Προς το περιεχόμενο

Ερευνητές πετυχαίνουν ρεκόρ ταχύτητας broadband μέσω καλωδίων χαλκού


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ σε χωριό της Λάρισας 1987 kbps δεν φτάνει ούτε 2 mbps καθώς το μικρό αστικό κέντρο βρίσκεται στο διπλανό χωριό σε απόσταση 5,4 kmΑναρωτιέμαι πόσο ασύμφορο είναι να βάλουν μία καμπίνα σε κάθε χωριό απλή όχι vdsl.Εδώ παρότι μικρό χωριό έχουμε πάνω από 150 συνδέσεις.Δεν ξέρω ποιο είναι το όριο για να μπει αυτόνομη καμπίνα.Πάντως internet adsl δεν έχουμε.Με 75 αποσυνδέσεις περίπου την μέρα αυτό δεν είναι adsl,ούτε όταν δεις τρία συνεχόμενα video της μισής ώρας  και πέφτει το snr margin στο 0.1 και κάνει πάλι restart θεωρείται ότι έχουμε adsl.Εδώ μιλάμε ότι πληρώνουμε για κάτι που δεν έχουμε, με τις γραμμές να έχουν line atteounation 75 και κάτι ψηλά.Τι να λέμε τώρα.Ακούω για οπτικές και για vdsl και γελάω απ'ο το κακό μου.Μάλλον εμείς είμαστε πολίτες δεύτερης κατηγορίας.Μένεις σε χωριό;Ψόφα.. σε όλους τους τομείς...Σόρυ είπα και εγώ τον πόνο μου

και πολύ καλα εκανες.....μα καλα εσυ τωρα το καταλαβες ότι ΟΛΗ η Ελλαδα δουλευει για να εχει (σχεδόν τσαμπα)παροχες η Αθηνα???...τεσπα δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν και σορυ....αλλα ειπα και εγω τον...πονο μου ...τελος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

To crosstalking θα πηγαίνει σύννεφο, επίσης το πρόβλημα μου δεν είναι το download αλλά το upload το οποίο οι providers άμα μπορούσαν να το κάνουν 1mbit στο vdsl θα το έκαναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή στον Πειραιά με 

 

και πολύ καλα εκανες.....μα καλα εσυ τωρα το καταλαβες ότι ΟΛΗ η Ελλαδα δουλευει για να εχει (σχεδόν τσαμπα)παροχες η Αθηνα???...τεσπα δεν θελω να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν και σορυ....αλλα ειπα και εγω τον...πονο μου ...τελος..

ναι φίλε σαν απόγονος του Θεμιστοκλή καλά τα λες όλοι για την Αθήνα δουλεύουν γι αυτό έχω

Upload:  874 Kbps.

Download:  7991 Kbps.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ σε χωριό της Λάρισας 1987 kbps δεν φτάνει ούτε 2 mbps καθώς το μικρό αστικό κέντρο βρίσκεται στο διπλανό χωριό σε απόσταση 5,4 kmΑναρωτιέμαι πόσο ασύμφορο είναι να βάλουν μία καμπίνα σε κάθε χωριό απλή όχι vdsl.Εδώ παρότι μικρό χωριό έχουμε πάνω από 150 συνδέσεις.Δεν ξέρω ποιο είναι το όριο για να μπει αυτόνομη καμπίνα.Πάντως internet adsl δεν έχουμε.Με 75 αποσυνδέσεις περίπου την μέρα αυτό δεν είναι adsl,ούτε όταν δεις τρία συνεχόμενα video της μισής ώρας  και πέφτει το snr margin στο 0.1 και κάνει πάλι restart θεωρείται ότι έχουμε adsl.Εδώ μιλάμε ότι πληρώνουμε για κάτι που δεν έχουμε, με τις γραμμές να έχουν line atteounation 75 και κάτι ψηλά.Τι να λέμε τώρα.Ακούω για οπτικές και για vdsl και γελάω απ'ο το κακό μου.Μάλλον εμείς είμαστε πολίτες δεύτερης κατηγορίας.Μένεις σε χωριό;Ψόφα.. σε όλους τους τομείς...Σόρυ είπα και εγώ τον πόνο μου

 

Εσείς είστε τυχεροί στο δικό μου χωριό τώρα βάζουν εξοπλισμό για DSL

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ το vdsl δεν καλυπτει το ουτε το 1/3 της συμπρωτευουσας...Μην περιμενετε γρηγορες εξελιξεις.Όπως σωστά έγραψε ένας χρήστης πιο πάνω από τότε που έκλεισε η χρηματική κάνουλα το 2008 όλα προχωράνε με ρυθμούς χελώνας ! Αναρωτιέμαι ποια είναι αυτά τα 1.000.000 νοικοκυριά που έχουν vdsl οτε και εμείς ακόμα περιμένουμε..Το download δεν μας ενδιαφέρει τόσο στην τελική..Με το upload τι κάνουμε είναι το θέμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλεπω αυξηση αντικειμενικων αξιων για ακινητα που ειναι σε αποσταση λιγοτερη των 100 μέτρων απο το DSLAM...

 

Παντως οι κλαψιαρηδες μην νομιζετε οτι στο εξωτερικο ειναι ολα ροδινα. Λες και στο τελευταιο χωριο στην Αγγλια ολα τα σπιτια έχουν αποσταση μικροτερη του 1km απο το DSLAM ή οπτικη ίνα. Καλυτερο ποσοστο VDSL καλυψης ισως, αλλα και εκει αν κατσεις σε κακη περιοχη δεν θα εχεις ταχυτητες της προκοπης.

 

ΥΓ: Κατι μου λεει οτι η επιστημη εξαντλησε τις φυσικες δυνατοτητες των τηλεφωνικων καλωδιων με τα 24Mbits. Και απο δω και περα η προοδος θα απαιτει ιδανικες συνθηκες. Όπως και στο WiFi εξαντληθηκαν οι δυνατοτητες της 5GHz ISM μπάντας με το 802.11ac, και το WiGig θα δουλευει στα 60GHz, δηλαδη μονο μεσα στο ιδιο δωματιο.

 

ΥΓ2: Αν πρεπει να ξανασκαφτει ολη η Ελλαδα για να εχουμε ταχυτητες της προκοπης, φεξε μου και γλιστρησα. Αν δωθουν οι συχνοτητες που απελευθερωθηκαν απο την αναλογικη τηλεοραση για την αναπτυξη του mobile internet, κυριως σε οτι αφορα τη χωρητικοτητα, ΙΣΩΣ να δουμε ολοι καλες ταχυτητες. Αλλα μαλλον θα δημιουργηθουν νεα τηλεοπτικα καναλια, για να δεχνουν και αυτα τουρκικα σηριαλ και νουθεσιες του Μπαμπη Παπαδημητριου και ελαχιστο "ψηφιακο μερισμα". Βολευτειτε με τις ταχυτητες που εχετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδή στην Ελλάδα για όλα υπάρχει ένας ΜΥΘΟΣ έτσι και εδώ επειδή πετάνε οι εταιρείες παραπλανητικές διαφημίσεις

πιστεύει ο κόσμος ότι έχει Ίντερνετ με διατημικές ταχύτητες ,φρεσκοστυμμένο χυμό από Ελληνικά/Βραζιλιάνικα πορτοκάλια ,φρέσκο γάλα επτά ημερών κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>εδώ δεν χρειάζεται να ανησυχούμε μετά την πετυχημένη πώληση του ΟΤΕ στους φίλους μας τα δίκτυα χαλκού ήταν μια από τις προίκες που τις ξηλώνουν και κερδίζουν από την τιμή του χαλκού </p>

εχω ακουσει ανοησιες και ανοησιες αλλα το δικο σου χτυπαει top 3 ΑΝΕΤΑ.

 

Sent from my iPhone5 using Insomnia

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ σε χωριό της Λάρισας 1987 kbps δεν φτάνει ούτε 2 mbps καθώς το μικρό αστικό κέντρο βρίσκεται στο διπλανό χωριό σε απόσταση 5,4 kmΑναρωτιέμαι πόσο ασύμφορο είναι να βάλουν μία καμπίνα σε κάθε χωριό απλή όχι vdsl.Εδώ παρότι μικρό χωριό έχουμε πάνω από 150 συνδέσεις.Δεν ξέρω ποιο είναι το όριο για να μπει αυτόνομη καμπίνα.Πάντως internet adsl δεν έχουμε.Με 75 αποσυνδέσεις περίπου την μέρα αυτό δεν είναι adsl,ούτε όταν δεις τρία συνεχόμενα video της μισής ώρας  και πέφτει το snr margin στο 0.1 και κάνει πάλι restart θεωρείται ότι έχουμε adsl.Εδώ μιλάμε ότι πληρώνουμε για κάτι που δεν έχουμε, με τις γραμμές να έχουν line atteounation 75 και κάτι ψηλά.Τι να λέμε τώρα.Ακούω για οπτικές και για vdsl και γελάω απ'ο το κακό μου.Μάλλον εμείς είμαστε πολίτες δεύτερης κατηγορίας.Μένεις σε χωριό;Ψόφα.. σε όλους τους τομείς...Σόρυ είπα και εγώ τον πόνο μου

xaxxaxaxaxa εδω χαλκιδικη Ν.πλαγια και φλογητα που το καλοκαιρι εχει 200000 κοσμο το ενα κεντρο ειναι στα πλαγια και το αλλο στα μουδανια .οσοι ειναι τυχεροι και κοντα στο κεντρο εχουν αξιοπρεπει ταχυτητα, ολοι οι οι αλλοι αναμεσα παπαλα .εγω εχω το ενα το κεντρο 5.4 χιλ και το αλλο 5,6 χιλ .φαντασου τη ταχητητα εχω οταν δεν κοβετε εντελως.και εγω τον δικο μου πονο λεω αλλα εκει στον ΟΤΕ ειναι για τον @@@@@@.και μετα θελουμε και τουρισμο ,τρομαρα μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς είστε τυχεροί στο δικό μου χωριό τώρα βάζουν εξοπλισμό για DSL

Θα συμφωνούσα μαζί σου στο χαρακτηρισμό τυχεροί αν το χωριό μου ήταν κάποιο από τα ορεινά του νομού εντελώς αποκομμένο.Ωστόσω απέχουμε 15 km από το κέντρο της Λάρισας   και σίγουρα πολύ λιγότερο από τα αστικά κέντρα του ΟΤΕ που βρίσκονται στα προάστια.Από κει δεν είμαστε πάνω από 11km.Επίσης κυριολεκτικά βρίσκεται πάνω στο δρόμο βασικά χωρίζεται στην μέση από αυτόν που ενώνει την Λάρισα με τα Φάρσαλα τις δύο μεγαλύτερες πόλεις του νομού δηλαδή.Βρισκόμαστε σε μέρος κεντρικότατο ευτυχώς δηλαδή γιατί έχουμε υπεραστική συγκοινωνία κάθε ώρα(υπάρχουν χωριά που έχουν ανά δύο μέρες)οπότε κρίνοντας από την θέση του οικισμού δεν θεωρώ ότι είμαστε τυχεροί.Μάλλον μλκες είμαστε.Το διπλανό χωριό πολύ μικρότερο έχει καμπίνα adsl βρίσκεται σε απόσταση δύο km αλλά δυστυχώς ανήκει στην επαρχία Φαρσάλων και έχει άλλο κωδικό τηλεφώνου ενώ εμείς ανήκουμε στην επαρχία Λάρισας.Αλλιώς θα μπορούσαμε να έχουμε internet από εκεί που είναι και πιο κοντά.Διπλά γκαντέμηδες δηλαδή.Τώρα το πως έχει το δίπλα χωριό καμπίνα με 50 κατοίκους και τρία παιδιά να πηγαίνουν σχολείο δεν μπορώ να το καταλάβω και δεν έχουμε εμείς.Για αυτό σου είπα αποκλείεται να είμαστε τυχεροί. Μλκες είμαστε......

δηλαδή στον Πειραιά με 

 

ναι φίλε σαν απόγονος του Θεμιστοκλή καλά τα λες όλοι για την Αθήνα δουλεύουν γι αυτό έχω

Upload:  874 Kbps.

Download:  7991 Kbps.

7991 kbps;Δεν ξέρεις πόσο σε μισώ! :P Και μόνο του ότι μπορείς να βλέπεις πάνω από τρία video στο youtube σε 480p σερί χωρίς restart ή να έχεις το xbmc χωρίς κολλήματα στις hd σειρές αυτό τα λέει όλα. Θα  ΠΛHΡΩΝΑ OΣΟ OΣΟ ΓΙA 8 MBPS ταχύτητα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφερον..αλλα σε αυτη τη φαση το προβλημα δεν οι φυσικοι περιορισμοι των καλωδιων αλλα το οτι οι εταιρεις δεν νοιαζονται να προσπαθησουν για παραπανω ταχυτες και πατανε πολυ στο νομικο "εως" 24mbps...

επισης για να παρακαμψουμε τα "εως" θα πρεπει να κανουμε συνδεση συγχρονισμενης γραμμης, θα πιανουμε 24ρα αλλα θα τσουζει ο κωλος μας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο μεγαλύτερη ταχύτητα τόσο το καλύτερο, αλλά εγώ με τα 12Mbps πραγματικής ταχύτητας είμαι υπερευχαριστημένος και δε θα πλήρωνα ούτε μισό € παραπάνω για vdsl.

 

Σας την έσπασα ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι εγω συμνφνω μαζι σοιυ 11mbps πραγμαικης ταχυτητας πιανω και ομως  κανω μια χαρα τολα αυτα που θελω, δεν μου χρειαζεται ακτι παραπανω για να το πληρωνω ασκοπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...