Προς το περιεχόμενο

Ερευνητές πετυχαίνουν ρεκόρ ταχύτητας broadband μέσω καλωδίων χαλκού


mary

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί οι εταιρείες τηλεπικοινωνιών ανά το κόσμο να επενδύουν σε δίκτυα οπτικών ινών, αλλά το γνωστό καλώδιο του τηλεφώνου έχει λίγη ζωή ακόμα.Ειδικοί στα Bell Labs της Alcatel Lucent υποστηρίζουν πως κατέγραψαν ένα νέο παγκόσμιο ρεκόρ πετυχαίνοντας υψηλές ταχύτητες έως 10Gbps μέσα από τα παλιά και γνωστά καλώδια τηλεφώνου που υπάρχουν σχεδόν παντού στους δρόμους των πόλεων.

 

Ο στόχος δεν είναι εδώ να ξεπεραστούν τα όρια αλλά να δοθεί η δυνατότητα στις εταιρείες τηλεπικοινωνιών να χρησιμοποιήσουν την υπάρχουσα υποδομή για την επίτευξη ταχυτήτων τόσο υψηλών που θα μπορούσαν να "κοντράρουν" αυτές των δικτύων οπτικών ινών. H ταχύτητα βεβαίως παίζει μεγάλο ρόλο ωστόσο η πρωτότυπη τεχνολογία της Alcatel προς το παρόν περιορίζεται από την εμβέλεια μετάδοσης της. Η ταχύτητα που κατάφερε να επιτύχει το Bell Labs ήταν 10Gbps από απόσταση 30 μέτρων ενώ για ταυτόχρονο upload και download η ταχύτητα έφτασε το 1Gbps από απόσταση 70 μέτρων.

Οι μετρήσεις υποδεικνύουν πως οι εταιρείες θα πρέπει να εργαστούν πολύ περισσότερο προκειμένου να επιτύχουν παρόμοιες ταχύτητες για τα νοικοκυριά, αφού τα καφάο μπορεί ενδεχομένως να είναι εφοδιασμένα με καλώδια οπτικών ινών αλλά το υπόλοιπο δίκτυο που φτάνει σε κάθε σπίτι αποτελείται από χάλκινες καλωδιώσεις.

 

Προς το παρόν, αρκετοί πάροχοι δοκιμάζουν το νέο πρότυπο πάνω στο οποίο βασίζεται η τεχνολογία των Bell Labs. Πολύ πιθανό μετά από λίγα χρόνια να δούμε τέτοιες ταχύτητες -με πιο πιθανό συμμετρική 1Gbps στο μέγιστο- εφόσον βεβαίως κρίνουν πως τα δίκτυα οπτικών ινών δεν είναι και η πιο καλύτερη ή συμφέρουσα λύση.

 

Link.png Site: Engadget

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ενδιαφερον..αλλα σε αυτη τη φαση το προβλημα δεν οι φυσικοι περιορισμοι των καλωδιων αλλα το οτι οι εταιρεις δεν νοιαζονται να προσπαθησουν για παραπανω ταχυτες και πατανε πολυ στο νομικο "εως" 24mbps...

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ δεν χρειάζεται να ανησυχούμε μετά την πετυχημένη πώληση του ΟΤΕ στους φίλους μας τα δίκτυα χαλκού ήταν μια από τις προίκες που τις ξηλώνουν και κερδίζουν από την τιμή του χαλκού  

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλά σου λέει ότι δεν πρόκειται να επενδύσουν  στον νέο εξοπλισμό (όπως δεν βάλανε καμπίνες ή ίνες παντού ) γιατί τους βολεύει η υπάρχουσα κατάσταση  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ναι αλλά σου λέει ότι δεν πρόκειται να επενδύσουν  στον νέο εξοπλισμό (όπως δεν βάλανε καμπίνες ή ίνες παντού ) γιατί τους βολεύει η υπάρχουσα κατάσταση

ποιος το λέει? FTTC θα μπει "παντού", απλά γίνεται σταδιακά, όπως και σε άλλες χώρες του εξωτερικού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιος το λέει? FTTC θα μπει "παντού", απλά γίνεται σταδιακά, όπως και σε άλλες χώρες του εξωτερικού...

καλά στο ελαντα ζουμε,εγώ περίμενα απο την 2 λυκείου να ανοίξει το μετρό στο ελληνικό για να πάω στο σχολείο μου στην ηλιούπολη και αυτό άνοιξε ενώ πήγαινα στο 2ο έτος της σχολής μου δηλαδή 4 χρόνια μετά απο το προγραμματισμένο ενώ οι εγκαταστάσεις ήταν έτοιμες προς χρήση απο τότε......φαντάσου εδώ που πρέπει να φτιάξουν και τις γραμμές του δικτύου.

απο το 8 και μετά που έκλεισε η βρύση με τα λεφτά τελειώσαμε σαν χώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εδω στο Περιστερι-Χρυσουπολη οταν καταφερνουμε και εχουμε 4mbps κανουμε κολοτουμπες απο την χαρα μας.

Ναι οντως 4 και πολυ ειναι ασε ...... και σε ορισμενα dslam στο αιγαλεω ειναι το ιδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

καλά στο ελαντα ζουμε,εγώ περίμενα απο την 2 λυκείου να ανοίξει το μετρό στο ελληνικό για να πάω στο σχολείο μου στην ηλιούπολη και αυτό άνοιξε ενώ πήγαινα στο 2ο έτος της σχολής μου δηλαδή 4 χρόνια μετά απο το προγραμματισμένο ενώ οι εγκαταστάσεις ήταν έτοιμες προς χρήση απο τότε......φαντάσου εδώ που πρέπει να φτιάξουν και τις γραμμές του δικτύου.

απο το 8 και μετά που έκλεισε η βρύση με τα λεφτά τελειώσαμε σαν χώρα.

και στο εξωτερικό σταδιακά γίνεται, ρίξε μια ματιά πχ για το vdsl και την κάλυψη της BT στην Αγγλία, πόσο είχε όταν άρχισε η εμπορική διάθεση και πόσο έχει φτάσει τώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ σε χωριό της Λάρισας 1987 kbps δεν φτάνει ούτε 2 mbps καθώς το μικρό αστικό κέντρο βρίσκεται στο διπλανό χωριό σε απόσταση 5,4 kmΑναρωτιέμαι πόσο ασύμφορο είναι να βάλουν μία καμπίνα σε κάθε χωριό απλή όχι vdsl.Εδώ παρότι μικρό χωριό έχουμε πάνω από 150 συνδέσεις.Δεν ξέρω ποιο είναι το όριο για να μπει αυτόνομη καμπίνα.Πάντως internet adsl δεν έχουμε.Με 75 αποσυνδέσεις περίπου την μέρα αυτό δεν είναι adsl,ούτε όταν δεις τρία συνεχόμενα video της μισής ώρας  και πέφτει το snr margin στο 0.1 και κάνει πάλι restart θεωρείται ότι έχουμε adsl.Εδώ μιλάμε ότι πληρώνουμε για κάτι που δεν έχουμε, με τις γραμμές να έχουν line atteounation 75 και κάτι ψηλά.Τι να λέμε τώρα.Ακούω για οπτικές και για vdsl και γελάω απ'ο το κακό μου.Μάλλον εμείς είμαστε πολίτες δεύτερης κατηγορίας.Μένεις σε χωριό;Ψόφα.. σε όλους τους τομείς...Σόρυ είπα και εγώ τον πόνο μου

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

έχει ανακοινωθεί έργο από το κράτος για τέτοιες περιπτώσεις αν δεν κάνω λάθος, το πότε θα υλοποιηθεί άγνωστο βέβαια...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει ανακοινωθεί έργο από το κράτος για τέτοιες περιπτώσεις αν δεν κάνω λάθος, το πότε θα υλοποιηθεί άγνωστο βέβαια...

Μακάρι να γίνει αλλά δεν το βλέπω...Αυτό που έμαθα ψάχνοντας στο νετ είναι ότι υπάρχει Ευρωπαϊκή οδηγία ότι πρέπει ως το τέλος του 2014 η χαμηλότερη ταχύτητα στην Ευρώπη να είναι τα 4 mbps.Πριν από δύο βδομάδες έγιναν οι εργασίες στο αστικό κέντρο του διπλανού χωριού για την εν λόγο αναβάθμιση(μου το είπε  παιδί που συμμαθητής πριν από μία εικοσαετία μου που είναι τεχνικός και συμμετείχε σε αυτήν) αλλά και πάλι λόγο της απόστασης 5,4 km δεν είδαμε απολύτως καμία διαφορά.Μάλιστα ζήτησα να με πάνε πάλι στα 4mbps αλλά δυστυχώς οι αποσυνδέσεις διπλασιάστηκαν και αναγκάστηκα να γυρίσω πάλι στα 2.Μακάρι όπως λες να υπάρχει και κάτι άλλο στον ορίζοντα.... μόλις μου έδωσες ελπίδα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάπτυξη χωρίς σοβαρή υποδομή τηλεπικοινωνιών δεν γίνεται. Γι' αυτό όταν ακούω για επιχειρηματικότητα και επενδύσεις έχοντας στο νου μου τις ανύπαρκτες υποδομές με πιάνουν τα διόλια μου :devil: .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...