRUB_TIMEOUT=10
GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo debian`
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
GRUB_CMDLINE_LINUX=""

Βέβαια δεν μπορώ να κάνω αλλάγες στο αρχείο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλες τον nvidia 331 δηλαδη? Αντε μεγεια!

 

Παραπανω που λέω για το /etc/default/grub, ξεχασα να πω οτι δεν σβηνεις τα οσα λεει αναμεσα στα αυτακια, πχ "quiet splash", απλα προσθετεις διπλα τους το nomodeset, πχ "quiet splash nomodeset".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...