Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις - συζήτηση σχετικά με RAW vs TIFF vs JPEG


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα! Χθες ειχα παει σε μια βαφτιση για φωτογραφος, σημερα εκατσα και εφτιαξα τις φωτο στο lightroom και τις εκανα export. ΟΜΩΣ μου βγαζει το original αρχειο και μαζι ενα xmp αρχειο που περιεχει ολες τις αλλαγες που εκανα στην φωτο. Πως θα τα βαλω ολα σε ενα αρχειο raw και να τα παραδωσω στον πελατη; Δεν θελω να αλλαξω file type γιατι θα χασω σε ποιοτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν τα κάνεις export σε tiff δεν θα χάσεις σε ποιότητα, απλώς θα χάσεις (ο πελάτης δηλαδή) την δυνατότητα να κάνεις περαιτέρω επεμβάσεις σε raw level. Αν ο πελάτης δεν έχει δυνατότητα να ανοίξει raw+xmp, πρέπει να αλλάξεις φορμάτ.

 

Δες κι αυτό. Μετά το 3.30 νομίζω μιλάει γι αυτό που σε ενδιαφέρει.

http://tv.adobe.com/watch/the-complete-picture-with-julieanne-kost/saving-changes-to-your-photographs-in-lightroom-3/

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατ'αρχην σε ευχαριστω για την βοηθεια. Ναι οντως σκεφτομαι πως αν θελει τις φωτο να τις δωσει και σε καποιον συγγενη να μην ειναι ο αλλος υποχρεωμενος να εχει το Camera Raw της adobe για να τις δει οπως πρεπει. Το βιντεο το ειδα και εγω το μεσημερι οταν εψαχνα

Επεξ/σία από Καρχαρίαςςς
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλτες στο Lightroom Και καντες jpg

γιατι ομως βαραγες raw απο τη στιγμη που δεν ξερεις να το επεξεργαστεις?

Το θεμα ειναι οτι ξερω να τα επεξεργαστω αλλα τοσο καιρο εβγαζα raw+xmp και δεν με πειραζε αφου ηταν για προσωπικη χρηση, οταν ομως εισαι σε μια βαφτιση θες να εισαι και γρηγορος οποτε αναγκαστικα τραβας raw ωστε σε περιπτωση λαθους στο exposure κλπ να εχεις μεγαλη ευελιξια στην επεξεργασια. Αν το κανω jpg θα χασω πολυ σε ποιοτητα, μαλλον για tiff παω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχην σε ευχαριστω για την βοηθεια. Ναι οντως σκεφτομαι πως αν θελει τις φωτο να τις δωσει και σε καποιον συγγενη να μην ειναι ο αλλος υποχρεωμενος να εχει το Camera Raw της adobe για να τις δει οπως πρεπει. Το βιντεο το ειδα και εγω το μεσημερι οταν εψαχνα

 

Παρακαλώ, χαρά μου.

Πάντως είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις που θα δεις με το μάτι την συμπίεση του jpg (εννοείται με την ελάχιστη δυνατή συμπίεση και σε original dimensions) αλλά με το tiff έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Προτείνω να του κάνεις ένα πακέτο jpg να τις βλέπει στο PC και τις στέλνει εύκολα σε συγγενείς και φίλους, ένα πακέτο tiff για εκτύπωση και ένα πακέτο raw+xmp να το φυλάξει σε περίπτωση που θελει κάποια αλλαγή εκτός αν έχεις αναλάβει εσύ την φύλαξη των πρωτότυπων.

 

 

Υ/Γ Ερωτήσεις, μια που δεν έχω Lightroom να τσεκάρω:

1. Με την μέθοδο του "embed metadata" στο file πάλι θέλει συμβατό viewer για να τις δεις;

2. Και στο save και στο export βγάζει τα raw με χωριστό xmp? (Δεν ξέρω καν αν βγάζει raw στο export).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ, χαρά μου.

Πάντως είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις που θα δεις με το μάτι την συμπίεση του jpg (εννοείται με την ελάχιστη δυνατή συμπίεση και σε original dimensions) αλλά με το tiff έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Προτείνω να του κάνεις ένα πακέτο jpg να τις βλέπει στο PC και τις στέλνει εύκολα σε συγγενείς και φίλους, ένα πακέτο tiff για εκτύπωση και ένα πακέτο raw+xmp να το φυλάξει σε περίπτωση που θελει κάποια αλλαγή εκτός αν έχεις αναλάβει εσύ την φύλαξη των πρωτότυπων.

 

 

Υ/Γ Ερωτήσεις, μια που δεν έχω Lightroom να τσεκάρω:

1. Με την μέθοδο του "embed metadata" στο file πάλι θέλει συμβατό viewer για να τις δεις;

2. Και στο save και στο export βγάζει τα raw με χωριστό xmp? (Δεν ξέρω καν αν βγάζει raw στο export).

Για τις ερωτησεις Ναι και Ναι

Και εκανες την καλυτερη προταση, ετσι θα το κανω, jpg και tiff για γενικη χρηση και για εκτυπωση αντιστοιχα και τα raw θα τα φυλαξω εγω.

Thanks again, case closed

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν μέσα από το LR επιλέξεις edit με PS το layer που σου ανοίγει έχει τις αλλαγές που έχεις κάνει εσύ στο LR. Σωστο στο PS όπως βολεύει το πελάτη σου. Σε jpeg αν μιλάμε για ως 1:1 θέαση(ή εκτύπωση) δεν θα χάσεις τόσο σε ποιότητα, σε δυνατότητα παραπάνω επεξεργασίας θα χάσεις κυρίως

Επεξ/σία από TAKE5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μέσα από το LR επιλέξεις edit με PS το layer που σου ανοίγει έχει τις αλλαγές που έχεις κάνει εσύ στο LR. Σωστο στο PS όπως βολεύει το πελάτη σου. Σε jpeg αν μιλάμε για ως 1:1 θέαση(ή εκτύπωση) δεν θα χάσεις τόσο σε ποιότητα, σε δυνατότητα παραπάνω επεξεργασίας θα χάσεις κυρίως

Δουλεψε καλα το TIFF απ'οτι βλεπω οποτε too much work for me to bother!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

εγω παντως πιστευω οτι σοτν πελατη δινεις απλα τα jpg και τελος. 

Τα raw τα κραταει παντα ο φωτογραφος γιατι ειναι και ενας τροπος να αποδειξεις οτι ειναι δικη σου δυλεια και κανενος αλλου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είπε ο καρχαρίας, θα κρατήσει αυτός τα raw. Εγώ μίλησα για την φύλαξη των raw απ' τον πελάτη, όχι την χρήση. Είναι βασικό σημείο της συμφωνίας με τον πελάτη (εδώ μάλλον μιλάμε για φίλο αλλά το γενικεύω) το ποιος φυλάει τα raw (το πρωτότυπο υλικό γενικώς). Στην δουλειά μου (διαφήμιση=πολλά TB) χρεώνεται η φύλαξη. Αν το κάνεις για εξυπηρέτηση, οκ, αλλά όταν μεζευτούν πολλά TB (X2 για backup) αλλάζει το πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μια φιλη φωτογράφος μου είπε να τα κάνω export σε jpg αλλά δεν θέλω. Θα πάμε για εκτύπωση τα raw και θα του δώσω τα tiff. Αν κάνεις zoom χάνεις αρκετά σε λεπτομέρεια στα jpg απ ότι είδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι αυτός που θα το πάς για εκτύπωση σε jpeg θα το κάνει. Δεν θα εκτυπώσει Raw

Άλλο τι βλέπεις στην οθόνη, στο χαρτί δεν θα δεις καμια διαφορά εκτός και αν το κάνεις γιγαντοαφίσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλώς τον! Περίμενα απάντηση σου γιατί έχω δει πως εισαι γνωστής και κανεις πολύ κατατοπιστικά ποστ. Τι ρυθμίσεις προτείνεις για jpg στο export?

Επεξ/σία από Καρχαρίαςςς
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...