Προς το περιεχόμενο

Αγορά εκτυπωτή για αντικατάσταση του Canon ip4200


nikos66

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως το λέει ο τίτλος. Είχα χρόνια τον ip4200, βγάζει κάτι προβληματάκια τελευταία, τελείωσαν και τα μελάνια και σκέφτομαι ότι ήρθε η ώρα αλλαγής.

 

Δεν έχω όμως ιδέα πώς έχει διαμορφωθεί η αγορά πλέον και λίγο που κοίταξα μπερδεύτηκα πολύ.

 

Ψάχνω έναν παρόμοιας κλάσης με τον Ip4200 - να έχει αυτόματη διπλή εκτύπωση και ει δυνατόν, αλλά όχι απαραίτητα, να τυπώνει και σε cd. Δεν κάνω ιδιαίτερα βαριά χρήση, κλασική οικιακή τη λες, σελίδες κειμένου κυρίως και καμιά φωτογραφία από την ψηφιακή.

 

Οικονομικά, θα ήθελα να ήμουν γύρω στα 100 ευρώ και να μην ξεπερνούσα τα 130-150 ευρώ

 

Υπάρχει κάποια ιδέα; Προς τα πού να προσανατολιστώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, φίλε. Φαίνεται ακριβώς η συνέχεια του 4200 και σε ικανοποιητικότατη τιμή. Θα τον ψάξω αναλυτικά. Τα μελάνια βέβαια της canon είναι τσιμπημένα, αλλά...

 

Ναι, ξέχασα να το γράψω. Θα προτιμούσα να μην ήταν πολυμηχάνημα. Εκτός αν μιλάμε για κανένα καθαρό value for money.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Για την ιστορία, και για όποιον συμφορουμίτη βοηθάει, τελικά επέλεξα πολυμηχάνημα, το MG5550. Για τον IP7250 σαν να διάβασα αρνητικές εντυπώσεις από κατόχους του, ενώ σε όλα τα reviews θεωρείται μελανοφάγος. Γενικά μου δημιουργήθηκε και η εντύπωση ότι πλέον οι εταιρίες έχουν υποβαθμίσει από μόνες τους τους καθαρούς εκτυπωτές (τουλάχιστον, αυτής της κλάσης) και σε σπρώχνουν σε πολυμηχάνημα.

 

Το έχω λίγες μέρες τώρα και έχω τυπώσει κάποια πράγματα δοκιμαστικά. Δεν μπορώ να έχω ολοκληρωμένη άποψη, αλλά για την ώρα μου φαίνεται ότι είναι όντως αυτό που ήθελα. Σκάνερ και φωτοτυπικό δεν έχω δοκιμάσει, αλλά δεν νομίζω και να δοκιμάσω ποτέ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Τελικά το MG5550 που πήρα έβγαλα παρόμοιο πρόβλημα μέσα σε 3 μήνες. Δεν ξεκινάει την εκτύπωση γιατί δεν βλέπει το χαρτί, μου λέει να βάλω και να ευθυγραμμίσω, ενώ φυσικά έχει χαρτί και όλα ΟΚ.

 

Ποιος έχει την εγγύηση της Canon, ξέρει κανείς; Ψάχνω και δεν βρίσκω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ευχαριστώ, φίλε stelrp.

 

Τη βρήκα τελικά κι εγώ την intersys, αλλά ακόμη δεν το έχω πάει το μηχάνημα. Μου το κάνει ανά τακτά διαστήματα μεν, όχι συνέχεια όμως, και φοβάμαι ότι τσάμπα θα τρέχω και ότι δύσκολα θα βγάλω άκρη.

 

Μάλλον εμπίπτω στην κατηγορία αυτού που λένε: τα σύγχρονα πολυμηχανήματα είναι μιας χρήσης :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Μάλλον εμπίπτω στην κατηγορία αυτού που λένε: τα σύγχρονα πολυμηχανήματα είναι μιας χρήσης :(

 

Μιας χρήσης όχι, αλλά πραγματικά δεν τα φτιάχνουν όπως παλιά. Κι αυτό δεν είναι σχήμα λόγου. Για να μειώσουν κόστος και να πουλάνε πολυμηχανήματα που κάνουν 50-70 ευρώ και τα κάνουν όλα, κάνουν δυστυχώς εκπτώσεις.

 

Στα ακριβότερα μηχανήματα ευτυχώς δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο. Υπάρχει λόγος που ένα πολυμηχάνημα κάνει 60 ευρώ, ενώ ένα άλλο που κάνει ακριβώς τα ίδια πράγματα κάνει 160 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...