Προς το περιεχόμενο

Απορία περί ψηφιακής μηχανής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρόσφατα πήρα μια samsung WB350F.

Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τη μηχανή, φθηνή και καλή!

 

Μιας και είναι η πρώτη μου ψηφιακή έπαιζα λίγο με τις ρυθμίσεις για να δω πως ακριβώς δουλεύουν.

Αυτό που παρατήρησα είναι ότι στις χειροκίνητες ρυθμίσεις στην πραγματικότητα η ταχύτητα κλείστρου δεν αλλάζει, όσο το χαμηλώνεις.

Στις μικρές ταχύτητες, σε μεγάλο χρόνο έκθεσης, οι χρόνοι είναι πραγματικοί. Για παράδειγμα Σε 3 δευτερόλεπτα λήψη, με το πάτημα του shutter η μηχανή μετράει 3 δευτερόλεπτα, κλείνει το κλείστρο, και το κρατάει κλειστό για 3 δευτερόλεπτα και έπειτα ανοίγει ξανά. Δηλαδή από τη στιγμή που θα πατήσω το shutter θα δώ τη φωτογραφία μετά από 6 δευτερόλεπτα. ενώ στην πραγματικότητα η λήψη είναι 3δευτ. γιατί στα επόμενα 3 το κλείστρο μένει κλειστό.

Το ίδιο συμβαίνει και στα 6" : πατάς το κουμπί και μετράει 6" ανοιχτό + 6" κλειστό και η φώτο είναι έτοιμη.

Το ίδιο και στα 8" κτλ...

Στις μεγάλες ταχύτητες, δεν θυμάμαι μετά από πιο σημείο το κλείστρο έχει σταθερό χρόνο.

Δηλαδή είτε το έχεις στο 1/2000 είτε στο 1/100 το άνοιξε/κλείσε είναι ίδιος χρόνος, σύμφωνα με αυτό που ακούει το αυτί μου.

Το αποτέλεσμα είναι όμως διαφορετικό

 

Σύμφωνα με αυτά έχω 2 απορίες:

1) Γιατί στους μεγάλους χρόνους, ο χρόνος που χρειάζεται για να πάρουμε τη φώτο είναι διπλάσιος από το χρόνο έκθεσης; Γιατί το κλείστρο να μείνει κλειστό όσο χρόνο ήταν ανοιχτό;

 

2) γιατί στους μικρούς χρόνους το κλείστρο κρατάει συγκεκριμένο χρόνο; Αυτό προφανώς πρέπει να είναι κατασκευαστικό

 

Επίσης.........

 

3) Γιατί υπάρχει το κλείστρο; εφόσον μπορούμε να πάρουμε εικόνα μέσω software, like "Print Screen" :P

Στο φιλμ είναι λογικό γιατί μένει εκτεθειμένο και "καίγεται" απ το φως, στις ψηφιακές;

Επεξ/σία από Giorgos3924
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) χρειαζεσαι το διπλασιο επιδη σε αυτον τον χρονο η μηχανη επεξεργαζεται την εικονα μεχρι αυτην να αποθηκευτει στην μνημη.

2) στους μικρους χρονους το ακους ιδιο επειδη προφανως η καμερα σου δεν εχει κλειστρο. αυτο που ακους αναπαραγεται απο τα ηχεια της καμερας.

3) ο αισθητηρας δουλευει το ιδιο και στις δυο περιπτωσεις. αυτο που αλλαζει ειναι ο τροπος με τον οποιο περνουμε τα δεδομένα απο τον αισθητηρα και τα μεταφέρουμε στο φιλμ ή στην μνημη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) χρειαζεσαι το διπλασιο επιδη σε αυτον τον χρονο η μηχανη επεξεργαζεται την εικονα μεχρι αυτην να αποθηκευτει στην μνημη.

2) στους μικρους χρονους το ακους ιδιο επειδη προφανως η καμερα σου δεν εχει κλειστρο. αυτο που ακους αναπαραγεται απο τα ηχεια της καμερας.

3) ο αισθητηρας δουλευει το ιδιο και στις δυο περιπτωσεις. αυτο που αλλαζει ειναι ο τροπος με τον οποιο περνουμε τα δεδομένα απο τον αισθητηρα και τα μεταφέρουμε στο φιλμ ή στην μνημη.

2) έχω κλείσει τον "ήχο του κλείστρου", ακούγεται κανονικά το κλείστρο, το βλέπω κιολας.

3) νομίζω πως στην πραγματικότητα δεν χρειαζόμαστε κλείστρο. αν υπήρχε φιλμ, τότε ναι, θα χρειαζόμαστε κλείστρο για να αποφύγουμε τον θόρυβο που κάνει η κίνηση του καθρέφτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) έχω κλείσει τον "ήχο του κλείστρου", ακούγεται κανονικά το κλείστρο, το βλέπω κιολας.

3) νομίζω πως στην πραγματικότητα δεν χρειαζόμαστε κλείστρο. αν υπήρχε φιλμ, τότε ναι, θα χρειαζόμαστε κλείστρο για να αποφύγουμε τον θόρυβο που κάνει η κίνηση του καθρέφτη

1) ο διπλάσιος χρόνος χριάζεται γιατί μάλλον τραβάει και μια δεύτερη φωτογραφία ώστε να αφαιρέση τον θόρυβο απο καμμένα πιξελ η κάτι τέτοιο λόγο τις μεγάλης έκθεσης ( 3 δευτερόλεπτα είναι πολλά για τέτοια κάμερα) 

2 δεν νομίζω οτι με το μάτι μπορείς να καταλάβεις διαφόρα στο 1/100 με 1/1000 του δευτερόλεπτου εφόσον το αποτέλεσμα είναι διαφορετικό ( φαντάζομαι ποιο σκοτείνο σε ποιο μικρή ταχύτιτα για ίδιες της άλλες ρυθμήσεις είναι οκ

3) χονδρικά τα λεει εδώ http://www.steves-digicams.com/knowledge-center/why-digital-cameras-have-mechanical-shutters.html#b

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) ο διπλάσιος χρόνος χριάζεται γιατί μάλλον τραβάει και μια δεύτερη φωτογραφία ώστε να αφαιρέση τον θόρυβο απο καμμένα πιξελ η κάτι τέτοιο λόγο τις μεγάλης έκθεσης ( 3 δευτερόλεπτα είναι πολλά για τέτοια κάμερα) 

2 δεν νομίζω οτι με το μάτι μπορείς να καταλάβεις διαφόρα στο 1/100 με 1/1000 του δευτερόλεπτου εφόσον το αποτέλεσμα είναι διαφορετικό ( φαντάζομαι ποιο σκοτείνο σε ποιο μικρή ταχύτιτα για ίδιες της άλλες ρυθμήσεις είναι οκ

3) χονδρικά τα λεει εδώ http://www.steves-digicams.com/knowledge-center/why-digital-cameras-have-mechanical-shutters.html#b

1) δεν τραβάει δευτερη φωτογραφία γιατί αν δεις λέω πως το 2ο μισό του χρόνου το κλείστρο είναι κλειστό, παράδειγμα: 2 δευτερόλεπτα έκθεση = 2 δευτερόλεπτα ανοιχτό κλείστρο + 2 δευτερόλεπτα κλειστό κλείστρο και μετά ανοίγει πάλι για live view 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτό εννοώ τραβάει με κλειστο το κλείστρο ( dark frame λέγεται)  ίσως να έχει και κάποπια ρύθμιση nr off on όπου να μπορείς να το σταμάτησεις αλλα γενικά είνια καλό να υπάρχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομίζω οτι κερδίζεις κάτι αν είχε raw format θα βοήθαγε αλλα δεν έχει η καμερά σου.. οπώτε απλα τραβάς σε fine Ποιότητα και αν θέλεις κάνεις resize αργότερα με κάποιο πρόγραμμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...