Προς το περιεχόμενο

Επιλογή οικονομικής βιντεοκάμερας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψαχνω εδω και καιρό για μια κάμερα, αλλά δεν έχω καταφέρει να βρω κάτι οπως στο θέλω, κύριως λόγω του περιορισμού στο budget.
Δεν θα ελεγα οτι εχω ιδιαιτερες απαιτησεις, ωστοσο θελω καποιες συγκεκριμενες προδιαγραφες:
- να ειναι κατά βάση, 'καμερα'/camcorder
- τιμή: 120, εώς maximum 150€ και σε καμια περιπτωση περισσοτερα
- να ειναι 'επωνυμη', δηλαδη οχι no name μαρκες
- να έχει οπτικο ζουμ (εδω ξεσκαρταρουν οι περισσοτερες), τουλαχιστον 12x
- να αποθηκεύει ψηφιακά σε κάποια μνήμη
- μια σχετικα καλη αυτονομια μπαταριας
- να εχει παύση, κατα την ληψη βιντεο (οπως ειχα και παλιότερα/δεν ξερω τωρα- οι κάμερες)

Δεν εχω ξεκαθαρισει ποσο καλά γινεται η δουλειά με ψηφιακές φωτογραφικές μηχανές. Γενικα σε σχεση με το παρελθον τα πραγματα εχουν βελτιωθει πολυ βεβαια, αλλα πχ πολλες δεν μπορουν να κανουν ζουμ κατα την ληψη, ή εχουν μικρο οπτικο ζουμ.

Πολλες 'υποτιθεμενες' βιντεοκαμερες νεας γενιας σε στυλ 'γκατζετ', βλεπω οτι δεν έχουν καθολου ή εχουν μηδαμινο ζουμ.
Το θεωρω επιεικως απαραδεκτο, και δεν εχει καν νοημα, οταν ακομη και η δεκαπενταετιας καμερα μου εχει ενα 20αρι οπτικο ζουμ.

Αλλες 'δυνατοτητες' οπως video format, θυρες, hd ληψη, ποιοτητα εικονας, ευκολίες κλπ δεν τιν αναφερω καν, τις θεωρω αυτονοητες/τυποποιημενες/δεδομενες και ίσως και δευτερευουσες.

Μπορω να αγορασω όχι μονο απο ελληνικη αγορα, αλλα αν υπαρχουν καλυτερες τιμες, και απο ebay και amazon.

Δεν θεωρω οτι ζητω τιποτε σπουδαιο, εν ετει 2014, οταν ζηταω μια 'καμερα'/καμερα, με οπτικο ζουμ(ποσο αυτονοητο πια), μιας καποιας επωνυμης εταιριας (οχι παπατζιλικια λες και παιρνω webcam της πλακας), αποθηκευση σε μνημη(ε που αλλου, σε κασετα), pause στην ληψη, και μια καλη μπαταρια. Με max 150αρι €, δεν υπαρχει προταση στην αγορα με αυτά που ψάχνω;

Εκτος κι αν πουμε οτι κινουμαστε στον χωρο των ψηφιακων φωτογραφικων, αν πχ οι καμερες πανε για 'εξαλειψη', ή αν οι φωτογραφικες υπερκαλυπτουν αυτά που ζητάω.
Αλλα θεωρώ ότι μια καμερα προσανατολισμενη στην εγγραφη κινουμενης εικονας, ειναι ειδικη και οτι καλυτερο απο μια φωτογραφικη που 'τα κανει ολα και συμφερει', αλλα το συζηταμε κι αυτο.

Περιμενω λοιπον τις προτασεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...