Προς το περιεχόμενο

Το πρώτο μου linux...


killer76

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H διαδικασία στο suse ειναι κάπως έτσι:

Ψάχνεις για ένα πρόγραμμα στο software.opensuse.org.

Αφού επιλέξεις από ποιά "πηγή" θέλεις να εγκατασταθεί, επιλέγεις 1 click install.

Κατεβαίνει ένα αρχείο με κατάληξη .ymp το οποίο διαβάζει αμέσως το σχετικο πρόγραμμα και α) ενημερώνει για το ποιό/ποια repo πρέπει να προστεθούν και β) με τά την επιλογή τα προσθέτει και ολοκληρώνει την εγκατάσταση.

Δεν χρησιμοποιώ suse, αλλά δεν έχω δει άλλη διανομή να επενδύει σε κάτι τέτοιο (ή να επιλέγει να χρησιμοποιήσει το ίδιο σύστημα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι όντως έτσι γίνεται το είχα ξεχάσει, έχω φύγει απο suse κάμποσο καιρό. Μια τέτοια λογική θα ταίριαζε (και) σε windows λειτουργικά αλλα αυτοί δεν ασχολούνται με τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι στην ίδια φάση με σένα... δουλεύω επαγγελματικά την σουίτα της adobe δοκίμασε και το hackintosh...

Έτσι και Unix θα έχεις και τα γνωστά προγράμματα που θέλεις.. όσο για το web dev καλύτερο από unix os δεν θα βρεις... ;)

Δοκιμασμένο προσωπικά, αλλά αναγκαστικά δεν μπορώ να το κρατήσω ως μόνιμο διότι το σύστημα μου δεν είναι πλήρως συμβατό με αποτέλεσμα να έχω αστάθειες... οπότε για την ώρα δουλεύω με windows και προσπαθώ να μάθω linux για να μου είναι ευκολότερη η μετάβαση στα mac. Μέχρι να στήσω το hackintosh σωστά. ;)

 

Αν πάλι δεν τα δουλεύεις επαγγελματικά ή τουλάχιστον το photoshop το έχεις για μικροσυνθέσεις για τα sites.. το gimp θα σε καλύψει και με το παραπάνω αλλά σίγουρα θα χρειαστεί να περάσεις μια φάση εκμάθησης όπου θα σου σπάσει τα νεύρα γιατί θα δουλεύεις πιο αργά...

 

Επίσης αν το djing το έχεις σαν hobby σίγουρα θα υπάρχουν εφαρμογές που τρέχουν και σε linux που ίσως σε βολέψουν.

 

Anyway, that's my 2cents.. και σου προτείνω ανεπιφύλακτα το hackintosh.

 

 

Δεν ήξερα οτι μπορώ να περάσω macos σε pc. Είναι συμβατό με όλα τα laptop? τι πρέπει να κοιτάξω? εγώ έχω αυτό g62-b15sv

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αφού λύσαμε ένα θεματάκι που είχα με τα windows πέρασα και linux. ολα κομπλε. Dual boot χωρίς πρόβλημα κλπ.

 

Από λινουξ πέρασα το elementary os επειδή είδα κάτι εικόνες και μου άρεσε. Πώς βάζω όμως στην επιφάνεια εργασίας κανα εικονίδιο προγράμματος ή κανα widget (καιρού κλπ)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αφού λύσαμε ένα θεματάκι που είχα με τα windows πέρασα και linux. ολα κομπλε. Dual boot χωρίς πρόβλημα κλπ.

 

Από λινουξ πέρασα το elementary os επειδή είδα κάτι εικόνες και μου άρεσε. Πώς βάζω όμως στην επιφάνεια εργασίας κανα εικονίδιο προγράμματος ή κανα widget (καιρού κλπ)?

 

 

Ρε αδερφέ,ειλικρινά δηλαδή..

 

Πρώτον,"είδα μια εικόνα και μου άρεσε" μου θυμίζει τρόπο επιλογής αυτοκινήτου,γυναίκας.Άμα βγαίνει και σε φούξια ,το πήρε κιόλας.Και όλοι ξέρουμε που καταλήγουν..

Δεύτερον,συγχαρητήρια,το elementary OS είναι από τις πιο ελαφρές διανομές λίνουξ.

Για να τρέχεις win7 όμως,το πισί σου σίγουρα αντέχει βαρύτερες,και καλύτερες,διανομές.

Θαρρώ το elOS,δεν έχει default τον file manager να χειρίζεται το desktop και θα πρέπει να κατεβάσεις κάποιο πρόγραμμα,πιθανώς το ubuntu tweak,και να τον ενεργοποιήσεις εσύ.

Ευκολότερο από ότι ,ίσως,σου ακούγεται..αλλά γιατί...;;Δεν έχεις λάπτοπ 10ετίας.

 

Θα σου βάλω και εγώ μια εικονίτσα,μπορεί και να σου αρέσει.4 επιφάνειες εργασίας είναι,και ο τρόπος να διαλέγεις τι έχεις και σε ποια ,και που θα  εργαστείς.Βγαίνει και σε άλλα σχέδια όπως τρίγωνο,πολύγωνο και κύλινδρο,και διαλέγεις διαφάνεια και φόντο.

Επιμένω στο να αλλάξεις διανομή,χεχε.

 

 

 

cubo_desktop_ubuntu_acqua.jpg

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ρε φιλε. Σαφως και κοιταω περισσοτερα απο την εμφανιση. Απλα βλεπω ΤΟΟΟΟΟΟΣΕΕΕΕΣΣ εκδοσεις που απο οτι διαβαζω πανω κατω το ιδιο ειναι (απ οτι νομιζω), οποτε εβαλα σαν ενα εξτρα κινητρο την εμφανιση.

 

Τεσπα. Επειδη με την βοηθεια σας καταφερα τo dual boot κλπ. και επειδη δεν εχω περασει κανα προγραμμα στο λινουξ και για να ολοκληρωσουμε αυτο το νημα, εχουμε και λεμε...

 

...ειμαι απειρος με το λινουξ και το λαπτοπ μου ειναι το HP G62-b15sv με AMD P340 CPU ΚΑΙ 6GB RAM.

 

UBUNTU, MINT, ELEMENTARY ή κάτι αλλο? οτι μου απαντησετε μεχρι τις 22:00 θα το περασω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mint. Το mint ειναι ubuntu 14.04 customed και το elementary ubuntu 12.04 customed. Και επειδη στον κοσμο του λινουξ νεωτερο = σημαντικοτερο (αν και νεοτερο != καλυτερο τις περισσοτερες φορες), το mint.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H διαδικασία στο suse ειναι κάπως έτσι:

Ψάχνεις για ένα πρόγραμμα στο software.opensuse.org.

Αφού επιλέξεις από ποιά "πηγή" θέλεις να εγκατασταθεί, επιλέγεις 1 click install.

Κατεβαίνει ένα αρχείο με κατάληξη .ymp το οποίο διαβάζει αμέσως το σχετικο πρόγραμμα και α) ενημερώνει για το ποιό/ποια repo πρέπει να προστεθούν και β) με τά την επιλογή τα προσθέτει και ολοκληρώνει την εγκατάσταση.

Δεν χρησιμοποιώ suse, αλλά δεν έχω δει άλλη διανομή να επενδύει σε κάτι τέτοιο (ή να επιλέγει να χρησιμοποιήσει το ίδιο σύστημα).

 

και στην mageia μια χαρα κανεις εγκατασταση πακετων με ενα κλικ

 

http://mageia.madb.org/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και στην mageia μια χαρα κανεις εγκατασταση πακετων με ενα κλικ

 

http://mageia.madb.org/

 

Κανε τον κοπο να διαβασεις ολη την περιγραφη - πολλες διανομες προσφερουν εγκατασταση πακετου με ενα κλικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ubuntu είναι απλά κορυφή για νέους χρήστες!

 

Ναι μωρέ,απλά βάζεις mint,που έχουν την υποστήριξη αλλά όχι και τις μαλακίες της Canonical.

Οπότε,πιο κορυφή τα mint.

 

Κιλλερ,τα open source έχουν τις μεγαλύτερες κοινότητες στο διαδίκτυο.

Δεν υπάρχει πράγμα για το οποίο δε θα βρείς απάντηση ή λύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραια τα λινουξ. Μια τελευται ερωτησουλα.

 

Τωρα, κατα το boot, μου ανοιγουν οι επιλογες linux, κατι αλλες επιλογες του linux και win8. Δούευουν αψογα. Απλα αν δεν πατησω κατι, default μπαινει στo linux. Γινεται καπως να αλλαξω το default σε win8?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...