Προς το περιεχόμενο

Joomla σε fedora


ALLisCHAOS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρεται, προσπαθώ να βάλω το joomla σε εναν fedora server, το θέμα μου είναι ότι ενώ όλα παν καλά μέχρι το τελικό configurate(που βάζεις στο broswer το link και ανοίγει το configure απ το joomla), όταν πατάω next για να πάει να κάνω τις ρυθμίσεις της βάσης μένει 'αιώνια' στο loading και δεν προχωράει, κανείς καμιά ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μπορεί να συνδεθει στη βάση λόγω selinux μαλλον. Αν δε το έχεις κλείσει να τι θα κάνεις:

sudo getsebool -a|grep mysql
sudo getsebool -a|grep httpd

βρίσκεις τις boolean που σε ενδιαφέρουν και τις ενεργοποιείς με

sudo setsebool -P ......... 1

Αν το έχεις κλέισει είναι θέμα δικαιωμάτων του χρήστη που προσπαθεί να συνδεθει στη βάση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η εγκατασταση του joomla στα ματια μου εχει την ιδια λογικη με μια εγκατασταση drupal ή wordpress.Πως το κανω εγω.

 

1. κατεβαζω/αποσυμπιεζω/αντιγραφω καπου στο /var/www ή /srv/www/ αναλογως την διανομη.

2.αλλαζω owner/group σε αυτα του apache. (τσεκαρε τα στο /etc/passwd για σιγουρια)

3.ανοιγω phpmyadmin , login σαν root , φτιαχνω μια βαση , και δημιουργω χρηστη για αυτην την βαση με σχεδον full access.

4. χτυπαω το url της joomla εγκατασταση , βαζω τα στοιχεια της βασης (ονομα , χρηστης , κωδικος) και ακολουθω τις οδηγιες

5.happy camper :) που λενε και τα αμερικανακια

 

δεν παιζω τοσο με joomla αλλα την παραπανω διαδικασια την εχω κανει πανω απο 50 φορες με εγκαταστασεις wordpress για σελιδες πελατων...και δεν ειχα ποτε προβλημα.

 

δες και εδω -> http://stackoverflow.com/questions/21510660/joomla-3-installation-freezes-at-creating-database-table

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φίλε μαλλον δε τρέχει η βάση σου,

sudo journalctl -xb|grep mariadb
sudo systemctl status mariadb

ή η php δε ξέρω τι έχεις fastcgi ή τη τρέχεις embed στον apache σα module. Αλλιως εγω ένα πρόβλημα που είχα με το joomla ήταν με το prefix της βάσης μόλις το άλλαξα απο _ που ήθελε η εγκατασταση άρχιζε να παιζει. Βγάλε τους "δύσκολους" χαρακτήρες εκει που σου λέει για το prefix του ονόματος της βάσης του joomla

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mphxths αυτό ακριβώς κάνω και για το joomla αλλα...στο 5ο βήμα δε καταφέρνω να φτάσω :P.
Επίσης δοκίμασα να μεγαλώσω και το max_execution_time μέσα στο config της php μήπως χτυπάει timeout αλλά και πάλι τζίφος...
@mad-proffessor το status της mariadb δείχνει ότι τρέχει κανονικά. Θα δοκιμάσω κ αυτό για το prefix που λες και θα επανέλθω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...