Προς το περιεχόμενο

Σερβις Φωτογραφικών Μηχανών-Εντυπώσεις


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξεκινώ αυτό το θέμα μια και ένα αντίστοιχο που βρήκα είναι πολύ παλιό.

 

Είχα μια Olympus η οποία χάλασε μερικούς μήνες μετά την λήξη της εγγύησης. Παίρνοντας τηλέφωνο στο σέρβις της Olympus διαπίστωσα ότι:

Αν είσαι εντός εγγύησης όλα καλά, τους το στέλνεις με δικά τους έξοδα κλπ, 

Αλλά:

1. Για σέρβις το στέλνουν στο εξωτερικό και δεν γίνεται στην Ελλάδα με ότι αυτό συνεπάγεται για το χρόνο επιδιόρθωσης.

2. Δεν έχει σημασία τι έχει η μηχανή σου. Υπάρχει ένας τιμοκατάλογος με ένα φιξ κόστος ανά μοντέλο. Έτσι εμένα η Olympus vr310 που την είχα πάρει 90 κάτι ευρώ μου ζητάν 70 κάτι ευρώ για να την επιδιορθώσουν. Δεν μπορώ να καταλάβω το ότι το κότσος είναι σταθερό ότι και να έχει. 

 

Τώρα είμαι στο ψάξιμο νέας μηχανής και αποφάσισα να κάνω μια έρευνα και για το σέρβις στις διάφορες μάρκες φωτογραφικών και βέβαια έχω αποκλείσει την olympus. Η αλήθεια είναι ότι δεν βρήκα και πολλά στοιχεία. Οπότε όποιος έχει εμπειρία ας με βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω πως η Nikon εχει service ελλαδα.Αλλα εχω την εντυπωση πως πρακτικα καμια φτηνη κομπακτ δεν αξιζει επισκευη σε εξουσιοδοτημενο εκτος εγγυησης.

 

Μονο εαν βρεις ανταλλακτικα στο eBay και την φτιαξεις μονος σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω πως η Nikon εχει service ελλαδα.Αλλα εχω την εντυπωση πως πρακτικα καμια φτηνη κομπακτ δεν αξιζει επισκευη σε εξουσιοδοτημενο εκτος εγγυησης.

 

Μονο εαν βρεις ανταλλακτικα στο eBay και την φτιαξεις μονος σου.

Αν ξέρεις τι έχει χαλάσει και έχεις και κάποια σχετική ευχέρεια σε κάτι τέτοια.

Έχεις ένα δίκιο και αν έχεις δώσει 30-50 ευρώ για την μηχανή να πάρεις μια καινούρια. Αλλά αν έχεις δώσει 100+ όπως σκοπεύω θα ήθελα να μπορώ να την επιδιορθώσω φτηνά αντί να τρέχω να πάρω καινούρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έχει χαλάσει αν επιτρέπεται?

 

Πατάω το κουμπί για να την ανοίξω, ο φακός ανοίγει,κλείνει, ξανανοίγει, ξανακλείνει. Ανάβει στιγμιαία η οθόνη και μετά η μηχανή κλείνει.

Δοκίμασα με τον φορτιστή στην πρίζα, ένας γνωστός μου την άνοιξε και την καθάρισε μήπως είχε κάποιο σκουπίδι της έβαλε άλλη μπαταρία αλλά καμία αλλαγή. Δεν θυμάμαι να μου έχει πέσει ή να έχει χτυπήσει κάπου και το έπαθε εντελώς ξαφνικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολες οι εταιριες δουλευουν σαν την ολυμπους.η δε νικον,οπως και η ολυμπους,δεν σου πουλαει πλεον ανταλακτικα για να την κανεις μονος σου.ολες οι εταιριες,για σοβαρες ζημιες,στελνουν εξω.η αγορα της ελλαδας ειναι μικρη για να κρατανε ενα εξελιγμενο τμημα επισκευης.βασικα,σε ολοκληρη την ευρωπη,εχουν ενα δυο ,η καθε εταιρια.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...