Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις - συζήτηση σχετικά με RAW vs TIFF vs JPEG


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι ρυθμίσεις ψάχνεις?

 

100% quality, Srgb color space, και  ένα πρότυπο ονόματος αρκεί για τα πάντα εκτός sharpening

Για απόλυτα σωστό sharpening πρέπει να ξέρεις το μέγεθος που θα εκτυπωθούν(εμφανισθουν) και τότε υπάρχουν συγκεκριμένες διαδικασίες και αλγόριθμοι. Για αυτό που θες όμως το standard για glossy ή screen δοκίμασε και όποιο σου αρέσει. Χωρίς resize

 

Εννοείται ότι η οθόνη σου δείχνει σωστά τα χρώματα και τους τόνους (δεν μιλάω για καλιμπράρισμα με συγκεκριμένο εκτυπωτή αλλά τουλάχιστον αυτό που βλεπεις με αυτό που θα τυπωθεί σε ένα lab να είναι κοντά). Αν δεν εχεις τυπώσει ποτέ κάνε δοκιμές αυξάνωντας και μειώνοτας τα shadows συνήθως εκεί υπάρχει θέμα

Επεξ/σία από TAKE5
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ρυθμίσεις ψάχνεις?

 

100% quality, Srgb color space, και  ένα πρότυπο ονόματος αρκεί για τα πάντα εκτός sharpening

Για απόλυτα σωστό sharpening πρέπει να ξέρεις το μέγεθος που θα εκτυπωθούν(εμφανισθουν) και τότε υπάρχουν συγκεκριμένες διαδικασίες και αλγόριθμοι. Για αυτό που θες όμως το standard για glossy ή screen δοκίμασε και όποιο σου αρέσει. Χωρίς resize

 

Εννοείται ότι η οθόνη σου δείχνει σωστά τα χρώματα και τους τόνους (δεν μιλάω για καλιμπράρισμα με συγκεκριμένο εκτυπωτή αλλά τουλάχιστον αυτό που βλεπεις με αυτό που θα τυπωθεί σε ένα lab να είναι κοντά). Αν δεν εχεις τυπώσει ποτέ κάνε δοκιμές αυξάνωντας και μειώνοτας τα shadows συνήθως εκεί υπάρχει θέμα

Θα εκτυπωσω 2-3 και θα δω πως θα βγουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χρειάζεται zoom, εννοείται ότι θα γίνει στο raw αρχείο και μετά export σε tiff. Δεν νομίζω να έχει νόημα το jpg για την εκτύπωση. Εξ άλλου τα προγράμματα ανοίγουν πάντα τις photo σε ασυμπίεστη μορφή χωρίς να σημαίνει φυσικά ότι θα δεις κάτι παραπάνω απ´ το jpg. Ό,τι χάθηκε από την συμπίεση jpg, χάθηκε για πάντα. Όταν ανοίξεις jpg 300kb ο χώρος που θα καταλάβει στη μνήμη θα είναι ο χώρος του ασυμπίεστου (π.χ. 2MB). Επιμένω στα tiff, όσο για την εκτύπωση πάντα προτιμώ τα καλά φωτογραφεία.

 

Αν κάνω κάπου λάθος συγχωρέστε με, οι αντιρρήσεις δεκτές :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χρειάζεται zoom, εννοείται ότι θα γίνει στο raw αρχείο και μετά export σε tiff. Δεν νομίζω να έχει νόημα το jpg για την εκτύπωση. Εξ άλλου τα προγράμματα ανοίγουν πάντα τις photo σε ασυμπίεστη μορφή χωρίς να σημαίνει φυσικά ότι θα δεις κάτι παραπάνω απ´ το jpg. Ό,τι χάθηκε από την συμπίεση jpg, χάθηκε για πάντα. Όταν ανοίξεις jpg 300kb ο χώρος που θα καταλάβει στη μνήμη θα είναι ο χώρος του ασυμπίεστου (π.χ. 2MB). Επιμένω στα tiff, όσο για την εκτύπωση πάντα προτιμώ τα καλά φωτογραφεία.

 

Αν κάνω κάπου λάθος συγχωρέστε με, οι αντιρρήσεις δεκτές :)

Επειδη ομως εγω τωρα εκανα την φωτογραφιση επαρχια και εμεινα στο σπιτι εδω δεν ειμαι αθηνα ωστε να εχω την πολυτελεια του καλου φωτογραφειου και στην πολη μου υπαρχουν 2(!) μονο οποτε οι επιλογες ειναι ελαχιστες. Θα παω και στους δυο και θα δω τα καλυτερα αποτελεσματα! 

post-244242-0-59594100-1404822056_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παραξενο που τα jpg πιανουν περισσοτερο χωρο στο σκληρο σου απο τα raw?(1,65gb τα 228αρχεια ~3,3gb τα 453 σε αντιθεση με τα 2,15 των raw)

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τα 452 είναι με τα xmp. Απλά μου φαίνεται τελείως παράλογο να έχει τόσο μεγάλο μέγεθος ο φάκελος με τα tiff τη στιγμή που είναι ανάλογα σε ποιότητα με τα raw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω ψάξει αλλά, απ´ όσο καταλαβαίνω στα raw η πληροφορία είναι κατά κάποιον γραμμένη σε μορφή metadata και μετατρέπεται σε εικόνα κατά το viewing. Κάτι σαν τα xmp που με ελάχιστο όγκο έχουν τις πληροφορίες για μια δεύτερη εικόνα (αυτή με τις αλλαγές). Αλλιώς θα ήθελες άλλον τόσο όγκο για να αποθήκευσεις την εικόνα με τις αλλαγές. Στα tiff η πληροφορία ειναι γραμμένη pixel by pixel και χωρίς καμμία συμπίεση. (Τα raw έχουν).

 

Δεν είναι και πολύ επιστημονική η εξήγηση αλλά έτσι το αντιλαμβάνομαι βάσει της πείρας μου απ´ το video processing.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαίνεται πως δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση. Απ´ αυτά που διαβάζω θα έκανα τα jpg sRGB και για τα tiif θα ρωτούσα το φωτογραφείο που θα τυπώσει, αν έχεις βρει ένα που να ξέρουν καλά το θέμα, αλλιώς Adobe RGB που λένε ότι είναι πιο κατάλληλο για printing. Στο video που ειναι το πεδίο μου, φυσικά sRGB.

 

http://www.cambridgeincolour.com/tutorials/sRGB-AdobeRGB1998.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια ξανα, σε λιγο δινω τις φωτογραφιες, τις εκανα Adobe RGB 1998 16bit. Η καμερα στα original raw εχει 8 bit Adobe RGB 1998

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γερός και σοφός να είναι ο Γιαννάκης! ( έτσι δεν τον βάφτισαν; )

Ναι!!! Φοβερος ο μικρος αν και ελιωσε στο κλαμα! Και με φοβερους γονεις! Ευχαριστουμε!!! :)

Υ.Γ Το θεμα θα κλειδωθει αφου εκανε τον κυκλο του!

Υ.Γ 2 Δεν κλειδώνει αλλάξαμε τον τίτλο και πλέον το θέμα είναι ένα μέρος όπου όλοι θα μπορούν να ρωτούν ότι θέλουν σχετικά με τα 3 filetypes.

Επεξ/σία από Καρχαρίαςςς
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...